01 lutego 2023

Komentarze zarządzających funduszami akcyjnymi TFI PZU – styczeń 2023

Komentarze zarządzających funduszami akcyjnymi TFI PZU

Autorzy

Tomasz MATRAS Zarządzający

Justyna TROJAN Zarządzająca

Dariusz KUŚMIDER Zarządzający

Łukasz JAKUBOWSKI Zarządzający

 

PZU Akcji KRAKOWIAK, PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK

Styczeń okazał się kolejnym dobrym miesiącem na rynkach akcji. Wykorzystując dobry sentyment na globalnych giełdach, w funduszu PZU Akcji Krakowiak utrzymywaliśmy relatywnie wysoką alokację, która momentami przekraczała 94%. Cały czas kontynuowaliśmy zwiększanie zaangażowania w sektor bankowy. Zdecydowaliśmy się także na zwiększenie w portfelu udziału spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych – zarówno wyselekcjonowanych spółek już obecnych w portfelu, jak i nowych podmiotów z rynków zagranicznych. Podjęliśmy także decyzję o inwestycji w jedną zagraniczną spółkę energetyczną oraz kilka podmiotów z sektora przemysłowego. Redukowaliśmy natomiast ekspozycję na spółki technologiczne oraz jedną z polskich spółek energetycznych.

Mocne wzrosty na globalnych rynkach akcji przełożyły się na bardzo dobry wynik. Stopa zwrotu funduszu w styczniu wyniosła 5,73%. Pozytywny wpływ na wynik miała selekcja spółek w ramach sektora dóbr i usług konsumpcyjnych. Dodatnio do wyniku kontrybuowało także przeważenie w kilku spółkach surowcowych, przemysłowych i energetycznych. Negatywnie na stopę zwrotu wpływało natomiast zachowanie się kilku silnie przeważonych pozycji z segmentu małych i średnich spółek. Bardzo silne wzrosty na r ynkach zagranicznych, w tym w szczególności w Stanach Zjednoczonych, sprawiły, że bardzo dobrze zachowywał się koszyk spółek zagranicznych, w tym spółki technologiczne i konsumenckie.

PZU Akcji Polskich

Kontynuacja dobrego sentymentu na rynkach akcji skłoniła nas do utrzymywania wysokiej alokacji w akcje, która momentami przekraczała 98%. W minionym miesiącu zwiększaliśmy w portfelu udział spółek z sektora bankowego oraz dóbr konsumpcyjnych. Wykorzystywaliśmy także kontrakty terminowe na indeksy w celu chwilowego zwiększenia alokacji w akcje. Mocny wzrost kursów akcji kilku spółek z sektora technologii i dóbr konsumpcyjnych skłonił nas do realizacji zysku.

Silne wzrosty na rynkach akcyjnych, jakie obserwowaliśmy w styczniu, przełożyły się na bardzo dobry wyniki. W styczniu funduszu zyskał ponad 6,7%, pobijając benchmark o prawie 0,7 pp. Na tak dobry wynik wpłynęło przede wszystkim duże przeważenie kilku spółek z sektorów: dóbr konsumpcyjnych, finansowego, przemysłowego i energetycznego. Negatywnie do wyniku kontrybuowało niedoważenie w sektorze surowcowym oraz przeważenie w jednej ze spółek z szeroko pojętego sektora ochrony zdrowia. Bardzo dobrze do wyniku kontrybuowały natomiast zagraniczne pozycje offbenchmarkowe, w szczególności spółki z sektora technologii i przemysłu.

PZU Medyczny

W styczniu poziom zaangażowania funduszu w instrumenty udziałowe uległ zwiększeniu z 88% na koniec grudnia do ok. 93% na koniec stycznia. Wykorzystaliśmy do tego korektę, która w naszej ocenie wynikała z czynników technicznych (relatywnie mocne zachowanie sektora medycznego na tle rynku w IV kwartale ub.r. oraz chęć realizacji zysków przez inwestorów), aniżeli fundamentalnych.

Około 65% aktywów netto funduszu zainwestowaliśmy w spółki ze Stanów Zjednoczonych, a ok. 24% z Europy. Są to starannie wyselekcjonowani emitenci, którzy naszym zdaniem dają odpowiednią ekspozycję na wieloletni megatrend związany ze wzrostem znaczenia produktów i usług medycznych w globalnej gospodarce i starzeniem się społeczeństw na całym świecie.

W styczniu w portfelu zwiększyliśmy udział wybranych japońskich i amerykańskich spółkach farmaceutycznych. Redukowaliśmy natomiast ekspozycję na wybrane spółki z regionu Europy ŚrodkowoWschodniej (CEE). W styczniu fundusz PZU Medyczny odnotował spadek o 0,43%, co było wynikiem nieco lepszym od benchmarku, który spadł o 0,59%. Pozytywnie do wyniku kontrybuowały spółki z obszaru logistyki oraz biotechnologii.

PZU Zrównoważony

Styczeń był kolejnym pozytywnym miesiącem dla stóp zwrotu w Polsce i na świecie. Dobrą trajektorią wzrostu w Polsce charakteryzowały się sektory chemiczny, energetyczny czy bankowy. Słabszy okres mają za sobą między innymi segmenty oil&gas, automotive czy real estate. Tomasz MATRAS Zarządzający 2 801 102 102 pzu.pl W omawianym okresie alokacja w akcje funduszu Zrównoważony została zwiększona o około 5 pp. Aktywność w części akcyjnej portfela skupiała się na selekcji spółek o charakterze defensywnym, które w otoczeniu pogarszania się perspektyw aktywności gospodarczej powinny się zachowywać lepiej na tle szerokiego rynku WIG (benchmark) w średnim i długim terminie. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na dodatkową dywersyfikację geograficzną.

W styczniu zmniejszaliśmy ekspozycję na spółki z sektorów gamingowego, finansowo-bankowego oraz retailowego (zastępując je innymi z tego samego sektora), zaś kupowaliśmy spółki energetyczne i automotive. W tym czasie zamknęliśmy również pozycję na kontrakty terminowe na mWIG40, którą zastąpiliśmy czystą ekspozycją akcyjną.

W styczniu stopa zwrotu funduszu PZU Zrównoważony wyniosła +6,88% i była o 1,74% lepsza od benchmarku. Pozytywna kontrybucja do wyniku pochodziła między innymi ze zwiększenia alokacji w akcji w ostatnich miesiącach (w tym w styczniu) oraz trafnej selekcji.Negatywny wpływ na portfel w tym czasie został wygenerowany przez niedoważenie sektora chemicznego.

PZU Akcji Małych i Średnich Spółek

Styczeń był kolejnym pozytywnym miesiącem dla akcji w Polsce i na świecie. Dobrą trajektorią wzrostu w Polsce charakteryzowały się sektory chemiczny, energetyczny czy bankowy. Słabszy okres mają za sobą między innymi segmenty oil&gas, automotive czy real estate.

W omawianym okresie alokacja w akcje funduszu PZU Małych i Średnich Spółek została zwiększona o około 3 pp., do 96%. Aktywność w zakresie kształtowania portfela skupiała się na selekcji opartej na doborze spółek o charakterze defensywnym, które w otoczeniu pogarszania się perspektyw aktywności gospodarczej powinny się zachowywać lepiej na tle szerokiego rynku WIG (benchmark) w średnim i długim terminie. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na dodatkową dywersyfikację geograficzną (off-benchmark).

W styczniu sprzedawaliśmy spółki z sektorów informatycznego, gamingowego oraz retailowego (zastępując je innymi z tego samego sektora), zaś kupowaliśmy spółki energetyczne i finansowe. W tym czasie zamknęliśmy również pozycję na kontrakty terminowe na mWIG40, którą zastąpiliśmy czystą ekspozycją akcyjną.

W styczniu stopa zwrotu funduszu PZU Małych i Średnich Spółek wyniosła +6,37% i była nieznacznie niższa od benchmarku. Pozytywna kontrybucja do wyniku pochodziła między innymi ze zwiększenia alokacji w akcje ostatnich miesiącach (w tym w styczniu) oraz trafnej selekcji. Negatywny wpływ na portfel w tym czasie miało zbyt niskie zaangażowanie w najmniejsze spółki(w tym z indeksu sWIG80), które zachowywały się lepiej od indeksu mWIG40).

PZU Aktywny Globalny

Fundusz rozpoczął nowy rok z przytupem, kończąc styczeń z zyskiem +6,2% i najlepszym wynikiem w kategorii „fundusze zagraniczne stabilnego wzrostu” (według portalu analizy.pl). Wartość jednostki uczestnictwa funduszu wzrosła o 3,7 pp. więcej niż benchmark, którego stopa zwrotu wyniosła +2,5%. Również w ujęciu ostatnich 12 miesięcy fundusz znajduje się na pierwszym miejscu w swojej grupie porównawczej. W naszej ocenie to obrazuje, że obrana przez nas strategia sprawdza się nie tylko na rynku spadkowym, ale też na wzrostowym.

Część akcyjna dodała do styczniowego wyniku ponad 2 pp.. Wśród inwestycji giełdowych bardzo dobrze zachowywały się wyselekcjonowane przez nas spółki z obszaru e-commerce, cybersecurity, spółki z obszaru infrastruktury internetowej, deweloperzy jak również spółki chemiczne. Mamy również w portfelu kilka spółek eksponowanych na postępująca adopcję rozwiązań z obszaru artificial intelligence (AI). Może być to naszym zdaniem rewolucja na miarę komputerów PC, Internetu czy telefonów komórkowych.

Początek roku przyniósł spadki rentowności (wzrosty cen) obligacji w związku z oczekiwanym przez inwestorów spadkiem poziomu inflacji. Na rynkach wschodzących ta pozytywna tendencja została dodatkowo wsparta napływem kapitału od inwestorów międzynarodowych. W rezultacie część dłużna dodała do styczniowego wyniku ponad 4 pp.

Ponownie znaczna część wyniku wynikała z wzrostów cen polskich obligacji skarbowych zmiennokuponowych oraz wyemitowanych przez BGK, które w ubiegłym miesiącu dodały ponad 2,5 pp. Ponad 1 pp. dodały obligacje lokalne Rumunii. Kontrybucja z obligacji zagranicznych denominowanych w EUR i USD wyniosła ponad 30 pb. Po niemal 10 pb. dodały również trading oraz strategia na zawężenie spreadów swapowych na polskich obligacjach skarbowych. Niewielki zysk dały także obligacje lokalne RPA, a także kontrakty swap na brazylijską i polską stopę procentową.

W styczniu zaangażowanie w instrumenty udziałowe utrzymywało się w okolicach 23-25% aktywów netto.Portfel niezmiennie ma mocno selekcyjny charakter, tzn. udział dużych, mających duży udział w indeksach spółek pozostaje niewielki. W omawianym okresie zwiększyliśmy zaangażowanie w spółki z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz przemysłowe. Sprzedawaliśmy za to spółki z finansowe (windykacja i brokerzy), chemiczne oraz z segmentów medycznego i zbrojeniowego.

Znaczną część portfela funduszu stanowią zmiennokuponowe polskie obligacje skarbowe oraz BGK z gwarancją Skarbu Państwa, które naszym zdaniem nadal są niedowartościowane. W pierwszej połowie miesiąca dodaliśmy nieco obligacji BGK. W trakcie miesiąca dokonywaliśmy także tradingu na polskich obligacjach skarbowych stałokuponowych. W związku z oczekiwaniami udanej aukcji oraz wzrostu płynności na rynku dodaliśmy strategię na zawężenie spreadów swapowych, która została zamknięta pod koniec stycznia. Z końcem miesiąca otworzyliśmy także kontrakt swap na wzrost polskich rentowności. W pierwszej połowie stycznia na rynku pierwotnym nabyliśmy obligacje Rumunii denominowane w USD, które po zawężeniu spreadów tej serii obligacji zostały zamienione na obligacje denominowane w EUR. Ponadto w pierwszej połowie miesiąca, w związku ze sfinansowaniem znacznej części potrzeb pożyczkowych oraz relatywnie atrakcyjnym poziomem rentowności, zwiększyliśmy ekspozycję na obligacje lokalne Rumunii.

PZU Akcji Globalnych Trendów

Od pierwszego stycznia weszła w życie zmieniona polityka inwestycyjna dotychczasowego subfunduszu PZU Akcji Rynków Wschodzących. Obecnie fundusz nosi nazwę PZU Akcji Globalnych Trendów. Jest to fundusz akcyjny bazujący na tematach inwestycyjnych, które mają swoje korzenie w zmianach zachodzących w otaczającym nas świecie: technologicznych, społecznych, środowiskowych, ekonomicznych czy regulacyjnych.

Styczeń był okresem dostosowywania składu funduszu do nowej polityki inwestycyjnej. W poprzednim miesiącu do portfela zakupiliśmy spółki (oraz w mniejszym stopniu ETF-y)związane z transformacją energetyczną, cyberbezpieczeństwem, automatyzacją i robotyzacją, zdrowym trybem życia, technologiami kosmicznymi, autami elektrycznymi, rzeczywistością wirtualną oraz ze zmianami nawyków żywieniowych. Dodatkowo kupowaliśmy były akcje spółek „multitematycznych”, to znaczy takich, których działalność operacyjna i rozwój adresują jednocześnie kilka tematów inwestycyjnych (np. digitalizacja czy sztuczna inteligencja). W kolejnych tygodniach skład funduszu może podlegać dalszej ewolucji i modyfikacjom. Zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie kreują nowe tematy inwestycyjne. Na przykład w ostatnim czasie ekspresowo szybko i w zaskakująco dużym stopniu rozwija się zagadnienie komercyjnego wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym między innymi produktu ChatGPT.

Początek roku przyniósł inwestorom na rynkach akcyjnych powiew optymizmu. Główne światowe indeksy zakończyły styczeń na kilkuprocentowych, solidnych plusach. Wynik funduszu w tych warunkach rynkowych wypadł bardzo dobrze. Stopa zwrotu w tym okresie wyniosła +7,71% i była wyższa od benchmarku. W największym stopniu pozytywny wpływ na wyniki portfela miała ekspozycja na spółki związane z rozwojem rynku aut elektrycznych oraz firmy oferujące usługi związane z cyberbezpieczeństwem.

PZU Akcji Rynków Rozwiniętych

W styczniu globalne rynki rozwinięte, których zachowanie odzwierciedla indeks MSCI World, odnotowały wzrost o 7,0%. W ujęciu sektorowym wyraźnie na plus wyróżniali się zeszłoroczni maruderzy, m.in. spółki technologiczne oraz świadczące usługi komunikacyjne. W rezultacie indeks Nasdaq 100 wzrósł o 10,6%. Wyraźnie lepszemu zachowaniu segmentu spółek technologicznych sprzyjały rozbudzające wyobraźnię doniesienia ogromnych inwestycjach i rychłej komercjalizacji rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji – z Chat-GPT firmy OpenAi na czele. Ponadto obserwowaliśmy nadzwyczaj dobre zachowanie spółek lubianych przez inwestorów detalicznych oraz tych charakteryzujących się najwyższą ilością otwartych przez inwestorów tzw. krótkich pozycji – innymi słowy spółek, w stosunku do których fundusze typu hedge obstawiają spadki.

Rynek amerykański, reprezentowany przez indeks S&P 500, wzrósł o 6,2%.W tym samym okresie jego bardziej cykliczny, europejski odpowiednik, indeks STOXX Europe 600, odnotował zysk w wysokości 6,7%. Rynkowi europejskiemu sprzyjały otwieranie się chińskiej gospodarki oraz spadek ryzyka związanego z kryzysem energetycznym – będący pokłosiem łagodnej zimy i napełnianiem się magazynów gazu.

Mocne wzrosty na światowych giełdach przełożyły się na bardzo dobry wynik funduszu, który w styczniu wypracował 5,7%.

 

 

Komentarz do pobrania w wersji pdf >>

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID). Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. PZU Akcji KRAKOWIAK, PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK, PZU Akcji Polskich, PZU Akcji Małych i Średnich Spółek, PZU Zrównoważony, PZU Medyczny, PZU Aktywny Globalny, PZU Akcji Rynków Rozwiniętych, PZU Akcji Globalnych Trendów ani TFI PZU SA nie gwarantuje, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości. Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim. Subfundusze są zarządzane aktywnie. Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w  rozumieniu ustawy o  obrocie instrumentami finansowymi, a  także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania. Subfundusz może lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki samorządu terytorialnego, państwa członkowskie Unii Europejskiej, jednostki samorządu terytorialnego państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji. Prezentowane wyniki oparte są na historycznych danych dotyczących wyceny wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa i nie stanowią obietnicy na przyszłość. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika z inwestycji jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia odkupienia przez fundusz, oraz wysokości opłat manipulacyjnych i podatków bezpośrednio obciążających dochód z inwestycji w fundusz, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Tabela opłat dostępna jest na stronie pzu.pl oraz w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa. Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie go przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody TFI PZU SA lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami. Nota prawna 6 www.pzu.pl/tfi TFIPZU-Kontakt@pzu.pl Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA zostały utworzone i działają na podstawie prawa polskiego i są oferowane wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawodawstwo innych państw może przewidywać dla swoich obywateli lub innych podmiotów podlegających ich ustawodawstwu ograniczenia możliwości inwestowania w fundusze. W związku z tym, TFI PZU SA informuje, że w przypadku rozpoczęcia oferowania funduszy za granicą, stosowna informacja zostanie zamieszczona na niniejszej stronie internetowej oraz w dokumentach na niej publikowanych. Dystrybucja prospektów informacyjnych oraz oferowanie lub sprzedaż jednostek uczestnictwa może podlegać ograniczeniom w niektórych systemach prawnych. Osoby, które wejdą w posiadanie prospektu lub dokumentów zawierających kluczowe informacje któregokolwiek funduszu powinny upewnić się, czy nie podlegają stosownym ograniczeniom w wyżej wymienionym zakresie. Nikt z otrzymujących kopię takiego prospektu lub dokumentu zawierającego kluczowe informacje w którejkolwiek z jurysdykcji nie powinien traktować prospektu jako oferty do złożenia zapisu z zastrzeżeniem, iż nie dotyczy to przypadków, gdy takie oferowanie może być uczynione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez konieczności rejestrowania papierów wartościowych w uprawnionych instytucjach. Osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę poza Polską lub podlegające innej jurysdykcji powinny skontaktować się z doradcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z produktami i usługami.TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl