24 października 2024

Obligacje pod presją, złoto górą

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 24.10.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Sprzedaż detaliczna w Polsce w stanie hibernacji

O ostrożności polskiego konsumenta i jego większej skłonności do oszczędzania niż kupowania pisaliśmy już wcześniej. W tym tygodniu konsument zafundował gospodarce szczególnie niemiłą niespodziankę. Według danych GUS we wrześniu sprzedaż detaliczna, czyli sprzedaż towarów, okazała się o 3,0% niższa niż przed rokiem i po uwzględnieniu sezonowości aż o 6,7% niższa w porównaniu z i tak słabszym sierpniem. W ostatnich 10 latach takie miesięczne wahnięcia występowały wyłącznie w okresach covidowych restrykcji w handlu. Jedyne wytłumaczenie tak słabej sprzedaży, jakie przychodzi w tej chwili do głowy, to powódź. Wyraźnie lepiej wygląda koniunktura w usługach – to głównie ich sprzedaż wsparła wzrost konsumpcji i PKB w II kw. 2024 r.

 

AKCJE

Górnicy złota zyskali na wzroście cen kruszcu

W październiku cena złota wyraźnie przebiła 2700 USD za uncję, ustanawiając nowy rekord wszech czasów. Wzrost cen kruszcu jest napędzany wzrostem niepewności geopolitycznej, skupem złota przez banki centralne oraz oczekiwaniami na kontynuację obniżek stóp procentowych w USA – wraz ze spadkiem rentowności obligacji rośnie popyt na złoto.

Na wzroście ceny „królewskiego metalu” zyskały także fundusze inwestujące na rynku złota – w tym także w akcje górników złota, czerpiących dochody z jego wydobycia. W ciągu ostatniego roku indeks MSCI ACWI Select Gold Miners IMI NTR odzwierciedlający koniunkturę w tym segmencie rynku wzrósł o ponad 60%.

 

OBLIGACJE

„Trump trade” ponownie zaciążył obligacjom

W drugim półroczu na fali rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w USA obligacje długoterminowe nabrały wiatru w żagle. Nieoczekiwanie warunki dla amerykańskich obligacji uległy pogorszeniu, do czego w ostatnich dniach dołożyło się rozgrywanie przez rynki (już drugi raz w tym roku) scenariusza „Trump trade”. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może oznaczać obniżkę podatków, wyższy deficyt budżetowy USA (a więc konieczność zwiększania zadłużenia z tytułu obligacji) czy nowe taryfy celne (na towary importowane). Na skutek przeceny na światowych rynkach ucierpiały także polskie obligacje, których rentowności wróciły w okolice tegorocznych szczytów.

Obecne wydarzenia na rynku obligacji traktujemy jako korektę, a perspektywy funduszy obligacji długoterminowych w Polsce niezmiennie oceniamy pozytywnie. Globalny cykl obniżek stóp trwa, tempo wzrostu gospodarczego nieco rozczarowuje, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych na poziomie ok. 5,80% daje dodatkowy potencjał do zarobku wraz pozycjonowaniem się inwestorów pod wznowienie cięć stóp przez Radę Polityki Pieniężnej w pierwszej części 2025 r. Pewnym zagrożeniem dla obligacji są duże potrzeby pożyczkowe budżetu w Polsce, chociaż historia pokazuje, że gdy otoczenie gospodarcze sprzyjało, to popyt na obligacje zwykle się znajdował.

 

Kalendarium inwestora: USA i strefa euro: PKB w III kw. 2024 – dane wstępne (30.10), Polska i strefa euro: inflacja w październiku (31.10), USA: inflacja PCE core we wrześniu (31.10).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 23.10.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl