19 września 2024

Indeks polskich obligacji z nowym rekordem

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 19.09.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Wzrost cen na świecie odpuszcza

W sierpniu globalna inflacja obniżyła się do 3,0 (z 3,3% r/r w lipcu) i była najniższa od kwietnia 2021 r. Zdecydowanie mocniejszy spadek inflacji odnotowały gospodarki rozwinięte (DM), podczas gdy na rynkach wschodzących (EM) był nieco mniej wyraźny. W towarach presja inflacyjna wciąż jest niewielka – w sytuacji osłabionego popytu, nadpodaży towarów z Chin i „naprawionych” łańcuchów dostaw. Sprzyjają także obecne spadki cen surowców. Wolniej obniża się inflacja w usługach, gdzie wciąż rosnące koszty pracy zmuszają firmy do podnoszenia cen, a popyt jeszcze na to pozwala. Dane napływające z rynku pracy potwierdzają jednak jego postępującą normalizację, co powinno skutkować spadkiem presji płacowej.

Inflacja na świecie powinna dalej się obniżać, jednak zmiany z miesiąca na miesiąc mogą być różnokierunkowe („formacja piły”), np. w wyniku zmian cen ropy naftowej.

 

AKCJE

Amerykańskie średniaki na celowniku

W lipcu tego roku inwestorzy rozpoczęli szerzej zakrojone poszukiwania beneficjentów nadchodzących obniżek stóp procentowych w USA. Doprowadziło to do przepływu części kapitału z rozgrzanych już akcji „Magnificent 7” do szerszego grona spółek. Podobnie jak wówczas uważamy, że jest zbyt wcześnie, by mówić o „wielkiej rotacji” – zwłaszcza że w ostatnim tygodniu kilku graczy skupionych wokół tematu AI odzyskało werwę. Jednocześnie coraz wyraźniej widać, że hossa na Wall Street zatacza coraz szersze kręgi. Indeks S&P 500 o równych wagach poszczególnych spółek (equal weight) ustanowił w tym tygodniu historyczny rekord.

Ostatnio coraz więcej mówi się o średnich spółkach skupionych w S&P MidCap 400, które w odróżnieniu od tych jeszcze mniejszych (np. Russell 2000) wykazują lepsze zyski i marże, a jednocześnie są wyceniane tak samo nisko jak amerykańskie „maluchy”. O ile amerykańska gospodarka zdoła się wymknąć większemu spowolnieniu, to giełdowa hossa rzeczywiście ma szansę objąć spółki spoza pięciuset największych w USA – co byłoby korzystne dla jej fundamentów.

 

OBLIGACJE

Polskie obligacje w końcu na nowym szczycie

Do trzech razy sztuka! Na fali umocnienia polskich obligacji skarbowych w drugiej połowie tego roku TBSP.Index trzykrotnie podchodził do pobicia dotychczasowego rekordu ustanowionego styczniu 2021 r. Dwie sierpniowe próby ataku na szczyt zakończyły się niepowodzeniem, ale w ostatnich dniach indeks polskich obligacji skarbowych dopiął swego i na początku tego tygodnia wspiął się do 2048 pkt. Od początku roku TBSP.Index jest już na ponad 4-procentowym plusie, a najlepsze fundusze obligacji długoterminowych notują ponad 5% zysku (wg danych serwisu Analizy.pl).

Obecne poziomy rentowności w połączeniu z perspektywą obniżek stóp procentowych w Polsce w pierwszej części 2025 r. sprawiają, że polskie obligacje stałokuponowe mają potencjał do dalszych – choć zapewne przeplatanych okresami większych wahań – wzrostów. Zwłaszcza w otoczeniu spadających stóp procentowych na świecie, w tym w USA. Wczoraj Fed zaskoczył rynki, dokonując ostrzejszego od przewidywań cięcia stóp o 0,50 pp., do przedziału 4,75-5,00%.

 

Kalendarium inwestora: Rynki rozwinięte: wrześniowe wskaźniki koniunktury PMI dla przemysłu i usług – dane wstępne (23.09), Polska: sprzedaż detaliczna w sierpniu (23.09), USA: sierpniowy raport nt. wydatków Amerykanów (27.09).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 18.09.2024 r. YTD – od początku roku.

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl