Od początku uruchomienia platformy inwestycyjnej inPZU cyklicznie analizujemy atrakcyjność klas aktywów na światowych rynkach finansowych. Uważnie wsłuchujemy się też w głosy ze strony inwestorów, którzy chcą pomnażać swój kapitał przy wykorzystaniu niskokosztowych funduszy pasywnych. Na tej podstawie okresowo aktualizujemy naszą ofertę funduszy indeksowych.
Przy okazji ostatniego przeglądu zdecydowaliśmy o dokonaniu kilku zmian, które w naszej ocenie uzupełnią paletę strategii spod znaku inPZU, a inwestorom pozwolą inwestorom na lepszą dywersyfikację i bardziej precyzyjne komponowanie swoich portfeli. Oto one:
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest notowanych 40 średnich (mWIG40) i 80 małych (sWIG80) spółek. W gronie „misiów” znajdziemy wiele spółek wyróżniających się ciekawymi modelami biznesowymi, generujących atrakcyjne zyski i regularnie wypłacających dywidendę. Z definicji są to firmy z potencjałem do dynamicznego rozwoju i ekspansji, oferujące szansę na ponadprzeciętny wzrost kursu akcji, przez co inwestycja w nie jest obarczona większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku spółek o największej kapitalizacji.
O inwestycyjnym potencjale małych i średnich spółek z GPW świadczą historyczne wyniki ich indeksów. Jednocześnie w pewnych okresach – zwłaszcza wzmożonego zainteresowania polskimi akcjami ze strony inwestorów zagranicznych – pod względem stóp zwrotu dominują tzw. blue chipy. Dlatego niezmiennie mamy w naszej ofercie również inPZU Akcje Polskie, z przeważającym udziałem WIG20 TR w benchmarku.
Obligacje emitowane przez rząd Stanów Zjednoczonych stanowią najważniejszy segment globalnego rynku papierów dłużnych. Dotychczas inwestujący w fundusze inPZU mogli mieć ekspozycję na ten rynek jedynie poprzez fundusz inPZU Obligacje Skarbowe Rynków Rozwiniętych. Wielkość i istotność rynku obligacji w USA przesądziła o tym, że zdecydowaliśmy się stworzyć oparty na nim samodzielny fundusz – podobnie jak postąpiliśmy w przypadku akcji amerykańskich, największego rynku giełd rozwiniętych.
Zmiana benchmarku w funduszu akcji zielonej energii jest podyktowana przeglądem indeksów pod kątem jak najlepszego odzwierciedlania perspektyw sektora OZE (odnawialnych źródeł energii), jak i dążeniem do jak najlepszego replikowania indeksu.
Nowy benchmark – MSCI World IMI New Energy Select Net Total Return USD – skupia się na spółkach działających w segmencie alternatywnych źródeł energii, efektywności energetycznej, baterii i inteligentnych sieci. W jego skład wchodzą wyłącznie akcje spółek notowanych na giełdach krajów rozwiniętych. Ponadto indeks ten jest bardziej zdywersyfikowany – obejmuje więcej spółek, których wagi podlegają większym ograniczeniom. To przyczynia się do ograniczenia zmienności, istotnego przy tak dynamicznym sektorze rynku.
Poza powyższymi zmianami dokonaliśmy „technicznego” dostosowania do wytycznych ESMA dotyczących stosowania terminów związanych z ESG lub zrównoważonym rozwojem w nazewnictwie funduszy. W jego ramach wdrożyliśmy nowe wykluczenia na poziomie indeksów w funduszach inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii oraz inPZU Akcje Sektora Zrównoważonej Gospodarki Wodnej.
Zmiany weszły w życie 2 kwietnia 2025 r.