Komentarz do pobrania w wersji pdf
Polska gospodarka nieco wytraciła impet
W III kw. 2024 r. tempo wzrostu polskiej gospodarki spadło do 2,7% r/r po wzroście o 3,2% r/r w poprzednim kwartale – wynika ze wstępnego szacunku GUS. Odczyt ten jest nieznacznie niższy od naszych oczekiwań, ale nieco lepszy niż w listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, która w całym 2024 r. zakłada wolniejszy wzrost gospodarczy niż w edycji lipcowej. Rewizja prognoz wynika z ostrożniejszej oceny skali ożywienia konsumpcji w Polsce oraz mniejszego optymizmu w zakresie perspektyw inwestycji, w tym z funduszy UE. Bardziej optymistyczne są za to prognozy banku dla PKB w 2025 i 2026 r.
Wyniki listopadowej projekcji NBP wspierają jednocześnie scenariusz wznowienia w przyszłym roku obniżek stóp procentowych w Polsce wraz ze stabilizacją inflacji (nawet na podwyższonym poziomie) i wiarygodnymi prognozami jej spadku w kierunku celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.
Niemieckie wybory kolejnym elementem obligacyjnej „układanki”
Echa wyborów w USA jeszcze nie ucichły, a już na luty 2025 r. ogłoszono przedterminowe wybory do Bundestagu. Głównym powodem rozpadu koalicji rządzącej był spór o zwiększenie limitu zadłużenia Niemiec. Ten konstytucyjny „bezpiecznik” ogranicza możliwość zwiększania deficytu budżetowego, a tym samym znacząco utrudnia władzom stymulację balansującej na krawędzi recesji niemieckiej gospodarki. Rynki oczekują, że po wyborach sytuacja się zmieni i pieniądze na rządowe wydatki popłyną szerszym strumieniem – kosztem znacznego zwiększenia emisji nowego długu. Negatywna reakcja na niemieckich obligacjach z tego tytułu (przynajmniej jak dotąd) była jednak niewielka.
Obecnie inwestorzy dużo większą wagę przykładają do „łagodnego” tonu Europejskiego Banki Centralnego i perspektywy dalszego cięcia stóp procentowych w strefie euro – czemu sprzyjają plany wprowadzenia ceł na europejskie towary przez USA.
Rozbudzone apetyty inwestorów na amerykańskie akcje
Na fali euforii po wyborach w USA indeks S&P 500 wzrósł już w tym roku o ponad 25%, wyznaczając w poniedziałek nowy rekord wszech czasów na pułapie ponad 6000 pkt. To znacznie powyżej mediany prognoz analityków największych banków inwestycyjnych (ok. 4 970 pkt), którzy w 2024 r. zakładali wzrost głównego amerykańskiego indeksu giełdowego o zaledwie kilka procent.
Pomimo wzrostu koncentracji S&P 500 – mierzonej udziałem 10 największych spółek w całkowitej kapitalizacji indeksu – do rekordowych 37%, hossa w USA zatacza coraz szersze kręgi. Powyborcze wzrosty objęły swoim zasiągiem nie tylko różne sektory reprezentowane na Wall Street, ale także odzwierciedlający koniunkturę w segmencie małych amerykańskich firm Indeks Russell 2000, który w tym tygodniu niemal pobił swój rekord z listopada 2021 r. Najbardziej „bycza” obecnie prognoza głosi, że dzięki wcieleniu w życie planów Donalda Trumpa do końca tej dekady indeks S&P 500 może urosnąć o około 66%.
Kalendarium inwestora: Strefa euro: inflacja konsumencka w październiku (19.11), Polska: koniunktura konsumencka w listopadzie (21.11), Kraje rozwinięte: wstępne odczyty wskaźników koniunktury PMI za listopad (22.11).
Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 13.11.2024 r. YTD – od początku roku.
Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl