Wysoka ocena Polski potwierdzona przez Moody’s
We wrześniu agencja Moody’s – jedna z trzech największych na świecie – utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A2. To ocena o jeden poziom wyższa niż przyznana naszemu krajowi przez Fitch i S&P. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. Rating nadany przez Moody’s potwierdza wysoką wiarygodność kredytową i wypłacalność naszego kraju, co jest ważne z perspektywy atrakcyjności emitowanych przez Polskę obligacji skarbowych.
Szansa na październikowe uspokojenie na giełdach
Wrześniowe spadki a światowych giełdach idealnie wpisały się w sezonowy wzorzec. Od 1950 r. amerykański indeks S&P 500 słabo radził sobie zwłaszcza w ostatnich dniach miesiąca. Pretekstów do przeceny nie brakowało. Pojawiły się obawy o perspektywy gospodarki USA (ryzyko tymczasowego „zamknięcia” rządu Stanów Zjednoczonych, wzrost cen ropy naftowej czy wznowienie spłat kredytów studenckich mogące wywołać spadek konsumpcji). Na to nałożyła się generowana przez Fed presja związana z utrzymaniem wyższych stóp procentowych. Nie pomagała również sytuacja w Chinach. Statystycznie końcówka roku na giełdach (już od października) jest jednak mocna. O ile nie zaskoczy nas żaden „czarny łabędź” to do końca 2023 r. realne są umiarkowane wzrosty na globalnych rynkach akcji, jak i w Polsce.
Niespotykana sytuacja na amerykańskich obligacjach
Na rynku obligacji skarbowych w USA obserwujemy sytuację, która nie miała miejsca od półwiecza. Rośnie prawdopodobieństwo, że amerykańskie obligacje zanotują trzeci spadkowy rok z rzędu. W końcówce września br. indeks Bloomberg US Treasury Total Return jest na minusie i niewiele przemawia za tym, że do końca roku sytuacja istotnie się poprawi.
Straszakiem dla inwestujących w obligacje USA jest m.in. jastrzębia retoryka banku centralnego. W obliczu „lepkiej inflacji” Fed nie wykluczył jeszcze jednej podwyżki o 25 pb. i zapowiedział utrzymywanie wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas. Obecne prognozy wskazują, że pierwsze obniżki, w skali mniejszej niż dotąd zakładano, możemy zobaczyć dopiero w drugiej połowie 2024 r. To nie wszystko. Dług publiczny USA rośnie w szybkim tempie i niedawno przekroczył rekordowy poziom 33 bln USD. Tymczasem dokonane wcześniej podwyżki stóp procentowych doprowadziły do wzrostu kosztów obsługi długu – odsetek, które Stany Zjednoczone muszą zapłacić inwestorom za pożyczony kapitał.
W tej sytuacji można jednak doszukać się również plusów. Rentowności obligacji w USA są coraz atrakcyjniejsze, co w scenariuszu „higher for longer” pozwoli na osiąganie całkiem niezłych nominalnych stóp zwrotu przez dłuższy czas. A gdy okaże się, że amerykańska gospodarka zaczyna hamować szybciej, niż się oczekuje, możemy być świadkami szybkiego zwrotu akcji.
Roczne stopy zwrotu indeksu obligacji skarbowych USA od 1975 r.
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg. Stopy zwrotu na koniec roku kalendarzowego, za wyjątkiem danych od początku tego roku (na 21.09.2023).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 27.09.2023 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl