11 grudnia 2024

Zakupowe szaleństwo na Wall Street

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 12.12.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Inflacja w USA bez negatywnych zaskoczeń

W listopadzie inflacja konsumencka (CPI) w Stanach Zjednoczonych zgodnie z oczekiwaniami przyspieszyła do 2,7% r/r – wynika z danych opublikowanych wczoraj po południu przez BLS. Przy niskiej bazie ubiegłego roku w grudniu może nastąpić jeszcze minimalny jej wzrost, ale od stycznia inflacja powinna powrócić do spadków – chociaż niepewność zwiększają potencjalne decyzje dotyczące ceł na towary importowane do USA.

Wobec braku negatywnych niespodzianek na przyszłotygodniowym posiedzeniu ws. stóp procentowych Fed może dokonać cięcia stóp o kolejne ćwierć punktu procentowego – zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Istotniejsze od samej decyzji mogą okazać się opublikowane wówczas nowe „kropki" FOMC, które zweryfikują rynkowe oczekiwania co do skali i tempa obniżek stóp w USA w 2025 r. – w tym prawdopodobnej pauzy na początku przyszłego roku.

 

OBLIGACJE

Jastrzębi zwrot w RPP bez wpływu na potencjał obligacji

Zaskakujący jastrzębi zwrot w wykonaniu prezesa NBP na zeszłotygodniowej konferencji zwiększył niepewność co do terminu wznowienia obniżek stóp procentowych w Polsce w 2025 r. Co jednak kluczowe dla inwestorów, usztywnienie się RPP niewiele zmienia z perspektywy duration, czyli długoterminowych obligacji. Paradoksalnie, dłuższe obligacje skarbowe powinny być nawet odporniejsze niż te krótsze. Szczególnie jeśli inwestorzy ocenią, że realna stopa procentowa (uwzględniająca poziom inflacji) jest zbyt wysoka i powoduje niekorzystne „naprężenia” w gospodarce. Z drugiej strony wyższe stopy procentowe oznaczają utrzymanie się stawki WIBOR na wyższym poziomie przez dłuższy czas – a w rezultacie ciągle atrakcyjne kupony obligacji zmiennokuponowych (WZ) czy korporacyjnych.

W tych okolicznościach uważamy, że w 2025 r. skoncentrowane na Polsce fundusze dłużne – obligacji krótkoterminowych, długoterminowych oraz korporacyjnych – mają przed sobą dobre perspektywy.

 

AKCJE

Zakupowe szaleństwo na giełdzie w USA

Zwycięstwo Donalda Trumpa wywołało dynamiczne wzrosty na amerykańskiej giełdzie, wynosząc indeksy S&P 500 czy Nasdaq na nowe rekordy. Interesująco prezentują się dwa wskaźniki świadczące o skali entuzjazmu na Wall Street. Z danych The Conference Board wynika, że zaufanie amerykańskich konsumentów do rynku akcji wzrosło do poziomu niespotykanego wcześniej poziomu – najwyższego od początku zbierania tych danych w 1987 r. Według ostatniego badania aż 56,4% ankietowanych spodziewa się wzrostu cen akcji na giełdzie w USA w perspektywie kolejnego roku. Wskaźnik ten koreluje z „byczymi” prognozami dla S&P 500. W tym tygodniu pojawiła się najbardziej optymistyczna jak dotąd prognoza wzrostu tego indeksu do 7 100 pkt (kilkanaście procent od dzisiejszych poziomów) do końca 2025 r. Z danych Bloomberg Intelligence wynika ponadto, że na każdego dolara zainwestowanego w ETF-y grające na spadki na Wall Street przypada ok. 11 dolarów zgromadzonych w lewarowanych ETF-ach grających na wzrost cen amerykańskich akcji – co również stanowi najwyższy poziom w historii.

 

Kalendarium inwestora: Rynki rozwinięte: wstępne grudniowe odczyty indeksów PMI (16.12), USA: decyzja ws. stóp procentowych (18.12), Polska: dane z gospodarki za listopad (19-20.12).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 11.12.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl