08 maja 2025

Stopy procentowe w Polsce w dół

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 8.05.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Stopy procentowe w Polsce w dół

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, w tym główną do 5,25%. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana przez uczestników rynku, przez co już kilku tygodni sukcesywnie obniżał się WIBOR – od początku kwietnia trzymiesięczna stawka spadła z 5,85% do około 5,30%. To dobre wieści dla kredytobiorców (niższe raty), ale zdecydowanie gorsze dla osób oszczędzających na lokatach bankowych (niższe oprocentowanie).

W USA natomiast – zgodnie ze barometrem CME FedWatch – stopy procentowe pozostały bez zmian. Fed wskazał, że wzrosła niepewność co do perspektyw gospodarczych USA i widać ryzyko dla obu stron jego podwójnego mandatu, tj. stabilności cen (wojna celna może wyraźnie podbić inflację) oraz maksymalnego zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce.

 

AKCJE

Sezonowość nie sprzyja giełdom w USA

Maj rozpoczyna statystycznie najsłabszy okres w roku dla giełd w USA. Dane od 1950 r. pokazują, że pomiędzy majem a październikiem indeks S&P500 zyskiwał średnio niecałe 2%, podczas gdy w najlepszym sześciomiesięcznym okresie roku, tj. od listopada do kwietnia, rósł o ponad 7%. Obecnie na amerykańskich giełdach panuje ostrożny optymizm wywołany informacjami o planowanych na ten tydzień rozmowach pomiędzy przedstawicielami rządów USA i Chin – mających na celu „deeskalację”, tj. złagodzenie impasu w sprawie zaporowych taryf celnych – a także ogłoszeniu umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią.

Utrzymuje się jednocześnie spora niepewność, co do tego, jak szybko zmieniająca się polityka celna Białego Domu przełoży się na wyniki amerykańskich spółek. Te za pierwszy kwartał 2025 r. wyglądają nieźle. Z około trzech czwartych spółek z indeksu S&P 500, które już opublikowały wyniki, większość odnotowała pozytywne zaskoczenie w zakresie zysków na akcję (EPS), a ich zagregowana dynamika wzrostu w ujęciu rok do roku jest dwucyfrowa . Widać jednocześnie obawy o przyszłość – prognozy wyników finansowych na cały rok są obniżane. W tych okolicznościach ceny akcji na Wall Street mogą być w większym stopniu zależne od sentymentu kreowanego przez nagłówki w mediach niż od fundamentów.

 

OBLIGACJE

Spokój na krajowych obligacjach

Cięcie stóp procentowych w Polsce było już od jakiegoś czasu uwzględnione w cenach obligacji, więc środowa decyzja RPP nie wywołała większego ruchu. Rentowności 10-letnich papierów skarbowych już od kilku tygodni poruszają się w dość wąskim przedziale ok. 5,20-5,30% po tym, jak na początku kwietnia zaliczyły dynamiczny rajd wynikający z „gołębiego” zwrotu RPP. W tych warunkach indeks polskich obligacji (TBSP.Index) kontynuuje wzrosty, a jego wynik od początku roku ostatnio przebił okrągłe 5%. Dla przypomnienia, na stopy zwrotu z obligacji stałoprocentowych, które dominują w tym indeksie, składają się odsetki wypłacane przez Skarb Państwa oraz zmiany cen na rynku. Przy rynkowej „flaucie” na wynik obligacji pracuje przede wszystkim rentowność obligacji, która obecnie jest szczególnie atrakcyjna w przypadku papierów o dłuższym terminie do wykupu.

 

Kalendarium inwestora: USA: inflacja konsumencka w kwietniu (13.05), Polska: PKB w I kw. 2025 – szybki szacunek (15.05), USA: kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (15.05).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 7.05.2025 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl