Komentarz do pobrania w wersji pdf
Spór o recesję w USA
Najnowsze dane o bezrobociu w Stanach Zjednoczonych wywołały lawinę na rynkach finansowych. Wszystko przez „regułę Sahm”, która głosi, że gdy średnia trzymiesięczna stopa bezrobocia przewyższa o co najmniej 0,5 pkt proc. najniższy poziom bezrobocia z ostatnich 12 miesięcy, to amerykańska gospodarka jest na skraju recesji. Dotychczas wskaźnik ten nigdy nie zawiódł, a jego autorka w komentarzu dla Bloomberga przyznała, że ryzyko recesji w USA jest podwyższone, co wzmacnia argumenty za tym, aby amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe.
Czy jednak amerykańskiej gospodarce grozi zapaść? Gospodarka USA faktycznie słabnie, ale nie na tyle, by kasandryczne wizje głoszone już od ponad dwóch lat przez niektórych ekonomistów stały się scenariuszem bazowym. Przeciwko scenariuszowi recesji przemawia kilka argumentów: zatrudnienie wciąż rośnie, wskaźniki wyprzedzające dla usług są dalekie od recesyjnych, a wynagrodzenia Amerykanów wciąż rosną szybciej niż ceny.
Uspokojenie po „czarnym poniedziałku” na światowych giełdach
Pierwszy miesiąc wakacji upłynął pod znakiem refleksji nad potencjałem zysków dużych spółek technologicznych z poniesionych nakładów inwestycyjnych na rozwój sztucznej inteligencji (AI) i generalnie odwrotu od ryzyka. W pierwszych dniach sierpnia nastroje jeszcze się pogorszyły, a w poniedziałek na światowych giełdach – także na warszawskim parkiecie – doszło do tąpnięcia. Paniczną wyprzedaż akcji, i towarzyszący jej wystrzał „indeksu strachu” VIX, uruchomiły dane z amerykańskiego rynku pracy (i reguła Sahm). Na to nałożyło się wychodzenie inwestorów z inwestycji finansowanych przy pomocy taniego dotychczas jena – po tym, jak japońska waluta zaliczyła dynamiczne umocnienie.
Po gwałtownej burzy nad rynkami zaświeciło słońce – chociaż na giełdach utrzymuje się podwyższona zmienność i może jeszcze pobujać. Tymczasem warto spojrzeć na twarde dane o kondycji amerykańskich spółek. Zdecydowana większość z około 75% spółek z S&P 500, które już opublikowały raporty za II kw. 2024 r., pokazała wyniki finansowe lepsze od oczekiwań. Realizuje się tym samym scenariusz rozszerzenia hossy, o którym pisaliśmy wcześniej – szersze grono spółek sprawia niespodziankę, podczas gdy zyski Big Techów wytraciły nieco swój impet. To sprawia, że w kolejnych kwartałach dysproporcja w dynamice wzrostu EPS (zysków na akcję) pomiędzy „Magnificent 7” a pozostałymi 493 spółkami amerykańskiego indeksu rzeczywiście ma szanse się zmniejszać.
Euforia na obligacjach, polskie skarbówki o włos od rekordu
Podczas gdy na rynkach akcji polała się krew, obligacje błyszczały. Obawy o recesję w USA i wzbierające przekonanie, że Fed spóźnił się z obniżkami stóp procentowych (realnie zbyt wysokich w stosunku do odpuszczającej inflacji) wzmocniły przekonanie, że amerykański bank centralny zacznie nadganiać „stracony czas”. W rezultacie rentowności 10-letnich US Treasuries spadły na moment poniżej 3,80% – poziomu z końca 2023 r., kiedy rynki optymistycznie oczekiwały rozpoczęcia obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych już na wiosnę tego roku. W dalszym ciągu umacniały się także polskie obligacje skarbowe, a TBSP.Index niemalże wyrównał swój rekord ze stycznia 2021 r. Od początku roku indeks zyskuje już ponad 3%, a najlepsze fundusze obligacji długoterminowych ok. 5% (wg danych serwisu Analizy.pl).
TBSP.Index na szczytach dzięki spadkom rentowności obligacji
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (za ostatnie 12 miesięcy).
Kalendarium inwestora: Polska: PKB w II kw. 2024 – dane wstępne (14.08), USA: dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i rynku nieruchomości (15.08), Polska: inflacja bazowa w lipcu (16.08).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 7.08.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl