30 marca 2023

Obligacje krótkoterminowe wciąż z potencjałem

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 30.03.2023 r.

GOSPODARKA

Inflacja w Polsce przeszła przez szczyt

W lutym br. krajowa inflacja najprawdopodobniej osiągnęła swój tegoroczny szczyt. Od marca spodziewamy się jej spadku, tj. ceny wciąż będą rosły, ale już wolniej niż w poprzednich kilkunastu miesiącach. Szacujemy, że na koniec roku inflacja w Polsce obniży się do około 7-8%. Niewykluczone, że przy osłabionym wzroście PKB stworzy to warunki do zmiany nastawienia RPP i sygnalnej obniżki stóp procentowych.

W dłuższej perspektywie inflacja powinna dalej spadać i w rezultacie dotrzeć do celu Narodowego Banku Polskiego (2,5% z odchyleniem ±1 pp.) w 2025 r. Przemawia za tym skala dotychczasowego zaostrzenia polityki pieniężnej, oczekiwane spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego na świecie i w Polsce, dezinflacyjna struktura wzrostu PKB w III i IV kwartale 2022 r. (spowolnienie konsumpcji) oraz spadki cen surowców, w tym nośników energii.

OBLIGACJE

Obligacje krótkoterminowe wciąż z potencjałem

W naszych prognozach na 2023 r. przewidywaliśmy, że to będzie dobry rok dla obligacij krótkoterminowych. Taki scenariusz się realizuje, a w Polsce właśnie zapaliło się cykliczne zielone światło dla obligacji – inflacja przeszła przez szczyt, a gospodarka hamuje. Nie zrealizowały się też nasze wcześniejsze obawy o to, że podaż papierów skarbowych (wynikająca z dużych potrzeb pożyczkowych) nie napotka wystarczająco dużego popytu inwestorów. W lutym rząd uplasował emisję na 3,5 mld euro, a w marcu na 5 mld dolarów, przy bardzo dużym zainteresowaniu. W tej chwili mamy już prefinansowanych ponad 70% potrzeb budżetowych na ten rok. To – w połączeniu z problemami sektora finansowego na Zachodzie – powoduje, że bieżąca rentowność polskich krótkoterminowych obligacji skarbowych w okolicach 6% przy ich tradycyjnie mniejszej zmienności to przyzwoita oferta.

AKCJE

Ucieczka inwestorów od akcji banków

Turbulencje w sektorze bankowym na Zachodzie wywołały odwrót inwestorów od akcji banków i zmianę postrzegania atrakcyjności poszczególnych sektorów. Wraz z oczekiwanym złagodzeniem polityki Fed w zakresie stóp procentowych (nawet jeżeli nie dojdzie do ich obniżek, to docelowe stopy procentowe w USA powinny być niższe) do łask wróciły spółki wzrostowe. W USA kapitał szukający „bezpiecznych przystani” zaczął przepływać m.in. do dużych spółek technologicznych o ugruntowanej pozycji rynkowej i mocnych bilansach (niskie zadłużenie, wysokie wolne przepływy pieniężne). Od początku roku indeks S&P 500 Banks stracił kilkanaście procent, podczas gdy Nasdaq-100 grupujący największe spółki technologiczne zanotował kilkunastoprocentowy zysk.

Ucieczkę od banków do mocnych spółek z innych sektorów widać także w Europie, w tym w Polsce. Na tym ruchu skorzystały fundusze akcji polskich TFI PZU, które miały w portfelach mniejszy niż w benchmarku udział sektora bankowego, a jednocześnie posiadały akcje spółek korzystających na ostatnich wzrostach.

Banki na tle spółek technologicznych i szerokiego rynku w USA (w %)

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 28.03.2023 r.).

 

Komentarz do pobrania w wersji pdf >>

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).

Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.

Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.

Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.

Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.

Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.

Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami. Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.

TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl