„Przełomowy” plan gospodarczy dla Polski
W poniedziałek premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański przedstawili plan gospodarczy rządu pt. „Polska. Rok przełomu”. Zakłada on stymulowanie wzrostu poprzez inwestycje (w naukę i badania, transformację energetyczną, nowoczesne technologie, rozwój portów i modernizację kolei), rozwój i lepsze wykorzystanie potencjału rynku kapitałowego oraz ułatwienia dla biznesu (deregulacja).
W 2025 r. nakłady na inwestycje mają wynieść 650-700 mld zł, co jest jak najbardziej realne i zbieżne z naszą prognozą realnego wzrostu inwestycji, czyli głównego tegorocznego silnika PKB, o 8%. Jeśli wartość inwestycji osiągnie górną granicę powyższych widełek, to przy naszych założeniach dla wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce, relacja inwestycji do PKB może sięgnąć 17,7% – poziomu nieco wyższego niż szacunkowo w ubiegłym roku i zbliżonego do tego z 2023 r. Zapowiadana przez rząd kwota inwestycji może nie być „przełomowa”, ale przyjęty kierunek dla gospodarki jest słuszny.
Euforia na warszawskiej giełdzie, padł nowy rekord
Po świetnym styczniu główne indeksy giełdowe w Polsce kontynuują marsz na północ. Na początku tego tygodnia WIG przekroczył pułap 90 000 pkt, przebijając dotychczasowy szczyt z maja 2024 r. Nowy rekord ustanowił także mWIG40, odzwierciedlający kondycję średnich spółek, a dziś WIG20, który wcześniej najbardziej ucierpiał na odpływie zagranicznego kapitału z naszej giełdy, po raz pierwszy od siedmiu lat znalazł się powyżej 2600 pkt. W naszych prognozach zakładaliśmy, że polskie akcje pokażą siłę, ale tempo wzrostów jest wręcz imponujące – od początku warszawska giełda jest jednym z najmocniejszych rynków na świecie.
Falę rekordów na GPW wspierają rosnące szanse na zakończenie wojny w Ukrainie, a dodatkowo optymistyczne nastroje panujące na giełdach w Europie. W tym roku na nowe szczyty wspięły się m.in. brytyjski FTSE 100 i niemiecki DAX, a hiszpański IBEX 35 jest najwyżej od czasów globalnego kryzysu finansowego w 2008 r. W rezultacie na najwyższych poziomach w historii znalazł się też paneuropejski STOXX Europe 600, który od początku roku wyraźnie wyprzedza amerykański indeks S&P 500.
Obligacje emerging markets zaczęły rok z impetem
Obligacje krajów zaliczanych do grona rynków wschodzących (emerging markets) mają za sobą udany początek roku. Obligacjom EM w tzw. twardej walucie pomagały zarówno spadające od połowy stycznia rentowności amerykańskich obligacji rządowych, jak i zawężające się spready, tj. malejąca premia żądana przez inwestorów w zamian za podjęcie ryzyka związanego z inwestycją w te obligacje. Podobnie jak w zeszłym roku zdecydowanie lepiej zachowywały się obligacje krajów o niższych, wręcz spekulacyjnych ratingach, w tym zaklasyfikowanych jako niewypłacalnych Wenezueli i Libanu.
W ostatnich dniach sentyment do obligacji EM (i nie tylko) uległ pogorszeniu. Przyczyniła się do tego przecena obligacji rządowych USA podsycana m.in. przez opublikowane wczoraj dane o styczniowej inflacji. W dalszej części roku droga dla obligacji rynków wschodzących może być wyboista – zwłaszcza w kontekście protekcjonistycznej polityki Białego Domu (cła) oraz historycznie niskiej premii za ryzyko wobec obligacji USA. Pewien „bufor” stanowi natomiast ich wysoka rentowność.
Kalendarium inwestora: Polska: produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa w styczniu (20.02), Rynki rozwinięte: wstępne odczyty indeksów PMI za luty (21.02), Niemcy: wybory parlamentarne (23.02)
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 12.02.2025 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl