Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Większość członków RPP uważa, że obecny poziom stóp procentowych jest optymalny i dotychczasowe zacieśnienie polityki pieniężnej w połączeniu z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego wystarczą, aby inflacja zaczęła spadać i dotarła do celu (2,5% z odchyleniem ±1 pp.) w 2025 r. Nastawienie takie wzmacniają dostępne dane: niższa od prognoz NBP inflacja na przeomie roku, niższy prognozowany szczyt inflacji w lutym (<20%), spowolnienie PKB i dezinflacyjna struktura wzrostu w III i IV kwartale 2022 r. (spowolnienie konsumpcji) oraz słaba bieżąca koniunktura.
Sezon publikacji raportów spółek z indeksu S&P 500 za czwarty kwartał 2022 r. (już prawie) dobiegł końca. Z ostatnich danych wynika, że 69% spółek pozytywnie zaskoczyło na poziomie zysków w przeliczeniu na jedną akcję (EPS), a 65% osiągnęło wyższe od rynkowego konsensusu przychody ze sprzedaży. Uważniejsza analiza pokazuje jednak, że łączne zyski największych amerykańskich spółek skurczyły się o 4,6%, podczasy gdy pod koniec minionego roku oczekiwano ich spadku o 3,3%. Pogorszenie wyników spółek z USA jest zgodne z naszymi prognozami, a spadek powinien być widoczny jeszcze w kolejnych dwóch kwartałach. Odrębną kwestią jest to, na ile zostało to już odzwierciedlone w cenach akcji.
Po styczniowym rajdzie na światowych rynkach obligacji skarbowych, który był napędzany dezinflacyjną euforią panującą wśród inwestorów, w lutym nastąpiła korekta. W rezultacie TBSP.Index (indeks polskich obligacji skarbowych) zakończył miesiąc na minusie – chociaż od początku 2023 r. jego stopa zwrotu jest dodatnia i wynosi 2,48%. Podczas gdy obligacje długoterminowe były pod presją, dodatnie stopy zwrotu w lutym wypracowały fundusze obligacji krótkoterminowych – m.in. dzięki sile obligacji zmiennokuponowych, o której niedawno pisaliśmy.
W lutowym rankingu serwisu Analizy.pl nasze fundusze PZU SEJF+ (aktywny) oraz inPZU Inwestycji Ostrożnych (indeksowy) znalazły się na pierwszych miejscach w kategorii papierów dłużnych polskich skarbowych z najwyższymi notami za wyniki w horyzoncie 12- i 36-miesięcznym.
Polskie obligacje krótko- i długoterminowe od początku 2023 r.
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 28.02.2023 r.).
Kalendarium inwestora: dane z rynku pracy w USA w lutym (10.03), inflacja w USA w lutym (14.03), inflacja w Polsce w lutym (15.03).
Komentarz do pobrania w wersji pdf >>
NOTA PRAWNA
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID). Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji. Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami. Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl