Optymizm inwestorów wobec perspektyw światowej gospodarki
Obawy inwestorów o globalną recesję są najniższe od 3 lat i zaledwie 6% z nich obawia się twardego lądowania – wynika z najnowszej edycji ankiety Bank of America (BofA) przeprowadzanej wśród zarządzających funduszami. Dodatkowo ponad trzy czwarte badanych spodziewa się, że Rezerwa Federalna (Fed) jeszcze w tym roku powróci do obniżek stóp procentowych, wspierając tym samym amerykańską gospodarkę, która odgrywa ważną w kształtowaniu się globalnego PKB.
Bycze nastroje na giełdach, niemoc na Wall Street
Polskie akcje są w tym roku jednymi z najmocniejszych na świecie. Niedawno indeks szerokiego rynku (WIG) ustanowił nowy rekord, a grupujący dwadzieścia największych spółek WIG20 dotarł najwyższego poziomu od sierpnia 2011 r. Imponujący jest zwłaszcza styl, w jakim tego dokonał – od początku roku WIG20 zyskał ponad 20%, chociaż środowa sesja przyniosła spodziewaną korektę. Hossa na GPW wpisuje się w globalny sentyment. Tak dobrych nastrojów i apetytu na ryzyko wśród zarządzających funduszami nie było od 15 lat – wynika z przytoczonego wyżej badania BofA. Poziom gotówki w ich portfelach spadł do 3,5%, tj. najniższego poziomu od 2010 r., a co trzeci badany uważa, że światowe akcje będą najlepszą inwestycją w 2025 r. Przy czym zdaniem większości z nich amerykańskie akcje są przewartościowane.
Deklaracje przekładają się na czyny. Chiński indeks Hang Seng rośnie od czasu, gdy start-up DeepSeek udowodnił, że technologiczni giganci z USA nie mają monopolu na tworzenie zaawansowanych modeli językowych. W ostatnich dniach pomogła mu też informacja o spotkaniu pomiędzy prezydentem Xi Jinpingiem a ikoną e-commerce Jackiem Ma (założycielem Alibaby), jako że potencjalne poparcie rządu w Pekinie dla sektora prywatnego może być kolejnym katalizatorem przedłużającym rajd na chińskich giełdach. Dobrze radzą sobie też akcje w Europie – obecnie indeks STOXX Europe 600 około dwukrotnie przebija amerykański S&P 500. Amerykańskim akcjom nie pomógł m.in. umiarkowanie pozytywny sezon wyników spółek za ostatni kwartał 2024 r., który przyniósł cięcie oczekiwań co do tegorocznych zysków. Z drugiej strony główny indeks Wall Street znajduje się na historycznych szczytach, a prognozy wzrostu zysków (EPS) na 2025 r. pozostają dwucyfrowe.
Europa się zbroi, obligacje reagują
Administracja Donalda Trumpa dąży do jak najszybszego zakończenia wojny (a co najmniej zawieszenia broni) w Ukrainie. Równocześnie Amerykanie dali jasno do zrozumienia, że Europa powinna zacząć samodzielnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Tym samym po 80 latach przywódcy europejscy stanęli zatem przed koniecznością odbudowy zdolności obronnych po latach czerpania „dywidendy pokoju”, tj. gospodarczych korzyści wynikających ze zmniejszenia wydatków na zbrojenia. Według szacunków Bloomberga modernizacja europejskich sił zbrojnych i ochrona Ukrainy mogą kosztować największe europejskie kraje nawet 3,1 bln USD w ciągu 10 lat.
Oczekiwany wzrost wydatków na obronność w Europie wsparł akcje spółek zbrojeniowych, ale położył się cieniem na europejskich obligacjach skarbowych. Inwestorzy sprzedają obligacje, bo zakładają, że sfinansowanie wojskowych inwestycji będzie wymagało większych emisji długu, co zwiększy i tak już wysokie zadłużenie np. Francji i Włoch.
Kalendarium inwestora: Polska: sprzedaż detaliczna w styczniu (24.02), Strefa euro: wstępne odczyty inflacji za luty (27-28.02), USA: Raport nt. wydatków Amerykanów w styczniu, w tym inflacja PCE (28.02)
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 19.02.2025 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl