Porównanie IKE i IKZE

IKE czy IKZE - oto jest pytanie!

Zastanawiasz się, który rodzaj indywidualnego konta wybrać do oszczędzania na emeryturę? Przygotowaliśmy zestawienie, które umożliwia szybkie porównanie najważniejszych cech każdego z kont i ułatwi wybór.

Jeśli chcesz oszczędzać jednocześnie na IKE I IKZE masz taką możliwość , a na platformie inPZU możesz je wygodnie otworzyć jednocześnie!

Konta emerytalne TFI PZU  Nr 1 na rynku!

Nasze IKE i IKZE  zostały uznane za najlepsze w Polsce w kategorii kont z funduszami  w rankingu Analiz Online z dn. 14 i 16 listopada 2023 r.  

Więcej

 

Porównaj IKE i IKZE

 

IKZE

IKE

Limit wpłat rocznych w 2023 r.

8 322 zł dla osób na umowach o pracę

12 483 zł dla osób samozatrudnionych  prowadzących działalność pozarolniczą

20 805 

Ulgi podatkowe

 • możliwość zmniejszenia podatku PIT 
 • brak podatku od zysków kapitałowych1  
 • brak podatku od zysków kapitałowych  

Wysokość oszczędności na podatku PIT

 • do  2 663,04 zł dla osób na umowę o pracę
 • do  3 994,56 zł dla osób samozatrudnionych  prowadzących działalność pozarolniczą
-

Dostępne fundusze:

Fundusze indeksowe
(22 fundusze do wyboru)

tak

tak

Fundusze cyklu życia

tak

tak

Opłata za otwarcie konta

 0 zł

0 zł

Opłaty manipulacyjne

brak

brak

Możliwość wcześniejszej wypłaty środków

tak2

tak2

Czy środki podlegają dziedziczeniu?

tak

tak

Opłata za zarządzanie

tylko 0,5%

tylko 0,5%

Minimalna wpłata przy otwieraniu konta

100 zł

100 zł

Minimalna kolejna wpłata

100 zł

100 zł

Wypłata środków z zachowaniem ulg podatkowych

w wieku 65 lat

w wieku 60 lat (lub 55 lat po nabyciu uprawnień emerytalnych)

Podatek naliczany przy wypłacie po okresie oszczędzania

10 % (zryczałtowany PIT)

brak podatku PIT

 

Więcej o IKZE

Załóż IKZE

Więcej o IKE

Załóż IKE

 

Obowiązuje jedyne 10% podatek ryczałtowy w momencie wypłaty środków.

W przypadku wcześniejszej wypłaty tj przed 65 r.ż. dla IKZE  i 60 (lub 55) r.ż. dla IKE zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych lub podatek dochodowy.

Jak założyć konto na inPZU?

Otworzenie konta jest naprawdę bardzo proste – zrobisz to całkowicie online!

 1. Wybierz konto dla siebie
 2. Wybierz fundusz lub fundusze, w które chcesz ulokować środki oraz podaj kwotę.

 3. Podaj swoje dane osobowe i zaznacz wymagane oświadczenia.

 4. Zrób przelew z Twojego banku i gotowe!

Załóż IKE Załóż IKZE

Dalej nie możesz się zdecydować? Skorzystaj z możliwości jednoczesnego założenia IKE i IKZE

Załóż IKE/IKZE

Najczęściej zadawane pytania

 • Czy mogę przenieść IKZE lub IKE z innej instytucji finansowej?

  Tak, możesz przenieść te produkty z innej instytucji. Jeśli posiadasz już konto w inPZU lub otwierasz dwa produkty, a jeden chcesz przenieść z innej instytucji finansowej zadeklaruj w otwarciu produktu chęć dokonania wypłaty transferowej. Po otwarciu rejestru otrzymasz informację potwierdzającą zawarcie IKE lub IKZE, które musisz przedstawić dotychczasowej instytucji finansowej, aby zlecić tam wypłatę transferową. Jeśli chcesz zlecić jednoczesne przeniesienie IKZE i IKE z innych instytucji, nie będziesz mógł tego zrobić na inPZU, ponieważ nie będziemy mogli potwierdzić Twojej tożsamości.

 • Mam IKE w innej instytucji finansowej, czy mogę otworzyć IKZE w inPZU?

  Tak, możesz mieć oba te produkty w różnych instytucjach finansowych. Pamiętaj jednak, że możesz posiadać tylko jedno IKE i tylko jedno IKZE. Jeżeli masz któryś z tych produktów w innej instytucji finansowej możesz go przenieść do TFI PZU dokonując wypłaty transferowej.

 • Kiedy i jak mogę dokonać pierwszej wpłaty?

  Masz dwie opcje do wyboru:

  • możesz wykonać przelew online (poprzez Paybynet), wybierając z listy swój bank. W tym przypadku automatycznie podstawia się wszystkie dane do przelewu i wystarczy, że zatwierdzisz transakcję.
  • możesz też wykonać przelew bezpośrednio z własnego konta bankowego. Pamiętaj o prawidłowym uzupełnieniu danych do przelewu. Dane te otrzymasz w mailu potwierdzającym złożenie zlecenia, możesz też je pobrać w pdf przy składaniu zlecenia. W obu przypadkach, w celu weryfikacji Twojej tożsamości, musisz dokonać pierwszej wpłaty z należącego do Ciebie rachunku bankowego, którego dane towarzyszące (imię, nazwisko) są zgodne z danymi podanymi w procesie rejestracji w inPZU.
 • Posiadam IKZE i IKE. Jak dzielone są moje wpłaty przy przekroczeniu limitów?

  Dla IKZE i IKE obowiązują roczne limit wpłat, które co roku zmieniają się. Jeżeli na inPZU otworzyłeś oba produkty, dokonując wpłaty używając opcji „DOKUP DO IKZE/IKE” Twoje wpłaty w pierwszej kolejności trafią na rachunek IKZE - do wysokości rocznego limitu obowiązującego w bieżącym roku. Jeżeli ten limit przekroczysz, kolejne wpłaty trafią do IKE - do momentu, aż wyczerpiesz łączny limit dla obu produktów. Jeżeli dokonasz wpłaty, która przekroczy oba limity, zwrócimy Ci nadwyżkę.

  PRZYKŁAD (jest rok 2023)

  Roczny limit wpłat do IKZE wynosi : 8 322 zł dla osób zatrudnionych na umowę o pracę

  Roczny limit wpłat do IKE wynosi: 20 805 zł

   

  Wpłacasz 18 000 zł

  Do IKZE trafi: 8 322 zł - wykorzystasz cały roczny limit

  Do IKE trafi: 9 678 zł - reszta Twojej wpłaty

   

  Gdy dopłacisz 15 000 zł

  Do IKZE trafi: 0 zł – już wykorzystałeś limit

  Do IKE trafi: 11 127 zł - tą dopłatą wykorzystasz także cały roczny limit wpłat do IKE

  Zwrócimy Ci 3 873 zł nadwyżki na rachunek, z którego zostały przesłane środki.

 • Jak mogę dodać Osobę Uprawnioną do IKZE lub IKE?

  Dyspozycja dodania, zmiany i usunięcia osoby uprawnionej jest dostępna w serwisie inPZU w zakładce Moje Konto >>> Osoby powiązane. Możesz to również zrobić na formularzu papierowym dostępnym tutaj. Formularz możesz złożyć osobiście w siedzibie TFI PZU SA, przesłać dokumenty poświadczone notarialnie na adres TFI PZU SA lub Agenta transferowego lub przesyłać na adres e-mail COK: pzucok@pekao-fs.com.pl podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pamiętaj, że dokument przekazany elektronicznie i opatrzony podpisem kwalifikowanym powinien zostać przekazany z adresu poczty elektronicznej dedykowanego do operacji wykonywanych w serwisie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie korzystania z serwisu inPZU.

NOTA PRAWNA

Informacje zawarte na stronie internetowej mogą zawierać treści reklamowe i nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości. Fundusze i subfundusze są zarządzane aktywnie i pasywnie. Obowiązki podatkowe zależą od indywidualnej sytuacji Uczestnika Funduszu, w celu ustalenia obowiązków podatkowych wskazane jest zasięgnięcie porady doradcy podatkowego. Szczegóły Programu znajdziesz w jego Regulaminie. Pełną informację prawną znajdziesz tutaj