Komentarz do pobrania w wersji pdf
Polska gospodarka może odbić w ostatnim kwartale
Zaskakująco dobry wynik produkcji przemysłowej w Polsce w październiku wyniósł jej poziom do historycznego maksimum. Według GUS po oczyszczeniu z czynników sezonowych i kalendarzowych dane pokazały rzadko oglądany wzrost aż o 4,6% m/m, co cieszy zwłaszcza w kontekście poprzedzających go trzymiesięcznych spadków. Na poziomie nieodsezonowanym aktywność w przemyśle wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 10% – co ostatnio raz w październiku zdarzyło się w 1993 r. Niespodziankę sprawiła też sprzedaż detaliczna, która w ujęciu odsezonowanym wzrosła w październiku aż o 5,6% m/m, odreagowując niespotykany spadek we wrześniu o 6,7% m/m. W ostatnich 10 latach takie miesięczne wahnięcia zdarzały się tylko w okresie covidowych restrykcji w handlu. Mocne dane za październik zwiększają szanse na przyspieszenie wzrostu PKB w Polsce w bieżącym kwartale po spowolnieniu do 2,7% r/r w III kwartale 2024 r.
Nowe paliwo dla zagranicznych obligacji, TBSP w pobliżu szczytów
W tym tygodniu obserwowaliśmy przede wszystkim pozytywną reakcję amerykańskich obligacji m.in. na wybór przez prezydenta elekta kandydata na sekretarza skarbu USA przez prezydenta elekta. Nominowany Scott Bessent jest uważany za „fiskalnego jastrzębia” co daje nadzieje na zmniejszenie deficytu budżetowego i stabilizacji rekordowo wysokiego długu publicznego Stanów Zjednoczonych. W Europie natomiast niemieckie papiery rządowe zyskiwały na fali słabszych odczytów wskaźników koniunktury PMI oraz rosnących szans na bardziej energiczne cięcia stóp procentowych przez EBC.
Polskie obligacje nie skorzystały na ostatniej poprawie sentymentu. Pozytywny ruch na krajowych papierach dokonał się jednak wcześniej, sprowadzając rentowności 10-latek w okolice 5,60% (z prawie 6% obserwowanych w końcówce października). Skorzystał na tym TBSP.Index, który powrócił w okolice tegorocznych szczytów.
Inwestorzy uważnie śledzą ruchy Trumpa
Do czasu „Inaguration Day”, kiedy to nowy prezydent USA zasiądzie w Białym Domu, zostały jeszcze prawie dwa miesiące. Inwestorzy już teraz uważnie śledzą nazwiska kandydatów Donalda Trumpa na wysokie stanowiska w nowej administracji – próbując zinterpretować kształt przyszłej polityki, m.in. fiskalnej i handlowej. W centrum uwagi pozostają też zapowiedzi prezydenta elekta, które skłaniają inwestorów do uważniejszej selekcji akcji (ostatnio rynek obiegła informacja o planach nałożenia 25% ceł na Kanadę i Meksyk i podwyżkę taryfy celnej dla Chin). Globalnemu sentymentowi pomogło jednocześnie złagodzenie napięć na Bliskim Wschodzie dzięki zakończeniu konfliktu między Izraelem a libańskim Hezbollahem.
W tym otoczeniu amerykański S&P 500 wspiął się na nowy szczyt, podobnie jak Dow Jones Industrial grupujący 30 największych spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Zauważalnie gorzej radzą sobie akcje europejskie, przez co STOXX Europe 600 notuje obecnie największą dysproporcję do głównego indeksu Wall Street od 2020 r. To pokłosie protekcjonistycznych zapowiedzi D. Trumpa oraz słabych odczytów PMI – ostatnio także dla usług, które wobec przedłużającego się kryzysu w przemyśle stanowią koło zamachowe gospodarki Starego Kontynentu. Pod presją pozostają też polskie akcje, którym szkodzą nie tylko gospodarcze powiązania z Europą, ale również bliskość Ukrainy. Wzrost napięć na linii NATO-Rosja sprawia, że zagraniczny kapitał czeka na rozwój wydarzeń.
Kalendarium inwestora: Polska: decyzja ws. stóp procentowych (4.12), Odczyty PMI dla przemysłu i usług (2-4.12). Dziś w USA jest obchodzone Święto Dziękczynienia i giełdy są zamknięte (a jutro pracują krócej).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 27.11.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl