15 maja 2025

Dywidendowe łowy na GPW i amerykańsko-chińskie porozumienie

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 15.05.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Polska gospodarka na wzrostowym kursie

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski w I kwartale 2025 r. wzrósł o 3,2% rok do roku – wynika z szybkiego szacunku podanego dziś rano przez GUS. Oznacza to nieznaczne – i spodziewane w kontekście miesięcznych danych o aktywności – wyhamowanie rocznego tempa wzrostu w stosunku do IV kwartału 2024 r., gdy gospodarka urosła o 3,4%. Na nieco słabszą koniunkturę zwracała uwagę Rada Polityki Pieniężnej, uzasadniając majową obniżkę stóp procentowych NBP. Realny PKB polski wyrównany sezonowo zwiększył się jednak o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był o 3,8% wyższy niż przed rokiem. Kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie, m.in. za sprawą przyspieszenia inwestycji.

 

AKCJE

Dywidendowe łowy na GPW

Sezon dywidendowy na warszawskiej giełdzie (GPW) rozkręcił się na dobre. Dotychczas około stu spółek zarekomendowało podzielenie się zyskiem osiągniętym w 2024 r., a w niektórych przypadkach także w latach ubiegłych. Obecnie średnia stopa dywidendy, tj. wartość dywidendy przypadająca na jedną akcję podzielona przez cenę akcji na giełdzie, kształtuje się w przedziale 4-5%. Ze wstępnych szacunków wynika, że do funduszy inwestycyjnych, w których jest zgromadzony majątek milionów Polaków (OFE, TFI, PPK) trafi ponad 10 mld zł, czyli kwota zbliżona do tej z zeszłego roku. W przypadku OFE wysokie dywidendy powinny z nawiązką zrekompensować odpływ środków do ZUS wynikający z „suwaka”, ograniczając podaż akcji, a w rezultacie presję na spadki ich cen. W przypadku pozostałych funduszy powinny być większości reinwestowanie, tj. przekierowane z powrotem na rynek. Innymi słowy, wysokie dywidendy powinny działać wspierająco na główne indeksy warszawskiej giełdy.

 

OBLIGACJE

Amerykańsko-chińskie porozumienie celne zaszkodziło obligacjom

Pozytywny wynik rozmów handlowych między USA a Chinami doprowadził do osłabienia obligacji rządowych obu krajów, a także wpłynął na rynki globalne. Od początku maja rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich (US Treasuries) wzrosła z około 4,20% do 4,50%, czyli do poziomu obserwowanego tuż po ogłoszeniu „ceł wzajemnych” przez Donalda Trumpa. Taka reakcja wynika m.in. z ograniczenia oczekiwań inwestorów na dalsze obniżki stóp procentowych przez Fed – złagodzenie napięć handlowych zmniejsza bowiem ryzyko scenariusza stagflacyjnego w USA, czyli gwałtownego pogorszenia wciąż dobrej koniunktury przy jednoczesnym wzroście inflacji.

Wyzwanie dla amerykańskiego banku centralnego stanowi jednak utrzymująca się niepewność, dlatego inwestorzy zignorowali m.in. niższą od prognoz inflację CPI za kwiecień. Dodatkową presję na rentowności UST wywiera przepływ kapitału w stronę amerykańskich akcji oraz poprawa nastrojów na Wall Street. Porozumienie między Waszyngtonem a Pekinem wywołało tzw. rajd ulgi, dzięki czemu indeks S&P 500 wyszedł na plus w ujęciu od początku roku, a część analityków zrewidowała w górę swoje prognozy dotyczące potencjału amerykańskich akcji – po wcześniejszych, powszechnych obniżkach tych założeń.

W trakcie amerykańsko-chińskich negocjacji, które odbyły się w miniony weekend w Szwajcarii, strony uzgodniły znaczące złagodzenie barier handlowych na okres 90 dni. Stany Zjednoczone obniżyły cła na chińskie towary ze 145% do 30%, natomiast Chiny zredukowały cła na towary z USA ze 125% do 10%.

 

Kalendarium inwestora: Polska: produkcja przemysłowa w kwietniu i koniunktura konsumencka w maju (21.05), Gospodarki rozwinięte: majowe PMI dla przemysłu i usług – wst. (22.05).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 14.05.2025 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl