18 kwietnia 2024

Na rynkach strach, przyda się chłodna głowa

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 18.04.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Inflacja w Polsce najniższa od 5 lat, ale jeszcze odbije

W marcu inflacja konsumencka (CPI) spadła do 2,0% r/r, czyli najniższego poziomu od marca 2019 r. – to o 0,1 pp. więcej niż wskazywał wstępny odczyt przedstawiony przez GUS. Największy wpływ na marcową inflację miały niższe niż rok temu ceny żywności, jednak prawie wszystkie podstawowe kategorie wydatków miały wpływ na obniżenie tempa wzrostu cen. Pomogło też umocnienie złotego. W kwietniu, ze względu na przywrócenie VAT-u na żywność, inflacja najprawdopodobniej nieco odbije. Apogeum wzrostów oczekujemy jednak we wrześniu/październiku – w związku z zakładanym częściowym „odmrożeniem” od lipca cen nośników energii dla mieszkań. Zakładając wzrost rachunków za prąd o 20%, inflacja może przebić 5%. Późną jesienią powinna jednak powrócić do spadków, aby zakończyć 2024 r. poniżej pułapu 5% r/r. W przyszłym roku spodziewamy się wyraźniejszych spadków inflacji w Polsce.

 

Inflacja w Polsce z prognozą TFI PZU

Źródło: opracowanie własne TFI PZU. Dane GUS, NBP, prognoza TFI PZU dla inflacji CPI do końca 2024 r.

 

OBLIGACJE

Strach na rynkach obligacji

Pierwsze miesiące roku upłynęły pod znakiem tonowania hurraoptymizmu na rynkach obligacji. Ostatnio wśród inwestorów zaczęły przeważać skrajnie przeciwne emocje – co można zrzucić na karb danych z amerykańskiej gospodarki, eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie oraz ostrożnych wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. W rezultacie obligacje USA poddały się dalszej przecenie, a w ślad za światowymi rynkami podążyły polskie obligacje.

Emocje w inwestycjach to najgorszy doradca. Nawet jeśli na horyzoncie wciąż widać pewne ryzyka, to warto spojrzeć na obecną sytuację chłodnym okiem. Wyceny obligacji stały się bardziej racjonalne, perspektywa cięć stóp procentowych nadal istnieje (nawet jeśli do śmielszych ruchów dojdzie dopiero w 2025 r.), a wyższe rentowności dają atrakcyjniejszy kupon inwestorom. Do tego dochodzi wciąż niezła rentowność obligacji zmiennokuponowych czy korporacyjnych. Fundusze obligacyjne mają więc gdzie szukać zysków.

  

AKCJE

AI napędza amerykańską giełdę

W ciągu ostatnich 10 lat amerykańskie akcje okazały się słabsze od europejskich tylko dwukrotnie. W tym roku ponownie potwierdzają swoją siłę, co jest w dużej mierze pochodną większej ekspozycji rynku w USA na sztuczną inteligencję (AI), która cieszy się niesłabnącym pozytywnym sentymentem wśród inwestorów. Według Bloomberg Intelligence w S&P 500 jest aż 29 spółek powiązanych z AI, które łącznie stanowią ponad 35% w indeksie. Tymczasem w STOXX Europe 600 notowane są zaledwie dwie spółki z ekspozycją na ten temat. Obecnie trwa zasłużona korekta. W perspektywie dalszej części 2024 r. jesteśmy jednak pozytywnie nastawieni do obu rynków. W USA głównym motorem mają pozostać spółki powiązane z AI, a w Europie niespodziankę mogą sprawić spółki cykliczne.

 

 

Kalendarium inwestora: Polska: koniunktura gospodarcza w kwietniu i dane o sprzedaży detalicznej i produkcji za marzec (22-23.04), USA i strefa euro: kwietniowe wskaźniki PMI dla przemysłu i usług (23.04), USA: PKB w I kwartale 2024 (25.04).

 

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 17.04.2024 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl