11 kwietnia 2024

Rekordy na giełdach i studzenie nastrojów na rynkach obligacji

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 11.04.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Nastroje inwestorów najwyżej od czasu rosyjskiej agresji

Nastroje wśród europejskich inwestorów są najlepsze od lutego 2022 r. – wynika z kwietniowego badania Sentix. Poprawa została odnotowana we wskaźnikach dla wszystkich regionów świata. Nawet dla Niemiec, które borykają się z gospodarczym kryzysem, ocena jest najwyższa od prawie roku. Podczas gdy na poziomie globalnym ocena sytuacji bieżącej i oczekiwania rosną równomiernie, większy optymizm inwestorów w odniesieniu do strefy euro bazuje przede wszystkim na rosnących oczekiwaniach na poprawę w przyszłości. Badania Sentix zbierają opinię inwestorów nt. dwunastu różnych rynków (akcji, obligacji, walut i surowców).

 

Nastroje inwestorów

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Sentix.

 

OBLIGACJE

Podsumowanie 1Q: tonowanie hurraoptymizmu, ale polskie obligacje na plusie

W ten rok inwestorzy weszli z silnym przekonaniem, że już wiosną najważniejsze banki centralne rozpoczną wyczekiwane obniżki stóp procentowych. Mocne dane z amerykańskiej gospodarki wraz z ostrożną narracją bankierów centralnych ostudziły nieco nadmierny optymizm uczestników, na co obligacje zareagowały spadkami. Rentowności 10-letnich papierów rządowych USA i Niemiec wróciły do poziomów z listopada ub.r., a indeks JPMorgan GBI zakończył kwartał pod kreską. O ile nie będziemy świadkami bardzo zaskakujących danych, rozpoczęcie łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych wydaje się jednak kwestią niedalekiej przyszłości.

Na tym tle dużo lepiej poradziły sobie polskie obligacje skarbowe, a TBSP.Index zakończył kwartał na symbolicznym plusie. Na plus wyróżniły się obligacje o niższej wrażliwości na rynkową zmienność, w tym zmiennokuponowe (indeks GPWB-BWZ +2,65%). W Polsce pole manewru do obniżek stóp do końca 2024 r. pozostaje ograniczone, ale nawet w takim scenariuszu można dostrzec plusy – atrakcyjne poziomy rentowności (wynikające z kuponów od obligacji) pozostaną z nami na dłużej.

  

AKCJE

Podsumowanie 1Q: wysyp rekordów w Polsce i za granicą

Rok na światowych rynkach akcji rozpoczął się z impetem. W I kw. 2024 r. indeks giełd rynków rozwiniętych zyskał 8,44%, co stanowi jego najlepszy wynik od 2019 r. W dużym stopniu przyczyniła się do tego kontynuacja hossy w Stanach Zjednoczonych. Wspierany dobrą passą spółek powiązanych ze sztuczną inteligencją (AI), a później także odbiciem w innych sektorach, amerykański S&P 500 raz za razem ustanawiał kolejne rekordy. Główny indeks Wall Street zakończył kwartał dwucyfrową stopą zwrotu. Na uwagę zasługuje też soczysta zieleń na giełdach w Europie – w tym w Polsce. Indeks szerokiego rynku (WIG) wspiął się na najwyższy poziom w historii, a wszystkie główne indeksy polskich akcji zakończyły kwartał na solidnych plusach. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, że to w gronie giełdowych „misiów” jest ukryty największy potencjał, koszulkę lidera wywalczyły średnie spółki skupione w indeksie mWIG40. W perspektywie tego roku pozostajemy optymistami w stosunku do akcji, chociaż chwilowy brak impulsów do kontynuacji wzrostów może skusić część inwestorów do realizacji zysków.

 

 

 

Kalendarium inwestora: Posiedzenie EBC (11.04), Polska: inflacja w marcu – dane finalne (15.04), Aktualizacja prognoz MFW dla światowej gospodarki (16.04).

 

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 10.04.2024 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl