IKE  - wybierz najlepsze konto na rynku

Znana zasada głosi, że nikt tak dobrze o Ciebie nie zadba, jak Ty sam. Eksperci prognozują, że poziom wypłacanych emerytur (liczony w odniesieniu do ostatniego wynagrodzenia) będzie stopniowo malał np. obecni 30-latkowe będą otrzymywali emerytury na poziomie ok. 30% ich ostatniej wypłaty. Jeśli chcesz zapewnić sobie dostatnią przyszłość, zacznij gromadzić kapitał już dziś.

Nasze konto zostało uznane za najlepsze na rynku w rankingu Analiz Online z 14 listopada 2023 r.

Załóż IKE

Co to jest IKE?

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, na którym możesz oszczędzać dodatkowe środki na emeryturę - całkowicie na Twoich zasadach.

Dlaczego warto oszczędzać na IKE?

możesz inwestować nie płacąc 19% podatku od zysków kapitałowych (podatek jest naliczany w przypadku wypłaty przed spełnieniem wymaganego okresu oszczędzania)

otwierając IKE w TFI PZU nie płacisz za otwarcie, ani prowadzenie konta, a opłaty za zarządzanie należą do najniższych na rynku

wysokość i częstotliwość wpłat w ramach rocznego limitu IKE możesz dopasować do własnych preferencji

roczne limity wpłaty na IKE są wyższe niż na IKZE, możesz więc szybciej zgromadzić kapitał

zgromadzone środki są Twoją prywatną własnością i podlegają dziedziczeniu

w razie nieprzewidzianych sytuacji życiowych zawsze możesz wypłacić środki z konta

Uwaga Loteria! 

Sprawdź szczegóły>>

Dowiedz się więcej o IKE na platformie inPZU

 

Konto IKE

Limit wpłat rocznych w 2024 r.

23 472 zł

Ulgi podatkowe

brak podatku od zysków kapitałowych1  

Opłata za otwarcie konta

0 zł

Opłaty manipulacyjne

brak

Możliwość wcześniejszej wypłaty środków

tak1

Czy środki podlegają dziedziczeniu?

tak

Opłata za zarządzanie

tylko 0,5%

Minimalna wpłata przy otwieraniu konta

100 zł

Minimalna kolejna wpłata

100 zł

Wypłata środków z zachowaniem ulg podatkowych

w wieku 60 lat (lub 55 lat po nabyciu uprawnień emerytalnych)

Podatek naliczany przy wypłacie po okresie oszczędzania

brak podatku PIT

 

Załóż IKE

 

1. W przypadku wcześniejszej wypłaty tj przed 60 (lub 55) r.ż. zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych.

 

Jak założyć IKE na inPZU?

Otworzenie konta jest naprawdę bardzo proste – zrobisz to całkowicie online!

  1. Kliknij w Załóż IKE.
  2. Wybierz fundusz lub fundusze, w które chcesz ulokować środki oraz podaj kwotę.

  3. Podaj swoje dane osobowe i zaznacz wymagane oświadczenia.

  4. Zrób przelew z Twojego banku i gotowe!

Załóż IKE

Warto wiedzieć

  • konto IKE może założyć każdy kto ukończył 18 lat
  • można mieć tylko jedno IKE
  • limit wpłat na dany rok określa co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Wybierz fundusze do Twojego IKE - możesz skorzystać z 2 rodzajów funduszy:

Jeśli zastanawiasz się co wybrać: IKE czy IKZE, aby zacząć oszczędzać na emeryturę przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie obu produktów

Sprawdź

IKE - pytania i odpowiedzi

  • Czy mogę przenieść IKZE lub IKE z innej instytucji finansowej?

    Tak, możesz przenieść te produkty z innej instytucji. Jeśli posiadasz już konto w inPZU lub otwierasz dwa produkty, a jeden chcesz przenieść z innej instytucji finansowej zadeklaruj w otwarciu produktu chęć dokonania wypłaty transferowej. Po otwarciu rejestru otrzymasz informację potwierdzającą zawarcie IKE lub IKZE, które musisz przedstawić dotychczasowej instytucji finansowej, aby zlecić tam wypłatę transferową. Jeśli chcesz zlecić jednoczesne przeniesienie IKZE i IKE z innych instytucji, nie będziesz mógł tego zrobić na inPZU, ponieważ nie będziemy mogli potwierdzić Twojej tożsamości.

  • Jakie są opłaty i podatki przy wypłacie środków zgromadzonych na IKZE i IKE?

    Dla IKZE

    • Jeżeli wypłacasz środki po osiągnieciu 65. roku życia (i wpłacałeś przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych) - zapłacisz tylko zryczałtowany podatek w wysokości 10% zgromadzonych środków, nie zapłacisz za to podatku od zysków kapitałowych. Wcześniej w każdym roku oszczędzania możesz korzystać z ulg podatkowych.
    • Jeżeli wypłacisz całość zgromadzonych pieniędzy wcześniej (zlecenie Zwrotu), będzie to oznaczało konieczność rozliczenia tych środków w rocznym zeznaniu PIT jako dochodu z innych źródeł. Na Tobie spoczywa obowiązek obliczenia i zapłaty podatku dochodowego.

    Dla IKE

    • Jeżeli wypłacasz środki po osiągnieciu 60. roku życia (i wpłacałeś przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych lub ponad połowy wartości wpłat na IKE dokonałeś co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty) - nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami, nie zapłacisz też podatku od zysków kapitałowych.
    • Jeżeli wypłacisz całość lub część zgromadzonych pieniędzy wcześniej (zlecenie Zwrotu), zapłacisz podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) od zakumulowanych na IKE zysków. Podatek odprowadzimy za Ciebie.
  • Jak mogę dodać Osobę Uprawnioną do IKZE lub IKE?

    Dyspozycja dodania, zmiany i usunięcia osoby uprawnionej jest dostępna w serwisie inPZU w zakładce Moje Konto >>> Osoby powiązane. Możesz to również zrobić na formularzu papierowym dostępnym tutaj. Formularz możesz złożyć osobiście w siedzibie TFI PZU SA, przesłać dokumenty poświadczone notarialnie na adres TFI PZU SA lub Agenta transferowego lub przesyłać na adres e-mail COK: pzucok@pekao-fs.com.pl podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pamiętaj, że dokument przekazany elektronicznie i opatrzony podpisem kwalifikowanym powinien zostać przekazany z adresu poczty elektronicznej dedykowanego do operacji wykonywanych w serwisie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie korzystania z serwisu inPZU.

Najlepsze IKE z funduszami wg rankingu Analiz Online z dnia 14 listopada 2023 r.

NOTA PRAWNA

Informacje zawarte na stronie internetowej mogą zawierać treści reklamowe i nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości. Fundusze i subfundusze są zarządzane aktywnie i pasywnie. Obowiązki podatkowe zależą od indywidualnej sytuacji Uczestnika Funduszu, w celu ustalenia obowiązków podatkowych wskazane jest zasięgnięcie porady doradcy podatkowego. Szczegóły Programu znajdziesz w jego Regulaminie. Pełną informację prawną znajdziesz tutaj