Rośnie ryzyko recesji w strefie euro
W lipcu dynamika podaży pieniądza w strefie euro obniżyła się o 0,4% r/r i po raz pierwszy od 13 lat spadła poniżej zera. To przede wszystkim rezultat załamania się akcji kredytowej – gwałtowny spadek popytu na kredyt widać zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i firm. Dane te w namacalny sposób pokazują, jak wysokie stopy procentowe przekładają się na realną gospodarkę. Co więcej, w najbliższym czasie trudno oczekiwać odwrócenia tego trendu. Europejski Bank Centralny wciąż oficjalnie nie zakończył cyklu podwyżek (choć jest już na finiszu) i cały czas redukuje swój bilans, co „wysysa” nadmiar pieniądza z gospodarki. O ile Niemcy już od jakiegoś czasu borykają się z gospodarczą niemocą, o tyle ostatnie dane zwiększają prawdopodobieństwo, że w najbliższych kwartałach recesja obejmie całą strefę euro.
Statystyki wspierają kontynuację hossy
Sierpniowa korekta na światowych giełdach zrodziła wątpliwości czy to jedynie przystanek po dynamicznych wzrostach, czy raczej wstęp do dalszych spadków. Posiłkując się historią, rzeczywiście wchodzimy w historycznie gorszy okres dla giełdowych indeksów. Od 1928 r. amerykański indeks S&P 500 tracił we wrześniu średnio 1,1%, co czyni go najgorszym miesiącem pod względem stóp zwrotu. Co jednak ważniejsze, końcówka roku na Wall Street zazwyczaj jest mocna. Potwierdza to także inna, statystycznie istotna prawidłowość. W latach, w których S&P 500 do końca sierpnia zyskał 15-20% (jak obecnie), hossa na szerokim rynku akcji w USA do końca roku najczęściej była kontynuowana. Od 1905 r. takich sytuacji było aż trzynaście, a tylko dwukrotnie ten scenariusz się nie sprawdził. Giełdowe statystyki wspierają nasze przewidywania, że po korekcie, która może przeciągnąć się jeszcze na wrzesień, nad rynkami akcji ponownie zaświeci słońce.
S&P 500 – średnie miesięczne stopy zwrotu od 1928 r.
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, na podstawie Dow Jones Market Data
Słabsza koniunktura zachęciła inwestorów do zakupów
Po słabym odczycie wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę (PMI) za sierpień, w tym tygodniu zza Oceanu napłynęły kolejne informacje korzystne z perspektywy inwestujących w obligacje Stanów Zjednoczonych. Dane pokazują słabnięcie amerykańskiego rynku pracy i pogorszenie się nastrojów konsumentów. Zrewidowany w dół został również odczyt PKB za II kwartał br. To kolejne elementy układanki przemawiające za wstrzymaniem się przez Fed z podwyżką stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. W rezultacie obserwowaliśmy spadek rentowności (wzrost cen) papierów rządowych USA, co wsparło również obligacje w Europie.
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 30.08.2023 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl