25 października 2023

Komentarze zarządzających funduszami akcyjnymi TFI PZU - wrzesień 2023

Komentarze zarządzających funduszami akcyjnymi TFI PZU

Komentarz do pobrania w wersji pdf

Autorzy

Tomasz MATRAS Dyrektor Biura Rynku Akcji

Dariusz KUŚMIDER Zarządzający

Justyna TROJAN Zarządzający

Łukasz JAKUBOWSKI Zarządzający

 

Wrzesień – zgodnie z giełdową sezonowością – przyniósł kontynuację spadków na globalnych rynkach akcji. Mocno ucierpiały główne amerykańskie indeksy (S&P 500 -4,87%), na co wpłynęły m.in. wygnały, że na pierwsze obniżki stóp procentowych w USA można liczyć najwcześniej w drugiej połowie 2024 r. W rezultacie szeroki indeks akcji rynków rozwiniętych MSCI World spadł o 4,45%. Niewiele lepiej wypadły giełdy gospodarek wschodzących – indeks MSCI Emerging Markets przecenił się o 2,81%.
Podobny sentyment panował na GPW, gdzie główne indeksy zanotowały istotną przecenę. Najsłabiej poradziły sobie największe spółki – indeks WIG20 zanotował przecenę o 5,51%. Niewiele lepiej zachowywały się giełdowe „średniaki” – mWIG40 przecenił się 4,90%. Na tym tle najlepiej wypadł grupujący małe spółki sWIG80, który spadł „jedynie” o 1,85%. W ujęciu od początku roku giełdowe „misie” niezmiennie dzierżą pałeczkę lidera ze stopami zwrotu przekraczającymi 18%. We wrześniu w Polsce najwyższe wzrosty można było zaobserwować w sektorze spółek chemicznych (+7,28%). Na drugim biegunie znalazły się między innymi spółki ukraińskie (-14,3%), energetyczne (-11,6%).

 

PZU Akcji KRAKOWIAK, PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK

Pomimo kontynuacji spadków zarówno na globalnych rynkach akcji, jak i w Polsce we wrześniu zdecydowaliśmy się utrzymywać alokację funduszu PZU Akcji KRAKOWIAK w przedziale 92-97%. Z większymi zmianami w portfelu wstrzymaliśmy się do drugiej części miesiąca. Wówczas uznaliśmy, że w przypadku niektórych spółek rynek przereagował, a mocna przecena stwarza dobrą okazję do zakupów. W rezultacie zwiększaliśmy udział wybranych spółek IT, przemysłowych oraz konsumenckich. Uznaliśmy także, że to dobry moment na kupno kilku mocno przecenionych podmiotów z sektora gier komputerowych oraz surowców.

W spadkowym otoczeniu PZU Akcji KRAKOWIAK zanotował ujemną miesięczną stopę zwrotu na poziomie -4,09%, co okazało się wynikiem tylko nieznacznie gorszym od benchmarku
(o 0,15 pp.). Pozytywnie na wynik funduszu wpływało niedoważenie spółek z WIG20, w tym w szczególności banków i wybranych spółek konsumenckich. Bardzo dobrze zapracowała także selekcja w ramach segmentu małych i średnich spółek, a zwłaszcza duża ekspozycja na kilka spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych, których kursy akcji na spadkowym rynku odnotowały istotne wzrosty. Relatywnie dobrze zachowywał się także praktycznie cały portfel spółek zagranicznych. Negatywny wpływ na wynik miało natomiast niedoważenie spółek surowcowych oraz selekcja spółek w sektorze usług finansowych. Na minus pracowało także przeważenie spółek energetycznych.

PZU Akcji Polskich

Spadki w sierpniu i wrześniu wpisywały się w przewidywany przez nas scenariusz, stąd struktura portfela była przygotowana na korektę na rynkach akcyjnych. Alokacja w akcje kształtowała się w przedziale 91-96% i, co warto podkreślić, rosła w drugiej części miesiąca. Uznaliśmy, że skala przeceny na rynkach stwarza dobrą okazję do zakupów. W tych okolicznościach zdecydowaliśmy się na zwiększenie udział spółek z sektora ochrony zdrowia oraz deweloperów. W trakcie miesiąca skracaliśmy natomiast pozycję w spółkach przemysłowych, IT oraz z sektora dóbr konsumpcyjnych. Po mocnych wzrostach zrealizowaliśmy też częściowo zysk na jednej z naszych dużych pozycji z sektora usług konsumpcyjnych.

Mocna przecena na rynkach akcji wpłynęła na ujemną stopę zwrotu funduszu PZU Akcji Polskich, która wyniosła w ostatnim miesiącu -3,62% (o ponad 0,3 pp. lepsza od benchmarku). Dobrą decyzją było niedoważanie sektora bankowego, rafinerii oraz w szczególności jednej spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych. Bardzo dobrze zapracowała także selekcja w segmencie małych i średnich spółek – głównie w sektorach przemysłowym, technologicznym oraz dóbr i usług konsumpcyjnych. Negatywny wpływ na wynik miało natomiast zachowanie części spółek w sektorze usług finansowych i surowcowym. Poza jedną spółką technologiczną relatywnie dobry wpływ na wynik miał portfel spółek zagranicznych.

PZU Medyczny

W ramach aktywności na portfelu w minionym miesiącu nabyliśmy do portfela akcje spółki biotechnologicznej opracowującej innowacyjne leki na zwierząt oraz akcje spółki rozwijającej kandydatów na leki w obszarze celowanej degradacji białek.

Fundusz odnotował w wrześniu spadek o 2,94%, co było wynikiem minimalnie lepszym od benchmarku. W ujęciu od początku roku fundusz poniósł nieznaczną stratę w wysokości 0,25%, jednak niezmiennie wyprzedza swój benchmark – na koniec miesiąca o 2,25 pp. Największą pozytywną kontrybucję w odniesieniu do benchmarku miały dwie spółki biotechnologiczne z USA oraz firma oferująca ubezpieczenia i pakiety medyczne. Negatywnie zachowały się natomiast dwie spółki będące świadczeniodawcami usług leczniczych i diagnostycznych, w których fundusz jest przeważony.

PZU Zrównoważony

We wrześniu alokacja w akcje nie uległa zmianie. Aktywność w części akcyjnej portfela skupiała się na selekcji spółek o charakterze defensywnym, które w otoczeniu pogarszania się perspektyw aktywności gospodarczej średnim i długim terminie powinny się zachowywać lepiej na tle szerokiego spektrum spółek wchodzących w skład benchmarku. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na dodatkową dywersyfikację geograficzną. We wrześniu w portfelu zmniejszyliśmy ekspozycję na spółki z sektorów finansowego, energetycznego oraz wyselekcjonowane spółki retailowe, redukując jednocześnie udział innych podmiotów z tej samej branży. Ponadto zwiększaliśmy udział spółek energetycznych i gamingowych.

We wrześniu fundusz PZU Zrównoważony osiągnął stopę zwrotu -2,70%, ale od początku roku wypracował 17,29%. W horyzoncie miesięcznym wynik był niższy od benchmarku, ale od początku roku fundusz w dalszym ciągu wypada lepiej (o prawie 7 pp.). Pozytywna kontrybucja do wrześniowego wyniku pochodziła między innymi z przeważenia sektora automotive. Negatywnie na wynik funduszu wpłynęły wysoka alokacja oraz zagraniczne spółki pozabenchmarkowe.

PZU Akcji Małych i Średnich Spółek

Na fali wrześniowej korekty przecenie uległy także indeksy małych i średnich spółek, chociaż relatywnie lepiej wypadł sWIG80. W tym czasie alokacja w akcje dla funduszu PZU Akcji Małych i Średnich Spółek nie uległa zmianie miesiąc do miesiąca.
Aktywność portfela ponownie skupiała się na selekcji spółek o charakterze defensywnym, które w otoczeniu pogarszania się perspektyw aktywności gospodarczej średnim i długim terminie powinny się zachowywać lepiej na tle szerokiego spektrum spółek wchodzących w skład benchmarku. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na dywersyfikację geograficzną (pozycje pozabenchmarkowe). We wrześniu zmniejszaliśmy ekspozycję na spółki z sektora retailowego, finansowego oraz budowlanego. Zwiększaliśmy natomiast wagę podmiotów z segmentu przemysłowego, finansowego i deweloperskiego.

W sierpniu fundusz osiągnął stopę zwrotu -3,86%, ale od początku roku wypracował 21,86%. W horyzoncie miesięcznym wynik był nieznacznie niższy od benchmarku, ale od początku roku fundusz w dalszym ciągu wypada lepiej. Pozytywna kontrybucja do wyniku pochodziła między innymi z przeważenia sektora automotive. Negatywnie na wynik funduszu wpłynęły wysoka alokacja oraz zagraniczne spółki pozabenchmarkowe.

PZU Aktywny Globalny

W zakresie aktywności na portfelu w części dłużnej na początku września nabyliśmy denominowane w EUR obligacje mBanku z zapadalnością w 2027 r., które cechowały się bardzo atrakcyjnym poziomem spreadu kredytowego. Ponadto zwiększyliśmy ekspozycję na polskie obligacje skarbowe zmiennokuponowe, które nadal cechowały się bardzo atrakcyjnym poziomem wycen. Sprzedaliśmy natomiast obligacje Wietnamu oraz polskie obligacje stałokuponowe.

W części akcyjnej w minionym miesiącu nabyliśmy do portfela akcje spółki biotechnologicznej, opracowującej innowacyjne leki na zwierząt oraz zrealizowaliśmy zyski na akcjach dystrybutora części samochodowych w USA.

Fundusz PZU Aktywny Globalny odnotował we wrześniu stopę zwrotu w wysokości -1,79%, ale w ujęciu od początku roku wypracował 13,40%. W ubiegłym miesiącu część dłużna odjęła nieco ponad 0,5%. Negatywnie na stopę zwrotu wpłynęły przede wszystkim polskie obligacje skarbowe denominowane w USD. Nieco odjęły także obligacje Rumunii oraz Serbii denominowane w EUR, a także kontrakty swap na brazylijską stopę procentową. Strata została nieco ograniczona przez pozytywny wynik z obligacji korporacyjnych. Część akcyjna portfela spadła odjęła 0,85% Negatywnie na wynik w największym stopniu wpłynęła przecena akcji producentów półprzewodników. Relatywnie dobrze radziły sobie natomiast akcje spółek z branży medycznej.

PZU Aktywny Globalnych Trendów

W ostatnich miesiącach dużym rozczarowaniem jest zachowanie kursów akcji spółek z sektora zielonej energii. Wpływ na to miała kumulacja kilku negatywnych czynników. Wzrosty rynkowych stóp procentowych znacząco negatywnie wpłynęły na koszt finansowania ambitnych programów rozwoju nowych projektów przez firmy wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo branża ta mierzy się z problemem przenoszenia inflacji na ceny finalne sprzedawanych produktów. Postrzeganiu sektora szkodziło również informacje o problemach z jakością turbin wiatrowych dostarczanych przez jednego z wiodących producentów.

Prognozy dotyczące rynków związanych z transformacją energetyczną (m.in. energia generowana z wiatru, słońca, zielony wodór, magazynowanie energii) w dalszym ciągu wskazują na dalszy dynamiczny potencjał wzrostowy tych rozwiązań oraz rosnący udział energii wytwarzanej z OZE w miksie zużycia energii ogółem w najbliższych latach. Jednak droga do neutralności klimatycznej jest wyboista i nie zawsze zgodna z krótkoterminowymi oczekiwaniami części inwestorów na rynkach finansowych. To, co może spowodować powrót dobrego sentymentu do sektora, to przyspieszenie i skonkretyzowanie działań związanych ze wsparciem podatkowym i legislacyjnym rynku OZE w wielu krajach (m.in. Inflation Reduction Act w Stanach Zjednoczonych i REPowerEU w Unii Europejskiej). Pomóc może również spadek rentowności obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza że część spółek z indeksów grupujących spółki OZE (tzw. clean tech) zaliczana jest do koszyka podmiotów tzw. long duration, w przypadku których obserwujemy dużą wrażliwość wycen rynkowych ich akcji na zmiany rynkowych stóp procentowych.

We wrześniu stopa zwrotu funduszu PZU Akcji Globalnych Trendów wyniosła -4,17%, ale od początku roku jest dodatnia (+6,51%) – choć w obu horyzontach niższa od wyniku benchmarku. W minionym miesiącu największy pozytywny wpływ na wynik portfela miała ekspozycja na spółki z obszaru aut elektrycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Negatywnie zapracowały natomiast spółki związane z technologiami kosmicznymi oraz z obszaru transformacji energetycznej. We wrześniu zwiększyliśmy udział w portfelu spółek z ekspozycją na technologie mogące zyskać na rozwoju sztucznej inteligencji oraz zmniejszyliśmy udział spółek związanych z technologiami kosmicznymi.

PZU Akcji Rynków Rozwiniętych

Wrzesień był bardzo słabym miesiącem na globalnych parkietach, co potwierdziło historyczne statystyki. Po spadku o ponad 2,5% w sierpniu, we wrześniu indeks MSCI World pogłębił spadek aż o 4,45%. W ujęciu geograficznym, rynek amerykański (S&P 500 -4,87%) radził sobie zdecydowanie gorzej od rynku europejskiego (STOXX Europe 600 -1,74%). Najlepiej zachowywały się spółki z sektora paliw (+2,46%) wspierane rosnącymi notowaniami ropy naftowej, które okazały się jedynym sektorem MSCI World kończącym miniony miesiąc na plusie. Po drugiej stronie tabeli znalazły się spółki technologiczne (-6,84%) i branża nieruchomościowa (-6,94%). Oba te segmenty są mocno wrażliwe na wzrost rentowności obligacji skarbowych, które we wrześniu w USA wzrosły o 46 pb. na długim końcu krzywej.

Wartość jednostki funduszu PZU Akcji Rynków Rozwiniętych obniżyła się we wrześniu o 3,27%, co było jednak wynikiem lepszym od benchmarku, który spadł o 3,84%. Zysk funduszu w ujęciu od początku roku wyniósł natomiast 7,56%. Pozytywnie do wyników funduszu we wrześniu najmocniej kontrybuowała ekspozycja na akcje japońskie. Za to negatywnie na wynik wpłynęła ekspozycja na amerykańskie spółki technologiczne.

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 30.09.2023 r.).

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).

Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. PZU FIO Parasolowy ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.

Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.

Subfundusze są zarządzane aktywnie. Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością.

Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.

Subfundusz może lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki samorządu terytorialnego, państwa członkowskie Unii Europejskiej, jednostki samorządu terytorialnego państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.

Prezentowane wyniki oparte są na historycznych danych dotyczących wyceny wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa i nie stanowią obietnicy na przyszłość. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika z inwestycji jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia odkupienia przez fundusz, oraz wysokości opłat manipulacyjnych i podatków bezpośrednio obciążających dochód z inwestycji w fundusz, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Tabela opłat dostępna jest na stronie pzu.pl oraz w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa. Nominalna stopa zwrotu z inwestycji może być dodatnia, ale po uwzględnieniu inflacji realny zwrot z inwestycji może okazać się negatywny.

Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie go przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody TFI PZU SA lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.

Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA zostały utworzone i działają na podstawie prawa polskiego i są oferowane wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawodawstwo innych państw może przewidywać dla swoich obywateli lub innych podmiotów podlegających ich ustawodawstwu ograniczenia możliwości inwestowania w fundusze. W związku z tym, TFI PZU SA informuje, że w przypadku rozpoczęcia oferowania funduszy za granicą, stosowna informacja zostanie zamieszczona na niniejszej stronie internetowej oraz w dokumentach na niej publikowanych. Dystrybucja prospektów informacyjnych oraz oferowanie lub sprzedaż jednostek uczestnictwa może podlegać ograniczeniom w niektórych systemach prawnych. Osoby, które wejdą w posiadanie prospektu lub dokumentów zawierających kluczowe informacje któregokolwiek funduszu powinny upewnić się, czy nie podlegają stosownym ograniczeniom w wyżej wymienionym zakresie. Nikt z otrzymujących kopię takiego prospektu lub dokumentu zawierającego kluczowe informacje w którejkolwiek z jurysdykcji nie powinien traktować prospektu jako oferty do złożenia zapisu z zastrzeżeniem, iż nie dotyczy to przypadków, gdy takie oferowanie może być uczynione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez konieczności rejestrowania papierów wartościowych w uprawnionych instytucjach. Osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę poza Polską lub podlegające innej jurysdykcji powinny skontaktować się z doradcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z produktami i usługami.

TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl