09 stycznia 2025

Niezły początek roku na warszawskiej giełdzie

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 9.01.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Globalna gospodarka w górę, ale wciąż na jednym silniku

Grudniowy odczyt wskaźnika PMI composite (wzrost o 0,2, do 52,6 pkt) wskazuje na relatywnie wysoką aktywność globalnej gospodarki. Jednak poziom aktywności sugerowany przez to badanie, przekraczający średnią wieloletnią, wydaje się być nadal zbyt optymistyczną interpretacją. Szczególnie w kontekście zwiększenia się nierównowagi między sektorami – poprawy w usługach (do 53,8 pkt), a spadku w przetwórstwie – pomimo oczekiwanego ożywienia produkcji towarów wyprzedzającego wprowadzenie ceł w USA.

Prognozy dla globalnego PKB na 2025 r. wahają się w okolicach od 3,2% (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) do 3,3% (OECD). Poza napiętą sytuacją geopolityczną, na przeszkodzie mogą stanąć m.in. schłodzenie koniunktury w USA i Chinach (choć zarówno Republikanie z D. Trumpem na czele, jak i władze w Pekinie zapowiadają wspieranie swoich gospodarek), przedłużająca się stagnacja w strefie euro oraz możliwe perturbacje w handlu międzynarodowym w przypadku protekcjonistycznej polityki prowadzonej przez Stany Zjednoczone.

 

OBLIGACJE

Powrót polskich bonów skarbowych

Po tym jak w 2024 r., po niemal 17-letniej przerwie, wznowiono emisje obligacji indeksowanych inflacją (IZ), już niebawem do palety krajowych papierów dłużnych powrócą także bony skarbowe (BS). Pierwszy od 2021 r. przetarg bonów skarbowych odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 13 stycznia, a kolejny tydzień później. Łącznie resort finansów zaoferuje papiery o łącznej wartości 6-12 mld zł, z terminem wykupu w listopadzie tego roku.

Powrót bonów skarbowych to dobra wiadomość dla popularnych w Polsce funduszy obligacji krótkoterminowych. Umożliwi on zarządzającym w TFI większą dywersyfikację portfeli o najniższym profilu ryzyka, które koncentrują się na obligacjach o krótkim terminie zapadalności (w przypadku bonów skarbowych wynosi on maksymalnie do roku). Ponadto może korzystnie wpłynąć na oprocentowanie krótkich obligacji skarbowych m.in. w stosunki do stawek na rynku pieniężnym (np. WIBOR 6M).

 

AKCJE

Niezły początek roku na warszawskiej giełdzie

W minionym roku polskie akcje nie rozpieszczały inwestorów. Honoru GPW broniły przede wszystkim średnie i małe spółki i to właśnie ich trafny dobór, podobnie jak unikanie najsłabszych spółek z WIG20, pozwoliło wielu funduszom wypracować wyższe stopy zwrotu ponad symboliczny wzrost indeksu WIG (+1,42%). Także w samym grudniu święty Mikołaj nie przyniósł inwestującym na krajowej giełdzie tak hojnych prezentów jak w 2023 r. Sam początek tego roku na GPW okazał się jednak relatywnie mocny.

Dobre otwarcie na GPW nie przesądza o tym, że cały styczeń zamknie się wzrostami – chociaż statystycznie jest to jeden z trzech najlepszych miesięcy na warszawskiej giełdzie. W przeszłości WIG rósł w tym okresie średnio o ponad 3%, co inwestorzy nazwali „efektem stycznia”. Fundamentalne argumenty przemawiają za GPW – zwłaszcza za średnimi i małymi spółkami – ale trzeba pamiętać, że 20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony i zasiądzie w Gabinecie Owalnym, co może generować dodatkową zmienność na światowych rynkach.

 

Kalendarium inwestora: Polska: inflacja konsumencka w grudniu – fin. (15.01), USA: inflacja konsumencka w grudniu (15.01), Polska: decyzja ws. stóp procentowych i inflacja bazowa w grudniu (16.01).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 8.01.2025 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl