Komentarz do pobrania w wersji pdf
Zaskakująca moc amerykańskiego rynku pracy
Amerykańska gospodarka wykreowała we wrześniu 254 tys. etatów (oczekiwano 140 tys.), tj. najwięcej od marca, a „payrollsy” za miesiące wakacyjne zostały zrewidowane w górę łącznie o 72 tys. Równocześnie stopa bezrobocia spadła do 4,05% (oczekiwano 4,2%) – wynika z opublikowanych kilka dni temu danych BLS.Publikacja przedstawia zaskakująco dobry obraz rynku pracy w USA w końcu ubiegłego kwartału i to wbrew wcześniejszym sygnałom jego postępującego „schłodzenia”. Oceny zatrudnienia w niemal wszystkich dostępnych badaniach koniunktury w przedsiębiorstwach wskazują jednak na to, że była to jednorazowa poprawa, a przyrosty zatrudnienia powinny powrócić do przedziału 100-200 tys.
Wskaźnik Sahm, który po sierpniowych danych (0,57) zapowiadał recesję w USA, powrócił do poziomu 0,5. Sama autorka reguły łagodzi jej recesyjną wymowę, wskazując na głównie podażowy charakter wzrostu bezrobocia, tj. napływ ludzi na rynek w poszukiwaniu pracy, a nie zwolnienia i spadki zatrudnienia.
USA: zatrudnienie i nowi bezrobotni
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane BLS.
Najbardziej zmienny miesiąc na giełdzie w USA
Zrealizowana zmienność dla indeksu S&P 500 od 1954 r. – obliczana na podstawie odchylenia standardowego dziennych zwrotów w danym miesiącu – dowodzi, że październik jest najbardziej zmiennym miesiącem na amerykańskiej giełdzie. Ta historyczna prawidłowość ma szanse się potwierdzić także w tym roku. Wśród czynników mogących wygenerować większą zmienność na Wall Street należy wskazać przede wszystkim zbliżające się wybory prezydenckie w USA. Na początku listopada w walce o Biały Dom zmierzą się Kamala Harris (kandydatka demokratów) i Donald Trump (kandydat republikanów).
Ochłodzenie na rynku amerykańskich obligacji
Wzrosty cen ropy naftowej na skutek eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie (na linii Iran-Izrael) oraz ostatnie, zaskakująco dobre dane z rynku pracy spowodowały pogorszenie nastrojów na rynku obligacji w USA. W rezultacie rentowności 10-letnich obligacji amerykańskiego rządu podniosły się do ok. 4%, tj. poziomu z końca lipca. Przestrzeń do kontynuacji tego osłabienia oceniamy jednak jako ograniczoną – zwłaszcza że kolejna obniżka stóp procentowych przez Fed w listopadzie, najprawdopodobniej o 0,25 pp., jest praktycznie przesądzona. Obecnie rynek oczekuje do końca 2024 r. dwóch cięć po 0,25 pp., a w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadku stóp łącznie o 1,5 pp., co jest to zgodne z najnowszymi „kropkami Fed” (prognozami przedstawionymi przez poszczególnych członków komitetu).
Kalendarium inwestora: Polska: inflacja bazowa we wrześniu (16.10), Strefa euro: decyzja ws. stóp procentowych (17.10), USA: sprzedaż detaliczna we wrześniu (17.10).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 9.10.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl