08 lipca 2025

TFI PZU bezkonkurencyjne w nowym rankingu Analiz Online

Ranking Analiz Online każdego miesiąca wyłania najlepsze fundusze inwestycyjne na polskim rynku na podstawie wskaźnika IR, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. W jego najnowszej, czerwcowej edycji eksperci sprawdzili nie tylko efektywność poszczególnych funduszy, ale też całych TFI. Najwyższą średnią ocenę otrzymało TFI PZU.

Jak wskazują autorzy rankingu, taka całościowa ocena może stanowić podpowiedź, na które towarzystwo funduszy inwestycyjnych warto postawić, jeśli chcemy zbudować zdywersyfikowany portfel i mieć możliwość swobodnego przenoszenia środków pomiędzy różnorodnymi strategiami inwestycyjnymi w ramach jednego „parasola” bez konieczności każdorazowego płacenia podatku Belki, czyli 19% podatku od osiągniętych zysków.

W TFI PZU funduszami parasolowymi dającymi takie preferencje podatkowe są: PZU FIO Parasolowy (skupiający fundusze aktywnie zarządzane) i inPZU SFIO (skupiający fundusze indeksowe i cyklu życia). W obu przypadkach podatek od zysków zapłacimy dopiero po zakończeniu inwestycji.

 

W czerwcowym rankingu Analiz Online najwyższą średnią ocenę na podstawie wskaźnika Information Ratio (4,3) otrzymało TFI PZU. Jest to najwyższa nota dla naszej firmy w całej historii analizy. Wysoka na tle innych TFI jest także średnia ocena dla naszej spółki z 12 ostatnich miesięcy. W najnowszym rankingu aż siedem naszych funduszy (na 23 analizowane) otrzymało najwyższe noty w obu horyzontach (rocznym i 3-letnim): cztery z parasola inPZU SFIO i trzy z parasola PZU FIO Parasolowy. 

O rankingu

Ranking Analiz Online wyłania najbardziej efektywne fundusze w danej kategorii w horyzontach 12- i 36-miesięcznym. Publikowany co miesiąc raport jest przygotowywany w oparciu o wskaźnik Information Ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, a najsłabsze 1a lub 2a. Ocena 3a ma charakter neutralny.

Całościowa analiza dla poszczególnych TFI bazuje na wyliczeniu średniej z ocen w obu powyższych horyzontach dla wszystkich funduszy detalicznych (czyli szeroko dostępnych i bez PPK) z oferty poszczególnych firm inwestycyjnych ze wszystkich rankingowanych grup (zarówno akcyjnych, jak i dłużnych czy surowcowych).