Komentarz do pobrania w wersji pdf
Koniunktura w Polsce solidnie w górę
W II kwartale 2024 r. polska gospodarka urosła o 3,2% r/r – wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS. Tempo wzrostu PKB przebiło nasze i tak nieco bardziej optymistyczne od rynkowych szacunki (2,9% r/r). Z analizy wcześniejszych „twardych” danych miesięcznych można wnioskować, że w największym stopniu przyczyniła się do tego konsumpcja gospodarstw domowych. Widać jednocześnie, że Polacy relatywnie ostrożnie planują wydatki, a sprzedaż detaliczna rośnie wolniej w stosunku przedpandemicznego trendu, pomimo szybko rosnących realnie płac. Dobry odczyt PKB został osiągnięty pomimo utrzymującej się stagnacji w przemyśle oraz spowolnienia w budowlance, która odczuwa zmniejszone wykorzystanie środków unijnych w okresie przejściowym przed uruchomieniem funduszy z aktualnej perspektywy budżetowej.
Obserwowane tempo ożywienia w Polsce nieco rozczarowuje w stosunku do wcześniejszych prognoz. Konsumpcja pozostaje jednak głównym silnikiem koniunktury, a scenariusz wzrostu PKB w 2024 r. powyżej 3% wciąż jest w grze.
Sezon wynikowy w USA wyraźnie powyżej oczekiwań
Emocje na rynkach nieco opadły, co pozwoliło najważniejszym giełdowym indeksom w Polsce i na świecie przystąpić do odrabiania wcześniejszych spadków. Z kolei uwaga inwestorów ponownie skupiła się na zyskach spółek za II kw. 2024 r. W USA, gdzie sezon wynikowy powoli dobiega końca, zagregowany wzrost zysków na akcję (EPS) przekroczył na ten moment 9% r/r – znacznie przebijając oczekiwania analityków. Bardzo dobra poprawa zysków spółek z sektorów health care (+17% r/r), consumer discretionary (+16% r/r), utilities (+15% r/r) i spółek finansowych (13% r/r) potwierdza odbudowę wyników finansowych w pozostałych sektorach gospodarki poza branżą technologiczną. Istotne dla sentymentu na giełdzie mogą okazać się wyniki „królowej” globalnych rynków akcji, czyli Nvidii (zostaną zaprezentowane pod koniec sierpnia).
W Europie spółki po raz pierwszy od 2022 r. odnotowały wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku. Ponadto, dzięki poprawie marż, wiele z nich osiągnęło wyższe zyski (kilkuprocentowy wzrost EPS r/r). Łyżką dziegciu są obawy o spadek popytu na europejskie towary – zwłaszcza ze strony konsumentów z Chin. W Polsce na ostateczne wnioski dotyczące kondycji przedsiębiorstw warto poczekać do końca sezonu wynikowego, który jeszcze trwa.
Wyhamowanie rajdu na obligacjach, ale perspektywy wciąż dobre
Dane gospodarcze z USA, które napłynęły w ostatnim czasie, pomogły złagodzić obawy inwestorów o to, że amerykańska gospodarka znajduje się na krawędzi klifu. Do stonowania nastrojów przyczynili się też przedstawiciele Fedu, którzy wyraźnie wykluczyli potrzebę dokonywania „awaryjnego”, głębokiego cięcia stóp procentowych. Uspokojenie na rynku spowodowało, że rajd na rynku obligacji rządowych w USA, Niemczech – a w rezultacie również w Polsce – wytracił impet. W najbliższych miesiącach nie wykluczamy jeszcze ruchów korekcyjnych, gdyby dane z gospodarek albo decyzje banków centralnych wyraźnie zaskakiwały. Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się rozpoczęcie cyklu obniżek stóp przez Fed już we wrześniu oraz kontynuacja cięć w wykonaniu EBC. Dlatego na obligacje zapatrujemy się niezmiennie pozytywnie.
Kalendarium inwestora: Strefa euro: inflacja w lipcu (20.08), Polska: produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna w lipcu (21-22.08), USA i strefa euro: wstępne odczyty wskaźników PMI za sierpień (22.08).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 16.08.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl