03 października 2024

Amerykańska giełda przełamała „wrześniową klątwę”

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 3.10.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Iskierka optymizmu w polskim przemyśle

W obliczu ostatnich danych ze strefy euro – gdzie przemysł jest w fatalnej kondycji, a ostatnio pogorszyła się też koniunktura w usługach – nieco otuchy oddaje ostatnie badanie nastrojów w polskim przemyśle. We wrześniu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego. wzrósł do 48,6 pkt, co stanowi drugi najwyższy odczyt w obecnej trwającej od maja 2022 r. sekwencji wskazań poniżej progu 50 pkt (oddzielającego ożywienie od spadku aktywności).

Polski przemysł jest „pod kreską” od wiosny 2022 r., ale odczyt ten pokazuje, że nowe zamówienia, produkcja i aktywność zakupowa spadały w wolniejszym tempie niż w sierpniu, a zatrudnienie ustabilizowało się. Trudno traktować tę informację jako jaskółkę zmiany trendu, ale warto ją odnotować, jako że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie ocena koniunktury w przemyśle ostatnio się poprawiła.

 

AKCJE

„Wrześniowa klątwa” przełamana, przynajmniej w USA

Giełdowy statystycy śledzący amerykańską giełdę dostali właśnie kolejny argument przeciwko „efektowi września”, czyniącym ten miesiąc najgorszym w całym roku pod względem stóp zwrotu. Podczas gdy od 1925 r. główny amerykański indeks S&P 500 tracił we wrześniu średnio ponad 0,7%, tym razem indeks S&P 500 zyskał ponad 2%. To nie wszystko - główny indeks Wall Street wspiął się także na nowe historyczne maksimum, przy okazji ustanawiając swoje najlepsze pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.

Polskie akcje nie zdołały przełamać „wrześniowej klątwy”, a indeks WIG osunął się o 1,88%. Atrakcyjniejsze wyceny wielu spółek w połączeniu z niezmiennie solidnymi fundamentami stwarzają jednak przestrzeń na mocniejszy finisz na warszawskiej giełdzie w IV kwartale – podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku.

 

OBLIGACJE

Francuskie obligacje „odjechały” od niemieckich

Prezentacja nowej strategii fiskalnej mającej na celu obniżenie deficytu budżetowego Francji do 3% PKB w 2029 r. z ponad 6% w tym roku wywołała nerwowość na tamtejszym rynku obligacji. Powodem negatywnej reakcji inwestorów jest to, że to termin o dwa lata późniejszy, niż planował poprzedni rząd. W rezultacie spread (różnica w dochodowości) pomiędzy 10-letnimi obligacjami Francji i Niemiec wzrósł do najwyższego poziomu od końca 2012 r. Dla szerszego rynku obligacji w strefie euro istotniejsze będzie to, czy ze względu na słabnącą koniunkturę Europejski Bank Centralny zdecyduje się na zwiększenie tempa obniżek stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się połowie października.

 

Kalendarium inwestora: Sytuacja na rynku pracy we wrześniu (4.10), Strefa euro: sprzedaż detaliczna w sierpniu (7.10), USA: Inflacja we wrześniu (10.10).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 2.10.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl