Globalna inflacja cały czas w odwrocie
We wrześniu ub.r. inflacja na świecie osiągnęła poziom najwyższy od prawie 30 lat, ale od października spada. W marcu 2023 r., według naszych kalkulacji, globalna inflacja spadła wyraźnie szybciej niż w poprzednich miesiącach, bo aż o 1,0 pp., do 5,8% r/r. To najniższa wartość od stycznia 2022 r. Nadal w oczy rzuca się „sztywność” inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności). Widać, że choć popyt się zmniejszył, to gospodarka nie weszła w recesję, dochody gospodarstw domowych rosły przy silnym rynku pracy, a wcześniejszy wzrost kosztów ponoszonych przez firmy był przerzucany na ceny finalne, głównie usług. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego spadku inflacji, ale dopóki popyt wyraźniej nie osłabnie, nie będzie on tak szybki, jak jeszcze do niedawna się spodziewano.
Rentowności niemieckich obligacji wróciły do ważnych poziomów
Turbulencje w sektorze bankowym na Zachodzie, w tym upadek ikony szwajcarskiej bankowości, wywołały wśród inwestorów wzrost nadziei na szybsze zakończenie podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Reakcja niemieckich obligacji (i nie tylko) była natychmiastowa – ich ceny zaczęły dynamicznie rosnąć. Gdy emocje trochę opadły i okazało się, że kryzys bankowy został zażegnany, zanim zdołał się rozprzestrzenić, do głosu ponownie doszły twarde dane. W otoczeniu uporczywej inflacji bazowej (o czym piszemy wyżej) i dobrych danych o aktywności gospodarczej inwestorzy pogodzili się z myślą, że Europejski Bank Centralny będzie zmuszony, aby kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. Obecnie rynki wyceniają jeszcze 50-75 pkt bazowych podwyżek do lipca br. W rezultacie rentowność 10-letnich obligacji Niemiec wzrosła z ok. 2,10% do ok. 2,50%, powodując przecenę tej klasy aktywów po wrześniejszych wzrostach. To o tyle istotny rynkowo moment, że rentowności niemieckich papierów rządowych już trzykrotnie wcześniej zawracały z poziomów 2,50-2,80%, co przekładało się na wzrosty ich cen.
Ożywienie w Chinach dało impuls rynkom wschodzącym
W pierwszym kwartale br. gospodarka Chin urosła o 4,5% r/r – wynika danych opublikowanych we wtorek. To wartość wyższa od prognoz analityków, a także szybsze tempo wzrostu PKB niż w poprzednim kwartale. Wyraźne odbicie w chińskiej gospodarce jest w dużym stopniu napędzane przez odbudowę popytu wewnętrznego po zniesieniu polityki „zero COVID” w grudniu ub.r. Obrazuje to sprzedaż detaliczna, która w marcu zwiększyła się o 10,6%. r/r.
Oczekiwane i oficjalnie potwierdzone ożywienie w Chinach wsparło rynki akcyjne krajów wschodzących na całym świecie – zwłaszcza te, które oferują atrakcyjne wyceny. Warszawski indeks WIG20 już pod koniec marca br. zaczął rozgrywać scenariusz odbicia w chińskiej gospodarce. Także w nieco dłuższym horyzoncie czasowym (np. rocznym) porusza się podobnie do chińskiego indeksu CSI 300, który grupuje największe spółki z giełd w Szanghaju i Shenzhen. W perspektywie kolejnych kwartałów kluczowe dla giełd jest to, czy po wygaśnięciu pierwszego impulsu związanego z otwarciem gospodarki Chinom uda się utrzymać takie tempo wzrostu.
WIG20 na tle chińskiego CSI 300
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 19.04.2023 r.).
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl