W 2024 r. fundusze obligacji krótkoterminowych, tj. charakteryzujące się niskim poziomem ryzyka, ponownie okazały się lepsze od lokat bankowych. Tradycyjnie niektóre z nich poradziły sobie lepiej. W zwycięskiej grupie znalazł się PZU Sejf+, który wypracował 6,17% i zajął 1. miejsce w kategorii „papierów dłużnych polskich skarbowych”. To zaowocowało kolejną nagrodą Alfa po wcześniej zdobytych statuetkach za lata 2021 i 2023. Nasz fundusz utrzymuje dobrą formę niezależnie od koniunktury panującej na rynku i niezmiennie od 2021 r. plasuje się wśród najlepiej ocenianych przez Analizy Online.
Fundusze o mieszanych strategiach, tj. łączące komponent akcyjny i obligacyjny, miały przed sobą trudniejsze zadanie. O ile koniunktura na amerykańskiej giełdzie mierzona wzrostem indeksu S&P 500 była świetna, o tyle na GPW w Warszawie niezbędna była ostra selekcja spółek. W tych warunkach najlepiej poradził sobie PZU Zrównoważony, który z wynikiem z wynikiem 10,22% zajął 1. miejsce w kategorii „mieszane polskie zrównoważone” według klasyfikacji Analiz Online – i zgarnął nagrodę Alfa. Rok temu PZU Zrównoważony był o włos od tej nagrody – wówczas zajął drugie miejsce w swojej grupie porównawczej.
W tym roku do nagrody ponownie był nominowany także inPZU Inwestycji Ostrożnych Obligacje Krótkoterminowe, który ma już na swoim koncie jedną statuetkę Alfa (za 2022 rok). Na koniec grudnia ub.r. fundusz ten był jedynym funduszem w grupie „papierów dłużnych polskich skarbowych” poza PZU Sejf+, który mógł się pochwalić najwyższymi notami 5a za efektywność zarządzania w obu analizowanych przez Analizy Online horyzontach, tj. rocznym i 3-letnim.
Ponadto TFI PZU ponownie zostało wyróżnione w kategorii „TFI z najlepszymi funduszami inwestycyjnymi”.
Rozdanie nagród odbyło się 2 kwietnia 2025 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Statuetki odebrali Łukasz Magiera (główny zarządzający funduszem PZU Sejf+) i Justyna Trojan (zarządzająca częścią akcyjną funduszu PZU Zrównoważony).
Więcej o nagrodzonych funduszach
PZU Sejf+ to fundusz o najniższym poziomie ryzyka spośród wszystkich aktywnie zarządzanych funduszy obligacyjnych TFI PZU. Inwestuje głównie w polskie obligacje skarbowe (stało- i zmiennokuponowe) oraz krótkoterminowe obligacje zagraniczne, oferujące atrakcyjną rentowność przy porównywalnym poziomie ryzyka. Uzupełnieniem portfela są wyselekcjonowane obligacje przedsiębiorstw. Fundusz stosuje aktywną politykę inwestycyjną obejmującą: częstą zmianę alokacji pomiędzy poszczególnymi segmentami rynku obligacji, zarządzanie ryzykiem stopy procentowej i wykorzystywanie nieefektywności rynkowych.
PZU Zrównoważony to aktywnie zarządzany fundusz mieszany zapewniający ekspozycję na akcje spółek (min. 30% i max. 70%) oraz obligacje. W części akcyjnej portfela przeważają walory wyselekcjonowanych polskich spółek notowanych na GPW. W skład części obligacyjnej mogą wchodzić dłużne papiery wartościowe (skarbowe i korporacyjne) notowane na polskim rynku, jak i rynkach zagranicznych.
Na jakiej podstawie przyznawane są Alfy?
Nagrody Alfa są przyznawane funduszom, które w ramach swoich grup porównawczych osiągają najwyższą efektywność zarządzania mierzoną wskaźnikiem Information Ratio – oceniającym relację zysku do ryzyka. Największe znaczenie mają stopy zwrotu osiągnięte przez fundusz w ostatnim roku, ale przy ocenie są brane pod uwagę także wyniki i ich zmienność z lat poprzednich. Ocena obejmuje ostatni rok, 2 lata oraz — dla funduszy akcyjnych i mieszanych – 5 lat, a dla funduszy obligacyjnych – 3 lata.
Nagrodzone fundusze muszą jednocześnie spełniać kilka innych warunków: mają charakter otwarty (FIO/SFIO), są dostępne dla klientów detalicznych, posiadają odpowiednio długą historię (działają co najmniej 5 pełnych lat kalendarzowych w przypadku funduszy akcyjnych i mieszanych lub co najmniej 3 lata w przypadku funduszy obligacyjnych) i odpowiednio wysoki poziom aktywów (co najmniej 100 mln zł).
Ponadto Analizy Online przeprowadzają weryfikację jakościową funduszy. Polega ona na sprawdzeniu „czy istnieją istotne powody, które w znaczący sposób podważałyby porównywalność wyników funduszu na tle grupy lub mogłyby być znaczącym zagrożeniem dla możliwości powtórzenia dotychczasowych, wyróżniających rezultatów w przyszłości (jak np. istotna zmiana w zespole zarządzających)”.