29 lutego 2024

Pozytywne sygnały dla polskich obligacji i amerykańskich akcji

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 29.02.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Wojna cenowa pomiędzy sieciami handlowymi

Dwie duże sieci handlowe w Polsce rozpoczęły walkę o rynek, sprzedając klientom wybrane towary po bardzo niskich cenach. Krótkoterminowo może to przyspieszyć spadek inflacji konsumenckiej (CPI), choć ze względu na zmienny charakter promocji wcale nie musi to zostać uchwycone przez GUS. Innym efektem może być zwiększenie popytu, co wspierałoby silnik PKB w postaci konsumpcji. Póki co tę sytuację traktujemy jednak neutralnie i wypatrujemy oznak potwierdzających, że ta wojna cenowa rzeczywiście wpłynęła na branżę handlową oraz decyzje zakupowe Polaków.

 

OBLIGACJE

Lepsze postrzeganie polskich obligacji

Od początku lutego niemieckie obligacje rządowe wyraźnie potaniały m.in. w rezultacie sygnałów płynących z Europejskiego Banku Centralnego (a także jego odpowiednika w USA), że zbyt wczesne obniżki stóp procentowych byłyby niewskazane wobec widocznych zagrożeń dla ścieżki inflacyjnej. Podwyższoną zmienność obserwowaliśmy również na polskim rynku obligacji, jednak w ostatnich dniach nastroje inwestorów wyraźnie się poprawiły. Głównym źródłem tej zmiany jest perspektywa uwolnienia unijnych środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy (wypłata 6,3 mld EUR ma nastąpić do końca kwietnia) oraz z Funduszu Spójności. Odblokowanie funduszy europejskich daje resortowi finansów większą elastyczność pod względem emisji papierów skarbowych, a także stanowi wsparcie dla złotego – kurs EUR/PLN dotarł już w okolice 4,30.

W rezultacie różnica pomiędzy rentownością polskich i niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych, tj. premia za ryzyko kredytowe, spadła do ok. 290 punktów bazowych – najniższego poziomu od ponad października 2021 r. A to oznacza, że polskie skarbówki są obecnie lepiej postrzegane przez inwestorów.

 

Rentowność 10-letnich obligacji Polski i Niemiec

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 28.02.2024).

 

AKCJE

Sezon wynikowy w USA na finiszu

Prawie wszystkie spółki z indeksu S&P 500 opublikowały już raporty finansowe za IV kwartał ub.r. Generalnie wyniki przebiły oczekiwania analityków, a zagregowane przychody ze sprzedaży, jak i zyski wzrosły o kilka procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Do poprawy zysków na poziomie całego indeksu w największym stopniu przyczyniły się spółki technologiczne oraz z branży usług komunikacyjnych i dóbr dyskrecjonalnych. Kolejny bardzo dobry kwartał zaliczyła większość spółek z grona „7 wspaniałych” na czele z Nvidią. Zasilony tym paliwem S&P 500 wspiął się na nowe szczyty.

 

Kalendarium inwestora: USA i strefa euro: lutowe odczyty indeksów PMI/ISM dla usług (5.03), Polska: decyzja ws. stóp procentowych (6.03), Strefa euro: decyzja ws. stóp procentowych (7.03).

 

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 28.02.2024 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl