06 grudnia 2024

Fundusze obligacji skarbowych błyszczą na tle lokat, dwa fundusze TFI PZU na czele rankingu

Oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada, podczas gdy fundusze dłużne mogą pochwalić się wyraźnie lepszymi wynikami. W listopadowym rankingu serwisu Analizy.pl nasze strategie z segmentu polskich obligacji skarbowych – PZU Sejf+ i inPZU Inwestycji Ostrożnych – okazały się najlepsze w swojej kategorii.

W październiku średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat spadło do 4,0% – wynika z najnowszych danych NBP. Oprocentowanie oferowane klientom przez banki obniżało się kolejny miesiąc z rzędu i spadło do najniższego poziomu od maja 2022 r. Co ciekawe, jest ono wyraźnie niższe od stawki WIBOR 6M, która stanowi punkt odniesienia dla oprocentowania lokat. Banki są nadpłynne (wartość depozytów znacząco przekracza wartość udzielanych kredytów), przez co nie czują potrzeby oferowania klientom lokującym pieniądze atrakcyjniejszych warunków. Październikowe cięcie oprocentowania w największym stopniu dotknęło depozytów o najkrótszych terminach, tj. na okres do jednego miesiąca.

W otoczenie spadającego oprocentowania lokat bankowych utrzymuje się wyraźna przewaga funduszy obligacji. Według wyliczeń Analiz Online w ostatnim roku fundusze obligacji skarbowych krótkoterminowych (te o najniższym poziomie ryzyka) zarobiły średnio 6,0%, a fundusze dłużne krótkoterminowe o uniwersalnej strategii – 7,1%.

W listopadowym rankingu Analiz Online opartym na relacji zysku do ryzyka fundusze dłużne TFI PZU uplasowały się wysoko w obu kategoriach. Zdecydowanymi liderami w kategorii „papierów dłużnych polskich skarbowych” zostały aktywnie zarządzany PZU Sejf+ (pierwsze miejsce) oraz fundusz indeksowy inPZU Inwestycji Ostrożnych (drugie miejsce). Fundusze te mogą pochwalić się najwyższymi notami za ostatnie 12 i 36 miesięcy.

Zarządzany przez Łukasza Magierę PZU Sejf+ – dwukrotny zdobywca nagrody Alfa dla najlepszego funduszu papierów skarbowych – od wielu miesięcy utrzymuje najwyższe noty 5a za ostatnie 12 i 36 miesięcy. Na koniec listopada wypracował w tych okresach odpowiednio 7,1% i 22,0%. Natomiast dążący do odwzorowania stawki WIBID 1M fundusz indeksowy zarządzany przez Pawła Wróbla osiągnął odpowiednio 6,4% i 20,6%.

Wśród najlepszych w kategorii „papierów dłużnych polskich uniwersalne” uplasowały się PZU Energia Konserwatywny (z ocenami 4a i 5a) oraz PZU Obligacji Krótkoterminowych (z oceną 4a w obu horyzontach).

Zgodnie z metodologią fundusze o najwyższej efektywności (wskaźnik Information Ratio obrazujący relację zysku do ryzyka) otrzymują ocenę 5a / 4a, a najsłabsze 1a lub 2a. Ocena 3a ma charakter neutralny.

Ranking dostępny na: https://www.analizy.pl/raporty/36413/ranking-funduszy-inwestycyjnych-listopad-2024.