31 października 2024

W oczekiwaniu na wybory w USA

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 31.10.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Europejska gospodarka zaskoczyła na plus, amerykańska nieco rozczarowała

Zgodnie z wstępnym szacunkiem opublikowanym przez Eurostat, w III kw. 2024 r. gospodarka strefy euro urosła o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem. To dwukrotnie lepszy odczyt niż przewidywał konsensus. Poprawę w Eurolandzie widać także w porównaniu z poprzednim rokiem – w tym ujęciu PKB wzrósł o 0,9%. To optymistyczny sygnał w kontekście napływających w ostatnim czasie wyników badań koniunktury, sugerujących pogorszenie aktywności gospodarczej.

W niezłej kondycji wciąż jest amerykańska gospodarka, która według wstępnych wyliczeń BEA w III kw. 2024 r. urosła o 2,8% r/r (w ujęciu annualizowanym). W tym przypadku tempo wzrostu nieznacznie rozczarowało ekonomistów. Na plus warto natomiast odnotować siłę konsumenta – wydatki konsumpcyjne wzrosły o 3,7%, co jest najlepszym wynikiem od pierwszego kwartału ub.r.

 

AKCJE

Sezon wynikowy w centrum uwagi inwestorów

Na rynkach zagranicznych trwa sezon publikacji wyników za III kw. 2024 r. W tym tygodniu oczy inwestorów są zwrócone przede wszystkim na amerykańskich gigantów technologicznych tj. Alphabet, Meta, Microsoft, Amazon i Apple. Dyspozycja, a także perspektywa ich wyników w kolejnych kwartałach będzie miała znaczenie dla kondycji szerokiego rynku w USA.

Od początku roku amerykański indeks S&P 500 wzrósł już o ponad 20% i utrzymuje się w okolicach historycznych szczytów. Na przyszłą kondycję szerokiego rynku w USA (odkładając na chwilę na bok kwestie polityczne i geopolityczne) wpłynie nie tylko dyspozycja spółek z grona „Manificent 7”, ale także to, jak zaprezentują się pozostałe spółki zza oceanu. Według prognoz w tym kwartale zyski na akcję spółek z S&P 500 mogą wzrosnąć o około 3-4%.

 

OBLIGACJE

Amerykańskie obligacje wyhamowały przed krawędzią

Na początku tygodnia indeks amerykańskich obligacji skarbowych (US Treasuries) był na drodze do osiągnięcia najgorszego miesięcznego wyniku od września 2022 r. Złożyły się na to przygotowania inwestorów do przyszłotygodniowych wyborów prezydenckich w USA („Trump trade”), oznaki siły amerykańskiej gospodarki (od połowy września indeks zaskoczeń ekonomicznych dla Stanów Zjednoczonych przeszedł z wyraźnie ujemnych na wyraźnie dodatnie terytoria) i duża podaż nowych obligacji. Ostatecznie obligacje USA zawróciły z tej drogi, a powiew optymizmu pomógł również innym rynkom obligacji na świecie.

O ile najważniejsze elementy w globalnej układance nie ulegną gwałtownym zmianom, to ostatnie wydarzenia na rynku obligacji traktowalibyśmy jedynie jako korektę. W bazowym scenariuszu zakładamy, że stopy zwrotu z funduszy polskich obligacji skarbowych, w tym krótkoterminowych, w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinny wyraźnie przewyższyć oprocentowanie depozytów bankowych.

 

Kalendarium inwestora: USA: wybory prezydenckie w USA (5.11), Kraje rozwinięte: październikowe wskaźniki koniunktury PMI i ISM (4-6.11), USA: decyzja FOMC ws. stóp procentowych (7.11).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 30.10.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl