AKCJE: Perspektywy spółek z GPW pomimo dynamicznych wzrostów w pierwszym półroczu (WIG +12,94%) pozostają pozytywne ze względu na scenariusz ożywienia gospodarczego (mocny konsument) oraz rosnących wolumenów sprzedaży w spółkach (co potwierdzają dobre wyniki za I kwartał br.). Zaktualizowany konsensus zakłada, że w 2024 r. łączny zysk 60 największych spółek z GPW wyniesie 76,1 mld zł. Po wyłączeniu sektorów oil&gas i energetycznego zyski tych spółek mają być o ponad 8% wyższe niż w 2023 r. Rynek zakłada też poprawę zysków w 2025 r. o ok. 7% r/r – co może stymulować wzrosty zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.
Całości dopełniają wspierające czynniki „techniczne”, jak napływy do funduszy (emerytalnych i inwestycyjnych), rekordowe dywidendy oraz wciąż niskie wyceny krajowych spółek (22% dyskonto względem rynków wschodzących).
Świetnią koniunkturę na warszawskiej giełdzie w I półroczu 2024 r. bardzo dobrze wykorzystały nasze fundusze akcyjne, a w największym stopniu PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (+22, 45%), PZU Akcji Polskich (+15,90%) oraz PZU Akcji KRAKOWIAK (+14,56%).
Ponadto PZU Akcji KRAKOWIAK został wyróżniony przez serwis Analizy.pl jako jeden z 3 funduszy akcji polskich zarządzanych aktywnie charakteryzujących się najniższym wskaźnikiem kosztów całkowitych (TER), a równocześnie mogących pochwalić się dobrymi wynikami.
OBLIGACJE: Otoczenie rynkowe pozostaje wymagające dla obligacji, ale na świecie wchodzimy w fazę obniżek stóp procentowych. Oceniamy, że jeszcze przed końcem roku Fed zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. EBC będzie kontynuować cięcia, a Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się z ruchami do 2025 r.
Relatywna siła polskich obligacji skarbowych w perspektywie najbliższych miesięcy oraz 2025 r. powinna się utrzymać – nawet przy akompaniamencie jastrzębiej retoryki RPP. Rozpędu powinny nabrać również „długie” obligacje o stałym oprocentowaniu, które w średnim terminie mają potencjał wygenerowania ponadprzeciętnych wyników. W naszej opinii pierwsze kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce mogą zostać dokonane już w II kwartale 2025 r. A już wcześniej, wraz ze zmianą oczekiwań rynkowych, ceny obligacji mają szansę rosnąć. Do tego dochodzi atrakcyjna bieżąca rentowność portfeli funduszy, pozwalająca czerpać dochody z odsetek (kuponów).
Perspektywy polskich obligacji długoterminowych są już na tyle dobre, że zdecydowaliśmy się zwiększyć wrażliwość portfeli funduszy dłużnych TFI PZU na zmiany stóp procentowych. Choć dalej podobają nam się też papiery krótkoterminowe.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją naszych zaktualizowanych scenariuszy rynkowych, które można obejrzeć tutaj>>