16 stycznia 2025

Amerykańskie „misie” w dobrych nastrojach i zapowiedź kolejnego IPO w Warszawie

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 16.01.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Amerykańskie „misie” dobrze oceniają swoją sytuację

Koniunktura w amerykańskich małych i średnich przedsiębiorstwach jest oceniana najlepiej od końca 2018 r. – wynika z grudniowego odczytu NFIB Small Business Optimism Index. Wzrost optymizmu zarówno wówczas, jak i obecnie zbiegł się w czasie z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA. W grudniu szczególnie mocno poszybowały w górę wskaźniki oczekiwań przedsiębiorców, a zwłaszcza przewidywań co do ogólnych warunków dla biznesu („outlook for general business conditions”). W prawie 40-letniej historii badania wskazanie dla tej składowej (obecnie 52) znalazło się wyżej tylko raz (53 w marcu 2002 r.).

 

OBLIGACJE

Chwila wytchnienia dla obligacji

Na fali trwającej od grudnia przeceny rentowność 10-letnich obligacji USA dotarła niedawno do ok. 4,80%, tj. najwyższego poziomu od października 2023 r. Pod presją pozostawały też obligacje w Polsce i Europie. Negatywnie na nastroje inwestorów wpływały mocne dane z amerykańskiej gospodarki rynki (m.in. raport BLS pokazującego siłę amerykańskiego rynku pracy), obawy o wpływ wyborczych zapowiedzi Donalda Trumpa na inflację oraz ostrożniejszy ton banku centralnego USA. Na to nałożył się wyraźny wzrost cen ropy naftowej (do ok. 80 USD za baryłkę) w wyniku nałożenia przez Stany Zjednoczone sankcji na dwie z największych rosyjskich firm naftowych.

W tym tygodniu inwestorzy w końcu doczekali się optymistycznych informacji – a ceny obligacji wzrosły. Kluczowe okazały się niższy odczyt bazowej inflacji konsumenckiej w USA za grudzień (3,24%% r/r) i stopniowe wytracanie impetu przez inflację usługową – do 4,4% r/r, tj. najniżej od końca 2022 r. Ciekawie w tym kontekście wyglądają też doniesienia Bloomberga o pomyśle stopniowego podwyższania ceł przez administrację D. Trumpa o 2-5% miesięcznie, które zwiększałoby siłę negocjacyjną USA, a jednocześnie nie podbijało gwałtownie dynamiki inflacji. Gdyby taka polityka celna rzeczywiście była realizowana, presja na amerykańskie obligacje powinna zmaleć.

 

AKCJE

Szykuje się kolejny debiut na GPW

Grupa Diagnostyka, będąca liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce, oficjalnie zapowiedziała przeprowadzenie oferty publicznej (IPO) i debiut na warszawskiej giełdzie.

W ubiegłym roku na GPW zadebiutowała tylko jedna nowa spółka – Żabka. Ocenialiśmy wówczas, że oferta tak dużej i popularnej spółki może być katalizatorem do wzrostu zainteresowania polskim rynkiem akcji. Pierwsze miesiące przyniosły rozczarowanie, bo poza niekorzystnymi dla GPW czynnikami globalnymi nasz rynek „odchorowywał” wcześniejsze przygotowania do tej kilkumiliardowej oferty (duże fundusze robiły miejsce w swoich portfelach, sprzedając akcje innych spółek). Jedna ze spółek zdecydowała się nawet odwołać IPO z powodu „trudnych warunków rynkowych”.

Przewaga zieleni na giełdzie w Warszawie i przebicie przez Żabkę ceny z IPO świadczą o tym, że kapitał zaczyna powracać. Udana oferta publiczna Diagnostyki byłaby kolejnym argumentem przemawiającym za ożywieniem na GPW w 2025 r.

 

Kalendarium inwestora: Polska: dane z gospodarki za grudzień (22-23.01), Polska: koniunktura konsumencka w styczniu (23.01), Rynki rozwinięte: wstępne styczniowe odczyty indeksów PMI (24.01).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 15.01.2025 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl