Komentarz do pobrania w wersji pdf
Konsumenci nad Wisłą wolą odkładać niż wydawać
W sierpniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 2,6% r/r, co nieco rozczarowuje w kontekście utrzymującego się solidnego wzrostu dochodów gospodarstw domowych. W tym samym okresie realne wynagrodzenia (po uwzględnieniu inflacji) zwiększyły się o ponad 6 procent. Zamiast boomu konsumpcyjnego obserwujemy ostrożność w wydatkach oraz odraczanie poważniejszych decyzji zakupowych – przynajmniej w zakresie towarów, bo popyt na usługi jest istotnie wyższy. Polska nie jest w tym odosobniona, bo podobną tendencję widać też w innych krajach europejskich.
Zaoszczędzone pieniądze Polacy odkładają. Świadczą o tym wzrost wartości depozytów bankowych, wysoka sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych oraz napływy do funduszy inwestycyjnych. Według serwisu Analizy.pl, po 18 wzrostowych miesiącach, na koniec sierpnia aktywa funduszy zarządzanych przez krajowe TFI sięgnęły rekordowych 366,4 mld zł. Zdaniem autorów wyliczeń to przede wszystkim zasługa wpłat dokonywanych przez klientów zniechęconych niskim oprocentowaniem lokat, a jednocześnie zachęconych dobrymi wynikami funduszy – głównie obligacyjnych.
Zastrzyk energii dla chińskich akcji
W drugiej połowie września główne chińskie indeksy giełdowe zanotowały dynamiczne odbicie. Indeks CSI 300, odzwierciedlający kondycję największych spółek notowanych na lokalnych giełdach w Shenzhen i Shanghaju, istotnie oddalił się od 5-letniego dołka. Jeszcze mocniej wzrósł znajdujący się w sferze oddziaływania zagranicznego kapitału Hang Seng (to w jego skład wchodzą technologiczni giganci, jak Xiaomi czy Alibaba). Początkowo chińskie akcje zyskiwały na poprawie sentymentu na globalnych rynkach po obniżce stóp procentowych przez Fed. Silniejsza fala wzrostów nastąpiła po ogłoszeniu działań stymulujących gospodarkę przez Ludowy Bank Chin (PBoC), wprowadzonych w odpowiedzi na przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości oraz niski popyt konsumpcyjny.
W obliczu napływających ostatnio danych pierwotnie planowany na 2024 r. wzrost PKB w Chinach w okolicach 5% jest wyraźnie zagrożony. Z perspektywy chińskiej giełdy – ale także wielu spółek europejskich silnie uzależnionych od sytuacji w Chinach – kluczowe będzie więc to, jak obecne działania przełożą się na nastroje i decyzje zakupowe tamtejszych konsumentów. Może się jednak okazać, że do pobudzenia wzrostu gospodarczego w Państwie Środka niezbędne będzie uruchomienie dodatkowej stymulacji.
Umocnienie niemieckich obligacji na fali słabnącej koniunktury
Strefa euro ponownie zmierza ku stagnacji – wskazuje na to zagregowany indeks PMI dla przemysłu i usług, który we wrześniu zanurkował poniżej progu ekspansji i znalazł się na najniższym poziomie w tym roku (48,9 pkt). Zdaniem autorów z S&P Global taki poziom wskaźnika sugeruje spadek PKB w strefie euro w trzecim kwartale o 0,1%. W podobnym tonie wybrzmiało ostatnie badanie niemieckich przedsiębiorców (Ifo), które wskazuje, że nastroje w przemyśle są najgorsze od 4 lat. Wrześniowe odczyty sprawiły, że część inwestorów zaczęła wypatrywać na horyzoncie sygnałów z EBC wskazujących na zwiększenie tempa obniżek stóp procentowych – co wsparło niemieckie obligacje rządowe. Rentowność 10-letnich Bundów spadła do ok. 2,15%, docierając do poziomów z początku 2024 r.
Kalendarium inwestora: Polska: inflacja we wrześniu – wst. (30.09), Strefa euro: inflacja we wrześniu – wst. (1.10), Wrześniowe indeksy PMI dla przemysłu i usług (1-3.10).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 25.09.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl