Idea zrównoważonego rozwoju jest obecna również w inwestowaniu. „Zrównoważone" fundusze inwestycyjne (określane też jako „odpowiedzialne”) – wykorzystujące w procesie inwestycyjnym kryteria ESG – dzięki identyfikowaniu szans i czynników ryzyka wynikających z megatrendu zrównoważonego rozwoju umożliwiają uzyskanie w długim terminie co najmniej tak dobrej stopy zwrotu jak z konwencjonalnego inwestowania na rynkach finansowych.
Świat odchodzi od spojrzenia na rozwój gospodarczy opierającego się na założeniu, że zasoby, np. energetyczne czy ludzkie, są nieograniczone. Uczymy się gospodarować na nowo, w środowisku, gdzie różnego rodzaju zasoby są ograniczone. Zrównoważony rozwój jest odpowiedzią na tę zmianę.
Upowszechnienie tej idei zrewolucjonizowało sposób myślenia i działania ludzi na całym świecie. Wpłynęło (i nadal wpływa) między innymi na politykę państw, modele biznesowe, strategie i codziennie funkcjonowanie spółek, a także działalność instytucji finansowych – banków, firm ubezpieczeniowych i zarządzających aktywami.