Silny popyt przeszkodą dla spadku inflacji w USA
W styczniu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się do 3,1% r/r, podczas gdy rynkowy konsensus zakładał jej spadek poniżej progu 3%, tj. do najniższego poziomu od marca 2021 r. Jednocześnie jest to wyraźnie niższy odczyt niż w grudniu, kiedy inflacja wyniosła 3,4% r/r. Najszybciej od roku rosły ceny żywności, a spadały paliw. W ramach inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) powiększyła się rozbieżność w zachowaniu cen towarów i usług – te drugie zauważalnie przyspieszyły. Styczniowe dane o inflacji można odczytywać jako potwierdzenie silnego popytu konsumpcyjnego w USA. To może skłonić Fed do zwlekania z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych, chociaż obecnie rynek spodziewa się pierwszego cięcia w czerwcu oraz około 90 pb. do końca tego roku.
Obligacje zareagowały na amerykańską inflację
Sekwencja mocnych danych z amerykańskiej gospodarki zwieńczona rozczarowującym odczytem inflacji CPI za styczeń przesunęła optykę rynku z obaw o recesję w Stanach Zjednoczonych na być może rozpoczynającą się fazę ożywienia gospodarczego za oceanem. W takim scenariuszu Fedowi może nie udać się trwale obniżyć inflacji do celu, co ograniczy mu pole manewru. W rezultacie rewizji oczekiwań inwestorów co do momentu rozpoczęcia oraz skali obniżek stóp procentowych w USA amerykańskie obligacje poddały się przecenie. Globalna przecena zaszkodziła także polskim obligacjom, a inwestorzy zaczęli przeszacować w górę (zgodnie z naszymi przewidywaniami) poziom przyszłych stóp procentowych NBP. Na plus dla stóp zwrotu z rynku obligacji w Polsce przemawia fakt, że w tych okolicznościach podwyższone, atrakcyjne poziomy rentowności pozostaną z nami na dłużej.
Bycze nastroje globalnych inwestorów
Sentyment wśród profesjonalnych zarządzających aktywami jest najlepszy od stycznia 2021 r. – wynika z lutowej edycji ankiety przeprowadzanej przez Bank of America. Odsetek badanych, którzy optymistycznie zapatrują się na globalny wzrost gospodarczy w perspektywie kolejnych 12 miesięcy, wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat. W rezultacie badani inwestorzy zmniejszyli udział gotówki w swoich portfelach, kupując jeszcze więcej amerykańskich akcji. Kapitał przyciągają zwłaszcza akcje technologicznych gigantów („magnificent seven”) – ankietowani zadeklarowali najwyższe od sierpnia 2020 r. przeważenie w tym segmencie rynku.
Kalendarium inwestora: Polska: produkcja przemysłowa (20.02) i sprzedaż detaliczna w styczniu (22.02), Świat: wstępne lutowe wskaźniki PMI dla przemysłu i usług (22.02), Strefa euro: inflacja konsumencka w styczniu (22.02).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 14.02.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl