23 stycznia 2025

Amerykańskie akcje złapały wiatr w żagle

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 23.01.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Alarmująca prognoza dla przyszłych emerytów

Do 2050 r. przeciętna emerytura w Polsce może spaść z obecnych 45% do zaledwie 29% średniego wynagrodzenia – alarmuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tak drastyczny spadek wysokości świadczeń oznaczałby, że przeciętna emerytura zrównałaby się z minimalną. W praktyce większość polskich seniorów otrzymywałaby niemal identyczne świadczenia z ZUS – niezależnie od wysokości wcześniejszych zarobków. Skutki starzenia się społeczeństwa mogłaby złagodzić reform publicznego systemu emerytalnego, w tym wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego podnoszenie wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia.

W scenariuszu braku reform emerytalnych w Polsce coraz ważniejszą rolę będą odgrywać dobrowolne programy emerytalne: pracownicze (PPK i PPE), w których partycypują pracodawcy, oraz indywidualne (IKE i IKZE), w których możemy odkładać pieniądze samodzielnie, korzystając z ulg podatkowych.

 

OBLIGACJE

Bony skarbowe pozytywnie przyjęte przez rynek

W tym tygodniu odbył się drugi z zaplanowanych na styczeń przetargów bonów skarbowych (ostatnio Ministerstwo Finansów sprzedawało je początku pandemii w 2020 r.). Łącznie resort finansów pozyskał niemal 11,4 mld zł przy wyraźnie większym popycie ze strony inwestorów. W obu przypadkach rentowność ukształtowała się na poziomie ok. 5,45%. Pierwsze od lat przetargi bonów skarbowych oceniamy pozytywnie. Zainteresowanie tymi instrumentami jest spore, co przy zapowiedzi kolejnych emisji „co najmniej raz w miesiącu” oznacza, że bony skarbowe ponownie staną się stałym elementem krajobrazu na rynku obligacji w Polsce. Tym samym powinny częściowo zdjąć presję z obligacji długoterminowych, pomagając w finansowaniu wydatków państwa.

W tym tygodniu polskie obligacje skarbowe zyskały na wartości w ślad m.in. za słabszymi danymi z rynku pracy (spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach). W pewnym stopniu wspierają one oczekiwania szybszego niż ostatnio zapowiadał prezes NBP rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp procentowych w Polsce.

 

AKCJE

Amerykańskie akcje złapały wiatr w żagle

Po chwilowej zadyszce indeks S&P 500 powrócił do wzrostów. Poza niesłabnącą gospodarką popyt na akcje spółek z Wall Street napędzają obecnie dwa czynniki: otwarty z przytupem sezon wynikowy oraz działania Donalda Trumpa.

Wyniki za czwarty kwartał opublikowane dotychczas przez największe amerykańskie spółki giełdowe, w tym wiele dużych banków, są lepsze od oczekiwań. Prognozuje się, że zagregowane zyski dla firm z indeksu S&P 500 w tym okresie poprawią się o ponad 12% r/r, co stanowiłoby najlepszą kwartalną dynamikę od trzech lat. Nadal mają błyszczeć spółki z grona „Magnificent 7”, ale także pozostałe 493 spółki powinny zanotować wyraźną poprawę zysków. Za wzrostami w USA w ostatnich dniach stały ponadto pierwsze decyzje i zapowiedzi nowego prezydenta. Jednym z większych newsów jest ogłoszenie przez D. Trumpa przedsięwzięcia „Stargate”, które w ciągu najbliższych czterech lat zakłada zainwestowanie przez sektor prywatny 500 mld USD w rozwój infrastruktury AI (sztucznej inteligencji).

 

Kalendarium inwestora: USA: decyzja FOMC ws. stóp procentowych (29.01), Polska: wstępny szacunek PKB w 2024 r. (30.01), Strefa euro: decyzja EBC ws. stóp procentowych (30.01).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 22.01.2025 r. YTD – od początku roku.

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl