Niefortunny zbieg okoliczności dla amerykańskiej gospodarki
Tydzień temu pisaliśmy, że ostatnie spadki na Wall Street i wzrosty cen amerykańskich obligacji są pokłosiem rozgrywania przez inwestorów scenariusza spowolnienia gospodarczego w USA. Potwierdzeniem tych obaw są opublikowane szacunki dla gospodarki, aktualizowane na bieżąco w oparciu o pojawiające się dane, tzw. nowcasty. Ostatni odczyt GDPNow – jednego z najpopularniejszych nowcastów opracowywanego przez Rezerwę Federalną z Atlanty – dla wzrostu PKB w I kw. 2025 r. został zrewidowany z 2,3% do -2,8% SAAR. Powodami tak słabego odczytu są głównie niższe wydatki konsumpcyjne przy znaczącym wzroście stopy oszczędności w styczniu (+4,6%), znaczący wzrost importu wynikający z chęci zrobienia zapasów (w tym surowców, np. stali i aluminium) przed wzrostem ceł zapowiadanych przez prezydenta D. Trumpa, a także niższa skłonność firm do inwestowania wynikająca z niepewności politycznej.
Powyższe nie przesądza jednak, że gospodarka USA skurczy się w I kw. 2025 r.Trzeba wiedzieć, że obniżenie szacunku wzrostu PKB przez import jest kwestią „techniczną”. Ściągnięte do USA dobra w dużej części nie zostały jeszcze uwzględnione (z dodatnim znakiem), tj. odzwierciedlone w odczytach konsumpcji prywatnej, inwestycji czy poziomu zapasów zdeponowanych w magazynach. Co więcej, dochody Amerykanów solidnie rosną, więc po chwilowej przerwie tamtejsi konsumenci mogą ponownie ruszyć na zakupy.
Strach na Wall Street i rollercoaster na WIG-u
W tym roku amerykańska giełda radzi sobie wyraźnie słabiej niż rynki w Europie. W niełasce inwestorów znalazły się m.in. duże spółki technologiczne z grona „Magnificent 7”, które przez ostatnie dwa lata napędzały hossę. Oprócz wczesnych oznak słabnięcia koniunktury gospodarczej w USA inwestorów niepokoją potencjalne skutki zaostrzenia polityki celnej przez Biały Dom. Apogeum narastających od jakiegoś czasu obaw miało miejsce na początku tego tygodnia, gdy Donald Trump ogłosił wprowadzenie nowych ceł na towary z Meksyku i Kanady i podwyżkę obecnych taryf dla Chin. Po wystąpieniu prezydenta tzw. indeks strachu Wall Street (VIX) podskoczył do najwyższego poziomu w tym roku, a S&P 500 i Nasdaq pogłębiły skalę tegorocznej przeceny. Paniką przez chwilę zapachniało także na innych światowych giełdach. W Polsce indeks WIG20 zaliczył najsłabszą sesję od września 2022 r., w kulminacji ostatniej bessy, a spore spadki zanotowały również indeksy w Europie. Giełdowa burza przeszła jednak równie szybko, jak się pojawiła, i środowa sesja przyniosła soczystą zieleń.
Polskie obligacje pod presją unijnej polityki fiskalnej
W tym roku polskie obligacje skarbowe o stałym kuponie – a zwłaszcza długoterminowe, jak DS1033 i DS101134 – radzą sobie wyraźnie lepiej niż w początku 2024 r. Do końca lutego TBSP.Index wzrósł o 1,39% (vs. 0,21% rok wcześniej), a niedawno osiągnął nowy historyczny szczyt na poziomie 2 060 pkt. W ostatnich dniach krajowe obligacje ucierpiały na informacji o planowanym poluzowaniu polityki fiskalnej w Unii Europejskiej - chociaż wobec tego, co dzieje się na świecie, i tak wykazują się dużą odpornością.
We wtorek szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła plan dozbrajania Europy („ReArm Europe”), który ma kosztować do 800 mld euro w perspektywie czterech lat. Większość tej kwoty ma pochodzić z budżetów krajowych i być dostępna dzięki wyłączeniu procedury nadmiernego deficytu. Państwa uzyskają więc większą swobodę w zadłużaniu się, w tym poprzez obligacje. Niemcy zapowiedziały już uwolnienie wydatków militarnych od „kotwicy budżetowej” oraz dodatkowo stworzenie pozabudżetowego funduszu infrastrukturalnego o wartości 500 mld euro na okres 10 lat.
Kalendarium inwestora: USA: dane z rynku pracy w lutym (7.03), Polska: decyzja RPP ws. stóp procentowych i nowa projekcja PKB i inflacji (12.03), USA: inflacja konsumencka w lutym (12.03).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 5.03.2025 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl