24 sierpnia 2023

Słabsza koniunktura wspiera obniżki stóp

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 24.08.2023 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Słabsza koniunktura wspiera obniżki stóp

Opublikowane w lipcu dane makroekonomiczne wspierają scenariusz obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie oczekuje się, że zarówno na wrześniowym, jak i październikowym posiedzeniu Rada dokona cięć stóp o 0,25 pp. Za rozpoczęciem obniżek z jednej strony przemawiają słabsze dane o aktywności gospodarczej, a z drugiej strony coraz niższa inflacja. Ostatni zestaw danych nie daje silnych podstaw do oczekiwania istotniejszej poprawy dynamiki PKB po spowolnieniu w dwóch pierwszych kwartałach br. (odpowiednio -0,3% i -0,5% r/r). Jednocześnie dane za pozostałe dwa miesiące tego kwartału mogą jeszcze sporo zmienić i wciąż można liczyć na powrót wzrostu gospodarczego w Polsce. Argumentem dla zwolenników zmniejszania restrykcyjności polityki pieniężnej będzie również fakt, że już w sierpniu krajowa inflacja może spaść poniżej 10% r/r, a do końca roku ukształtować się nawet w okolicach 7%.

AKCJE

Nadeszła długo wyczekiwana korekta na giełdach

Po bardzo silnych wzrostach cen akcji trwających od końca ub.r. na światowych rynkach akcji doszło do długo wyczekiwanej korekty. Objęła ona swoim zasięgiem zarówno giełdy za Oceanem, jak i warszawski parkiet. Schłodzenie nastrojów widać w badaniach inwestorów indywidualnych. Jak pokazuje ostatnia ankieta AAII Sentiment Survey w USA odsetek „byków” spadł do 35,9%, co stanowi odczyt poniżej historycznej średniej. Jeszcze niedawno, tuż przed tym, jak indeks S&P 500 osiągnął swoje tegoroczne maksimum, optymistycznie do rynku była nastawiona ponad połowa badanych. W Polsce również widać pogorszenie nastrojów, a jednocześnie wątpliwości co do kierunku, w jakim podążą indeksy. Według badania przygotowywanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w połowie sierpnia br. dokładnie tyle samo osób oczekiwało trendu wrostowego i spadkowego na giełdzie w perspektywie następnych 6 miesięcy – a odczyt indeksu INI wyniósł zero (wykres). Czy to chwilowy przystanek w hossie, czy może preludium do głębszej przeceny? Wchodzimy w statystycznie gorszy okres dla giełdowych indeksów, a część inwestorów zapewne jeszcze skusi się na realizację zysków. Na ten moment skłaniamy się jednak ku pierwszemu scenariuszowi, cały czas przykładając wagę do uważnej selekcji spółek.

 

Nastroje wśród inwestorów indywidualnych w Polsce a indeks WIG

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Stowaryzszenie Inwstorów Indywidualnych

 

OBLIGACJE

Obligacje odzyskują wigor

Jeszcze do niedawna inwestujący w obligacje rynków rozwiniętych – zwłaszcza USA – żyli obawami, że przywrócenie inflacji do celu określonego przez Fed potrwa dłużej niż zakładano, a stopy procentowe w amerykańskiej gospodarce pozostaną wyższe przez dłuższy czas. W pewnym momencie rentowności amerykańskich 10-latek wzrosły do poziomów z 2007 r., ciągnąc w dół ceny obligacji. Rentowności rosły też w Europie, a globalnej presji chwilowo poddały się również polskie papiery skarbowe. Słabe sierpniowe odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury (PMI) z gospodarek rozwiniętych wymazały jednak główne źródło obaw inwestorów – co pozwoliło obligacjom ponownie nabrać wiatru w żagle. W trakcie ostatnich zawirowań polskie obligacje krótkoterminowe wypadły lepiej od szerokiego rynku obligacji w Polsce, dzięki charakterystycznej dla nich mniejszej wrażliwości na rynkowe wahania. W naszej ocenie wciąż oferują one atrakcyjną rentowność, co czyni je propozycją godną uwagi dla bardziej zachowawczych inwestorów.

 

Kalendarium inwestora: sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA (24-26.08), indeks Ifo obrazujący nastroje w niemieckim biznesie (25.08), PKB w USA w drugim kwartale 2023 r. – dane zrewidowane (30.08).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 9.08.2023 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl