Globalna gospodarka na niepewnych wodach
Ostatnie dane gospodarcze wskazują na osłabienie perspektyw globalnego wzrostu. Głównymi wyzwaniami dla światowej gospodarki są postępująca fragmentacja handlu (wojna celna USA ze światem) i zwiększona niepewność polityczna rzutująca na inwestycje i wydatki gospodarstw domowych. Ponadto w wielu gospodarkach utrzymuje się presja inflacyjna – to główne wnioski z marcowej edycji OECD Economic Outlook. Z zawartością koresponduje tytuł raportu „Steering through uncertainty” (nawigowanie przez niepewność), na którego okładce umieszczono zdjęcie statku płynącego przez wzburzone wody.
Według OECD wzrost globalnego PKB ma pozostać umiarkowany, ale autorzy raportu zrewidowali swoje prognozy do 3,1% w 2025 r. i 3,0% w 2026 r. z wcześniej prognozowanych 3,3%. W USA wzrost ma spowolnić do 2,2% w 2025 r. i 1,6% w 2026 r., natomiast w strefie euro – przyspieszyć do 1,0% w tym i 1,2% w przyszłym roku.
Stabilne ceny prądu wspierają polskie obligacje
W 2025 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostaną na niezmienionym poziomie – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Programie Trzecim Polskiego Radia, pytany czy od października ceny prądu pozostaną zamrożone. Szef resortu finansów dodał przy tym, że w przyszłym roku prawdopodobnie nie będzie potrzeby zamrażania cen prądu. Zapewnił jednocześnie, że w razie czego gospodarstwa domowe będą chronione przed ewentualnymi podwyżkami cen energii.
Deklaracja ta jest zgodna z naszymi dotychczasowymi założeniami dotyczącymi kształtowania się inflacji w Polsce. Przyjęliśmy, że przy utrzymaniu się hurtowych cen energii na poziomie niższym niż ten, przy którym rząd mroził ceny prądu (tak jest obecnie) i po ostatniej zmianie wag w koszyku inflacyjnym do końca roku dynamika wzrostu cen spadnie poniżej 3,5% r/r. Brak presji inflacyjnej wynikającej z podwyżek rachunków za prąd, czego dotychczas obawiała się Rada Polityki Pieniężnej, zwiększa szanse na wznowienia obniżek stóp procentowych. A to dobra wiadomość dla polskich obligacji stałokuponowych skupionych w TBSP.Index.
Giełdy czekają na kolejną fazę wojny celnej
Stany Zjednoczone szykują się do kolejnego etapu nakładania ceł na swoich partnerów handlowych. Na 2 kwietnia Donald Trump zapowiedział „dzień wyzwolenia” – wprowadzenie tzw. wzajemnych ceł jako odwet za cła i inne bariery w handlu zagranicznym nałożone na USA. Pomimo wytchnienia na amerykańskich rynkach akcji i odbicia na S&P 500 po czterotygodniowej serii spadków inwestorzy nadal obawiają się skutków gospodarczych zapowiadanych i wprowadzanych przez USA ceł, a także ogólnego wzrostu niepewności rzutującego na wydatki konsumpcyjne Amerykanów i kondycję finansową części amerykańskich firm. Znajduje to odzwierciedlenie w cięciach prognoz niektórych strategów dla głównego indeksu Wall Street na ten rok, które zostały dokonane w ostatnich tygodniach. Naszym zdaniem amerykańskie akcje mają szansę wrócić do łask inwestorów, jednak bardzo duża niepewność skłania nas do przyjęcia „neutralnego” nastawienia do giełd w USA w krótszym terminie.
Kalendarium inwestora: Polska: inflacja w marcu – wst. (31.03), Strefa euro: inflacja HICP w marcu (1.04), Polska: decyzja RPP ws. stóp procentowych i konferencja prezesa NBP (2-3.04).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 26.03.2025 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl