15 czerwca 2023

Spółki technologiczne z USA skradły show

Miesięczny komentarz akcyjny ekspertów TFI PZU – podsumowanie maja 2023 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

  • Na globalnych rynkach akcji w maju panował względny spokój, choć na części z nich powiało chłodem. Wyjątkiem okazał się sektor technologiczny w USA, który na fali optymizmu związanego w rozwojem sztucznej inteligencji zanotował spektakularne wzrosty.
  • Indeksy polskiej giełdy zakończyły miesiąc na niewielkich minusach. W ramach poszczególnych indeksów można było znaleźć spółki, które dały zarobić pomimo spadkowego rynku.
  • Inwestorzy wciąż wyczekują korekty w trendzie wzrostowym, ale ta nie nadchodzi – choć ten scenariusz wciąż jest w grze.

AKCJE GLOBALNE

Spektakularny sukces chatbota ChatGPT rozbudził nadzieje inwestorów, że rewolucja związana z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) jest w zasięgu ręki. W rezultacie amerykańscy giganci technologiczni przyspieszyli „wyścig zbrojeń”, a ich notowania giełdowe ruszyły na północ, napędzając tegoroczne wzrosty na szerokim rynku akcji w USA.

W pewnym momencie minionego miesiąca doszło do sytuacji, w której wąskie grono spółek technologicznych (Amazon, Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia, Tesla) zarobiło w ujęciu od początku roku średnio ponad 40%, podczas gdy pozostałe 493 spółki z indeksu S&P 500 wypracowały łącznie symboliczny wzrost na poziomie…1%.

Silnym impulsem do wzrostów – nie tylko dla spółek amerykańskich – okazały się opublikowane pod koniec maja przez spółkę NVIDIA lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, ale przede wszystkich ich prognozy na kolejne kwartały. Optymizm udzielił się praktycznie wszystkim spółkom, które w jakikolwiek sposób są powiązane ze sztuczną inteligencją. W efekcie indeks Nasdaq-100 zyskał w maju prawie 8%, a w ujęciu od początku roku już ponad 30%.

Wąskie grono spółek technologicznych źródłem tegorocznego wzrostu S&P 500

Źródło: opracowanie własne TFI PZU na podstawie The Kobeissi Letter (z 26.05.2023 r.).

Świetna dyspozycja spółek technologicznych była głównym powodem, dla którego rynek amerykański (S&P 500 +0,25%) poradził sobie istotnie lepiej niż rynek europejski (STOXX Europe 600 -3,19%). Tym bardziej, że inwestorzy dyskontowali w maju dane z Chin (ważny partner handlowy firm z Europy) sugerujące, że tempo ożywienia po otwarciu gospodarki jest tam wolniejsze niż się spodziewano.

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 31.05.2023 r.).

 

AKCJE POLSKIE

Polska giełda wpisała się w trendy panujące na światowych rynkach. Indeks WIG, odzwierciedlający sytuację szerokiego grona spółek notowanych na warszawskim parkiecie, stracił w maju 1,05%, uzyskując wynik zbliżony do indeksu MSCI World. Tym razem nie było widocznego zróżnicowania w stopach zwrotu pomiędzy dużymi spółkami (WIG20) oraz „misiami” – wszystkie indeksy zanotowały niewielkie spadki w podobnej skali.

Pod kątem sektorowym w maju lepiej radziły sobie m.in. notowane na GPW spółki medyczne, gamingowe i deweloperskie. Negatywnie wyróżniły się zwłaszcza spółki chemiczne (-12,9%) i surowcowe.

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 31.05.2023 r.).

 

CO PRZED NAMI?

Od jakiegoś czasu inwestorzy wyczekują korekty na rynkach akcji wywołanej pogorszeniem wyników i kondycji finansowej spółek wskutek spowolnienia gospodarczego. Rzecz w tym, że wyniki wielu spółek – czy to w USA, czy to w Polsce – wciąż zaskakują na plus, a wyraźniejsza korekta… nie nadchodzi.

Tymczasem wielu inwestorów, pomimo trwających wzrostów, wstrzymuje się z inwestycją. Jak wynika z informacji serwisu Analizy.pl w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. z segmentu funduszy akcji polskich wypłacono około 30 mln zł. W tym samym okresie indeksy akcyjne w Polsce urosły od prawie 6% (WIG20) do prawie 20% (sWIG80). A jeszcze więcej, jeśli uwzględnimy bardzo udaną końcówkę minionego roku. Ten silny trend wzrostowy – dzięki dobrej selekcji zarówno wśród polskich, jak i pozabenchmarkowych, zagranicznych spółek – wykorzystują fundusze akcyjne TFI PZU.

Cały czas stoimy na stanowisku, że po tak silnych wzrostach, trwających praktycznie od drugiej połowy października 2022 r., korekta na giełdach jest możliwa, a ryzyko jej wystąpienia jest coraz większe.

Z drugiej strony nie widzimy powodu, żeby walczyć z tak silnym trendem wzrostowym, bo – jak pisaliśmy na początku lutego br. – „trend is your friend” (trend jest twoim przyjacielem). Dlatego konsekwentnie utrzymujemy wysoką alokację naszych funduszy w akcje przekraczającą 90% portfela. Oczywiście trzymając rękę na pulsie, stosując uważną selekcję (na poziomie rynków, sektorów i spółek) realizując zyski i poszukując spółek, które uległy nieuzasadnionej przecenie i oferują ponadprzeciętny potencjał wzrostu.

 

 

 

NOTA PRAWNA
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością.
Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie go przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody TFI PZU SA lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl