W Polsce aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne cieszą się dużą popularnością wśród osób, które decydują się na pomnażanie swoich oszczędności na rynkach kapitałowych przy wsparciu profesjonalistów. Dominują one także w ofercie funduszy oferowanych klientom indywidualnym przez różnego typu instytucje finansowe działające na polskim rynku.
Fundusze aktywnie zarządzane mają na celu jak osiąganie jak najlepszych wyników w ramach przyjętej przez fundusz strategii inwestycyjnej. Aktywne zarządzanie powinno umożliwić funduszowi wygrywanie z rynkiem, tj. osiąganie wyników lepszych od benchmarku.To odróżnia je od funduszy indeksowych, które dążą do jak najwierniejszego odwzorowania zachowania konkretnych indeksów rynkowych.
Przykład 1
„Hurtowe" obligacje skarbowe emitowane są adresowane wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych. Bezpośredni dostęp do przetargów jest zarezerwowany wyłącznie dla podmiotów posiadających status Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW) oraz dla Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przykład 2
Akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie mogą zaoferować do sprzedaży posiadane przez siebie akcje w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ang. accelerated book-building, ABB). Transakcja ta polega na sprzedaży pakietów akcji w stosunkowo krótkim czasie. W tym celu przeprowadzający ją brokerzy (np. domy maklerskie) oferują walory klientom instytucjonalnym, z którymi współpracują – w tym funduszom inwestycyjnym. Transakcja ABB przebiega zwykle w ciągu 1-2 dni, często w ramach transakcji pakietowych, (które nie wpływają na bieżący kurs akcji na giełdzie), a Inwestorzy biorący w niej udział mogą liczyć na cenę lepszą od rynkowej.