01 lutego 2024

Banki tną oprocentowanie lokat. To szansa dla funduszy?

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 1.02.2024 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

OBLIGACJE

Szykuje się kolejny dobry rok dla funduszy obligacyjnych

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe (w tym główną do 5,75%), po czym wstrzymała się z dalszymi cięciami. Patrząc na prognozowaną ścieżkę inflacji w Polsce, najprawdopodobniej prędko do nich nie wróci. Tymczasem banki sukcesywnie obniżają oprocentowanie lokat – w tym tygodniu zdecydowały się na to kolejne banki. Według danych NBP średnie oprocentowanie nowych depozytów w grudniu 2023 r. wyniosło 4,4% i było o 1,9 pp. niższe niż rok wcześniej. W kontekście malejącej atrakcyjności lokat uwagę Polaków przykuwają inne możliwości pomnażania kapitału – w tym fundusze obligacji. Według serwisu Analizy.pl wynika, że w ubiegłym roku napłynęło do nich łącznie 19,5 mld zł netto.

W bazowym scenariuszu oczekujemy, że w 2024 r. fundusze polskich obligacji wypracują ok. 6-7%, a tym samym będą wciąż skutecznie chronić oszczędności przed inflacją i stanowić zyskowniejszą (choć obarczoną ryzykiem) alternatywę wobec lokat bankowych.

 

GOSPODARKA

Wzrost gospodarczy w Polsce nieco zawiódł

W 2023 r. polska gospodarka urosła o 0,2% r/r po wzroście o 5,3% w poprzednim roku – wynika z najnowszego szacunku GUS. Największym zaskoczeniem jest słaba konsumpcja, która pomimo wzrostu realnych dochodów i bardzo wyraźnej poprawy nastrojów konsumentów spadła o 1,0%. Opublikowane wczoraj dane sugerują, że w ostatnim kwartale ub.r. wzrost PKB przyspieszył do ok. 1,5% r/r. Naszym bazowym scenariuszem wciąż jest wyraźniejsze ożywienie polskiej gospodarki w 2024 r. Aby to nastąpiło, Polacy muszą jednak odważniej ruszyć na zakupy.

 

AKCJE

Big techy wciąż na ustach inwestorów

Akcje największych amerykańskich spółek technologicznych, tj. Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla, ponownie zostały ocenione przez profesjonalistów zarządzających aktywami jako „most crowded trade”. Tym razem jeszcze większy niż miesiąc wcześniej odsetek ankietowanych uznał je za przewartościowane i cieszące się zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów w stosunku do ich faktycznej atrakcyjności. Z drugiej strony od lutego ub.r. prognozy zysków (EPS) na 2024 r. dla „siedmiu wspaniałych” zwiększyły się aż o 22,2%, podczas gdy dla pozostałych spółek z indeksu S&P 500 spadły o 6,3%. Poprzeczka w postaci oczekiwań inwestorów jest zawieszona wysoko, a ryzyk nie brakuje. Długoterminowy potencjał związany z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) jest jednak ogromny.

 

 

Kalendarium inwestora: USA: sytuacja na rynku pracy w styczniu (2.02), Strefa euro: indeks PMI dla usług (5.02), Polska: decyzja RPP ws. stóp procentowych (7.02).

 

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 31.01.2024 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl