Komentarz do pobrania w wersji pdf
Największa w historii chińska „bazooka”?
Od dłuższego czasu Chiny borykają się z gospodarczą słabością. Kryzys na rynku nieruchomości się przedłuża, popyt konsumpcyjny jest słaby, a planowany na ten rok wzrost PKB o 5% – wyraźnie zagrożony. Pod koniec września władze w Pekinie ogłosiły szereg działań stymulujących gospodarkę, w tym cięcia stóp procentowych, obniżkę minimalnego wkładu na kredytowany zakup drugiej nieruchomości czy obniżkę oprocentowanie zaciągniętych już kredytów hipotecznych. Później pojawiły się zapowiedzi innych działań fiskalnych mających przywrócić gospodarkę „na właściwe tory”.
Całkowita wielkość stymulusu w Chinach stała się przedmiotem intensywnych spekulacji na rynkach finansowych. W tym tygodniu światło dzienne ujrzał raport Caixin Global sugerujący, że w celu wsparcia gospodarki Chiny mogą wyemitować w ciągu najbliższych trzech lat nowe obligacje o wartości 6 bilionów juanów (ok. 850 mld USD). Do tego dochodzą koszty już realizowanych działań z zakresu polityki pieniężnej czy wzmacniania płynności i stabilność notowań na rynku akcji. Na ten moment trudno oszacować ostateczną wartość pakietu stymulacyjnego w Chinach, ale może on się okazać największy w historii. Szacuje się, że ilość pieniądza wpompowanego w gospodarkę może być większa niż w 2015 r., podczas krachu na chińskiej giełdzie, czy w 2020 r., po wybuchu pandemii COVID-19.
Entuzjastyczne nastroje na Wall Street
Najważniejszy amerykański indeks giełdowy S&P 500 od dobrych kilku tygodni znowu rośnie, a w tym tygodniu wspiął się na nowe szczyty. Na fali rynkowego entuzjazmu współczynnik equity put/call obliczany przez Chicago Board Options Exchange (CBOE) spadł ostatnio do najniższego poziomu w tym roku (0,44). Tak niski jego poziom sugeruje, że inwestorzy w przeważającej części kupują opcje „call”, oczekując dalszych wzrostów.
„Byczy” sentyment od dłuższego czasu utrzymuje się także wśród inwestorów indywidualnych w USA. Według danych AAII odsetek badanych, którzy spodziewają się wzrostów na giełdzie w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy, aż 48 razy w ciągu ostatnich 49 tygodni przekroczył historyczną średnią na poziomie 37,5%. Wśród najistotniejszych czynników dla kontynuacji hossy amerykańscy inwestorzy indywidualni wymieniali kondycję gospodarki i inflację (33%) oraz decyzje ws. stóp procentowych (23,5%). Najwyraźniej rynek wierzy w scenariusz miękkiego lądowania wspieranego przez Fed. Na zyski spółek wskazało jedynie 15,7% badanych. W USA właśnie wystartował sezon publikacji raportów finansowych za III kwartał i uważamy, że to właśnie wyniki spółek będą obecnie przykuwać uwagę inwestorów.
Amerykańskie obligacje w zawieszeniu
Nieco niższy od oczekiwanego spadek inflacji w USA we wrześniu, po wcześniejszych mocniejszych danych z rynku pracy (pisaliśmy o nich tydzień temu), przyczynił się do ograniczenia oczekiwanej przez rynek skali obniżki stóp procentowych na posiedzeniu Fed w listopadzie. To podtrzymało widoczną od początku miesiąca presję na ceny amerykańskich obligacji. Obecnie rentowności 10-letnich US Treasuries utrzymują się na poziomach z końcówki lipca br.
Przestrzeń do dalszego spadku cen obligacji rządowych USA niezmiennie oceniamy jednak jako ograniczoną i nie widzimy przesłanek za pauzą w cyklu obniżek stóp przez Fed. Z bieżących pozytywów warto wskazać na powrót ceny ropy naftowej WTI bliżej poziomów 70 USD za baryłkę – na bazie rosnącej podaży surowca oraz medialnych doniesień, że Izrael nie będzie brał na cel irańskich instalacji służących do wydobycia i eksportu ropy. Ponadto nadal można oczekiwać, że amerykańska inflacja pozostanie na korzystnej trajektorii spadkowej, a do celu powróci w 2025 r.
Kalendarium inwestora: Polska: sprzedaż detaliczna w sierpniu (22.10), Publikacja nowych prognoz gospodarczych Międzynarodowego Funduszu Walutowego – „World Economic Outlook” (22.10), Październikowe odczyty PMI dla przemysłu i usług w krajach rozwiniętych (24.10).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 16.10.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl