10 lipca 2025

Globalne negocjacje handlowe przedłużone

Tygodniowy komentarz ekspertów TFI PZU 10.07.2025 r.

Komentarz do pobrania w wersji pdf

GOSPODARKA

Przeciąganie handlowej liny jeszcze potrwa

W tym tygodniu, a dokładnie 9 lipca, minął 90-dniowy okres zawieszenia „ceł wzajemnych” ogłoszonych przez Donalda Trumpa na początku kwietnia. Przed jego upływem Stany Zjednoczone poinformowały o nałożeniu 25-procentowych stawek celnych na Japonię oraz Koreę Południową, a także kilkanaście innych krajów, co można jednak odczytywać jako dodatkową „zachętę” do podjęcia przez nie rozmów handlowych z Waszyngtonem – jako że data graniczna na zawarcie umów uległa wydłużeniu do 1 sierpnia. W środę prezydent USA wysłał kolejne „listy celne” i ogłosił 50-procentowe taryfy na import miedzi do USA. W najbliższych tygodniach będziemy uważnie śledzili efekty negocjacji handlowych Amerykanów z resztą świata. Wyczekujemy m.in. na wyniki rozmów USA-UE.

 

 

AKCJE

Optymizm na europejskich rynkach

Inwestorzy giełdowi rozpoczęli drugie półrocze w dobrych nastrojach. Spory optymizm panuje obecnie na rynkach akcji w Europie, gdzie od kilku dni rosną nadzieje na to, że Unia Europejska osiągnie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł. Pomimo gorszej dyspozycji spółek surowcowych (zapowiedź cła na miedź) indeks STOXX Europe 600 od kilku sesji pnie się w górę i jest na dobre drodze, żeby powrócić na historyczne szczyty.

 

OBLIGACJE

Solidny popyt na polskie skarbówki

Lipiec to tradycyjnie dobry czas dla polskich obligacji skarbowych. Od 2007 r. indeks TBSP, odzwierciedlający sytuację na rynku obligacji o stałym oprocentowaniu, zawsze kończył ten miesiąc na plusie. Wiele wskazuje na to, że w tym roku historia może się powtórzyć. Na aukcji w tym tygodniu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za łącznie ok. 10 mld zł przy popycie 16,3 mld, co oznacza najwyższy bid-to-cover od końca ub. r. Duże zainteresowanie polskimi papierami skarbowymi było widoczne również na tzw. dogrywce, co można odczytywać jako wiarę inwestorów w utrzymanie się pozytywnego trendu na rynku obligacji w Polsce. W lipcu ceny polskich obligacji wesprze dodatkowo zastrzyk gotówki, która trafi do inwestorów z wykupu papierów DS0725 (25 mld zł) oraz z odsetek od obligacji (łącznie ponad 11 mld zł). Sprzyjającej sezonowości towarzyszy prognozowany spadek inflacji w Polsce, który powinien przełożyć się na kolejne obniżki stóp procentowych już po wakacjach – dając paliwo obligacjom.

 

Kalendarium inwestora: Czerwcowe USA: inflacja konsumencka w czerwcu (15.07), Polska: inflacja bazowa w czerwcu (16.07). Nowy termin na zawarcie umów handlowych z USA przez kraje, które chcą uniknąć ceł odwetowych (1.08).

 

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg na 9.07.2025 r. YTD – od początku roku.

 

 

 

NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID).
Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI PZU SA ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości.
Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim.
Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania.
Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
Wskazywane w materiałach wartości mają walor historyczny i nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, in.pzu.pl