Dlaczego warto wykorzystać limity na IKZE i IKE do końca grudnia?

Jak uzyskać korzyści podatkowe i przy okazji odłożyć środki na emeryturę? Za pomocą wpłat na IKE możesz uniknąć podatku od zysków kapitałowych, a w wypadku IKZE skorzystać z corocznego odliczenia, które daje możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych na podatku dochodowym.
PoMarkery nowotworowe

 

W 2023 r. maksymalna wysokość wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wynosi:

  • 8322 zł, 
  • a dla osób prowadzących działalność gospodarczą – 12 483 zł.

Z kolei lei maksymalna wpłata na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to 20 805 zł. W grudniu dokonuje się najwięcej wpłat na oba konta, tak by zmieścić się w całym dostępnym limicie i mieć atrakcyjne ulgi podatkowe w najwyższym możliwym stopniu. Lepiej nie czekać z przelewem do końca miesiąca, zwłaszcza że jego ostatnie dwa dni to sobota i niedziela.

 

W duecie więcej

Konstrukcja tych kont jest zaprojektowana z myślą o budowaniu kapitału na emeryturę. Bazuje na zwolnieniu z tzw. podatku Belki i ulgach co roku pomniejszających podatek. Oznacza to, że na IKE od wypracowanych zysków nie zapłacimy 19-proc. podatku w trakcie oszczędzania i inwestowania, a wpłatami na IKZE obniżymy wymiar podatku w zeznaniu rocznym. Dzięki pełnemu wykorzystaniu limitów odłożymy więcej pieniędzy do naszego prywatnego emerytalnego portfela.

Suma maksymalnych wpłat na IKE i IKZE w 2023 r. to 29 127 zł dla osób zatrudnionych i 33 288 zł dla prowadzących działalność gospodarczą. Większy kapitał to większy potencjalny zysk, jaki te środki mogą wypracować. Na przykład w funduszu cyklu życia inPZU Puls Życia 2050, którego jednostki uczestnictwa zyskały w tym roku na wartości 29%, już po uwzględnieniu opłaty za zarządzanie (0,5%), przy ryzyku określonym jako średnio niskie.

 

      Lżejsze zeznania roczne 

Maksymalne wpłaty na IKZE pozwalają obniżyć podatek PIT za 2023 r. w przypadku osób zatrudnionych objętych pierwszym progiem podatkowym (12%) o 998,64 zł oraz o 2663,04 zł, jeśli dotyczy ich próg drugi (32%). I nie ma znaczenia, czy pracujemy na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, czy umowy zlecenia.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która rozlicza się na zasadach ogólnych, obniży podatek o maksymalnie 3994,56 zł. Wpłaty na IKZE będą też efektywne podatkowo dla rozliczających się liniowo i korzystających z ryczałtu. Niezwykle atrakcyjna forma ulgi jest możliwa także w ramach wspólnego rozliczania się małżonków. 

 

Jeśli ten materiał Cię zainteresował, sprawdż nasze konta IKE i IKZE dostępne na platformie inPZU.

 

Sprawdź