07 listopada 2024

Krajobraz po wyborach w USA

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 7.11.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Zwrot Ameryki w stronę protekcjonizmu

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich oraz uzyskanie przez Republikanów większości w amerykańskim Senacie (sytuacja w Izbie Reprezentantów jest jeszcze nierozstrzygnięta) oznacza zwrot w stronę bardziej protekcjonistycznej polityki prowadzonej przez USA. W wymiarze gospodarczym – poza kwestią stóp procentowych, do której odnosimy się niżej – na pierwszy plan przebija się kilka kwestii.

  • Po pierwsze – obniżenie podatków dla firm wytwarzających swoje produkty w kraju oraz wprowadzenie ulg podatkowych na badania i rozwój – co powinno stymulować wzrost gospodarczy (PKB) w Stanach Zjednoczonych. Luźniejsza polityka fiskalna oznacza jednak wyższy deficyt budżetowy.
  • Po drugie – wprowadzenie ceł na towary importowane. Skutkiem może być wyższa inflacja w USA, a jednocześnie niższa w Chinach i Europie (bo większa liczba towarów pozostanie w miejscach ich produkcji). Drugą stroną medalu jest możliwe spowolnienie koniunktury w tych gospodarkach.
  • Po trzecie – ograniczenie migracji, które może przełożyć się na zmniejszenie liczby rąk do pracy w amerykańskich firmach. Oznacza to niższe bezrobocie, ale i wzrost presji płacowej – co nie pozostanie bez wpływu na inflację.
  • Po czwarte – umocnienie dolara, które może wywołać przepływ kapitału z rynków wschodzących do USA.

 

OBLIGACJE

Amerykańskie obligacje pod presją, europejskie odporniejsze

Wygrana kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA wzmocniła rozgrywany już od jakiegoś czasu na rynku „Trump trade”. Doprowadziło to do wzrostu rentowności (spadku cen) amerykańskich obligacji do najwyższego poziomu od lipca 2024 r. Powód? Protekcjonistyczna – a tym samym proinflacyjna – polityka gospodarcza nowej administracji Białego Domu może zmusić Rezerwę Federalną (Fed) do rewizji przyszłorocznej ścieżki obniżek stóp procentowych i utrzymywania ich na wyższym poziomie. A to potencjalnie zła wiadomość dla amerykańskich obligacji. W rezultacie indeks obligacji rynków rozwiniętych (JPMorgan GBI) ponownie znalazł się pod kreską w ujęciu od początku roku.

Pierwsza reakcja obligacji w Europie okazała się bardziej stonowana, a rentowności niemieckich (zwłaszcza 2-letnich) obligacji nawet spadały, tj. ich ceny rosły. Cła wprowadzone przez USA mogą przełożyć się nie tylko na niższą presję cenową (szok popytowy wynikający z nagłego spadku eksportu), ale także spowolnienie koniunktury gospodarczej w krajach europejskich. Oba te czynniki będą sprzyjać dalszemu łagodzeniu polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny – co jest pozytywne dla obligacji rządowych. Zachowanie Bunda przełożyło się także na relatywnie większą odporność polskich obligacji, które osłabiły się w wyraźnie mniejszej skali niż za oceanem.

 

AKCJE

Wybory wsparły akcje w USA

W przeciwieństwie do obligacji, akcje spółek na Wall Street zareagowały pozytywnie na zwycięstwo D. Trumpa. Główny amerykański indeks S&P 500 oraz technologiczny Nasdaq-100 wyraźnie zwyżkowały i w rezultacie wspięły się na nowe historyczne szczyty. Najmocniejsze wzrosty zanotowały banki, których perspektywy stały się lepsze ze względu oczekiwaną stymulację gospodarki, planowane złagodzenie regulacji dotyczących banków, a także prawdopodobny scenariusz „higher for longer” w USA (wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe odsetki od udzielanych przez banki kredytów). Na wybory w USA negatywnie zareagowały natomiast akcje w Europie. Perspektywa wprowadzenia ceł przez Stany Zjednoczone uderzyła m.in. w notowania niemieckich koncernów motoryzacyjnych. W Polsce indeks WIG zakończył środową sesję na symbolicznym plusie.

 

Kalendarium inwestora: Polska: wstępny szacunek PKB w III kw. 2024 r. (14.11), USA: inflacja konsumencka w październiku (13.11), USA: sprzedaż detaliczna w październiku (15.11).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 6.11.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl