15 lutego 2023

Akcje pokazały siłę - podsumowanie stycznia 2023 r.

Komentarz akcyjny ekspertów TFI PZU

 

 

  • W styczniu giełdy na całym świecie zanotowały solidne wzrosty. Siłę pokazały zarówno rynki rozwinięte, jak i wschodzące.
  • Polskie indeksy podążyły za globalnymi trendami i w rezultacie WIG zamknął czwarty z rzędu miesiąc na plusie. Na czoło wysunęły się małe spółki.
  • Uważnie obserwujemy to, jak spółki radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym i analizujemy, jak mogą kształtować się ich wyniki w dalszej części 2023 r.

 

 

Od początku roku na rynkach akcji panowały optymistyczne nastroje. Pojawiające się pomniejsze korekty nie tylko nie budziły niepokoju inwestorów, a wręcz przeciwnie – stanowiły pretekst do zakupów. Niejednokrotnie czerwień pojawiająca się na otwarciu i w trakcie sesji stopniowo przeradzała się w zieleń.

Akcje globalne

Bycze nastroje inwestorów giełdowych na całym świecie przełożyły się na miesięczny wzrost poziomu indeksu rynków rozwiniętych MSCI World NTR o 7,08%.

W tym samym okresie S&P 500, ważny dla globalnego sentymentu główny indeks amerykańskiej giełdy, zyskał 6,3%. Giełdy w USA okazały się zaskakująco odporne na rewizje prognoz wyników finansowych spółek. Pomimo że w ciągu zaledwie miesiąca analitycy obniżyli swoje przewidywania dotyczące zysków na 2023 r. dla prawie 60% spółek z indeksu S&P 500, to nie spowodowało to drastycznej wyprzedaży akcji.

Na uwagę zasługuje bardzo dobre zachowanie kursów akcji amerykańskich spółek technologicznych. W szczytowym momencie stycznia indeks NASDAQ Composite rósł o kilkanaście procent, aby zakończyć miesiąc na poziomie ponad 10%. To pochodna m.in. lepszych od oczekiwań wyników części spółek oraz nadrabiania straconego roku. W 2022 r. wspomniany indeks był jednym z najgorszych na świecie.

Akcje rynków rozwiniętych i rozwijających się (w %)

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg.

Dobre nastroje panowały też w Europie. Pomimo potencjalnie dłuższego niż w USA cyklu podwyżek stóp procentowych – rynki akcyjne zyskiwały na spadku obaw o powrót kryzysu energetycznego i jego wpływ na gospodarkę Starego Kontynentu. To pochodna znaczącego spadku cen gazu – cena kontraktu na gaz spadła do poziomu najniższego od września 2021 r.

W efekcie paneuropejski STOXX Europe 600 wzrósł w styczniu o prawie 7%. To najlepszy pierwszy miesiąc roku na europejskim rynku akcji od 2015 r. Jeszcze silniejszy okazał się indeks 50 największych spółek, który w styczniu zyskał ok. 10%.

Tylko nieznacznie lepiej od rynków rozwiniętych wypadły w styczniu rynki wschodzące jako całość. Indeks MSCI EM NTR zyskał 7,90%, a jednym z jego silników napędowych były Chiny. To rezultat otwierania się Państwa Środka po okresie pandemicznych lockdownów oraz oczekiwań inwestorów na poprawę kondycji gospodarczej Chin w związku z odejściem od polityki zero-covid.

Akcje Polskie

Krajowe indeksy zanotowały w styczniu silne wzrosty. Indeks szerokiego rynku (WIG) wzrósł o 6,65%, zamykając czwarty z rzędu miesiąc na plusie. Zdecydowanym liderem minionego miesiąca okazały się małe spółki. Indeks sWIG80 wypracował 10,79%, uzyskując imponujący, dwucyfrowy wynik po słabym grudniu 2022 r., kiedy stracił ponad 1%.

W drugiej części stycznia pod presją znalazły się akcje sektora bankowego, co było m.in. efektem pogłosek o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych. W skali miesiąca WIG-BANKI zyskał jednak 7,49%, czyli więcej od głównego indeksu. Można to wiązać z siłą europejskiego sektora bankowego – indeks STOX X 600 Banks urósł w styczniu aż o 14,1%, co stanowi jego najlepszy styczeń od 1987 r.

Styczniowe wzrosty na warszawskiej giełdzie przełożyły się także na pozytywne stopy zwrotu z funduszy akcji, które inwestują na GPW.

Chwila oddechu po mocnych wzrostach

Analizując siłę rynku akcji w Polsce na początku br. warto zwrócić uwagę nie tylko na handel śródsesyjny, ale również na popyt w dużych transakcjach. Dobrym przykładem jest bardzo udane uplasowanie akcji jednej ze spółek o wartości ponad 1 mld zł w procesie ABB (przyspieszonej budowy księgi popytu). Walory te rozeszły się w ciągu zaledwie kilku godzin przy dużej redukcji (nie wszyscy chętni dostali tyle akcji, na ile się zapisali), a pakiety kupowali też inwestorzy zagraniczni.

Popyt na akcje w transakcjach w połączeniu z siłą polskich indeksów giełdowych dowodzi kontynuacji napływów zagranicznego kapitału do Polski, ale też do całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W styczniu regionalny indeks CEEPlus wzrósł aż o 8,46%, a szczególnie silna była giełda czeska (+10,65%).

Powrót inwestorów zagranicznych nad Wisłę zauważyliśmy już w ostatnim kwartale 2022 r. Jako jego najbardziej prawdopodobne przyczyny wskazywaliśmy wówczas niskie wyceny spółek z GPW w relacji do ich prognozowanych zysków, atrakcyjność wielu walorów i rosnące przekonanie, że konflikt zbrojny toczący się w Ukrainie jednak nie rozleje się na sąsiednie kraje.

Wskaźnik C/Z  dla indeksu WIG20 na podstawie wyników prognozowanych na kolejne 12 miesięcy (od początku 2007 r.)

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg.

Argumenty wycenowe wciąż wydają się aktualne, chociaż luty przyniósł nieco pożądanego oddechu po bardzo mocnych ostatnich tygodniach.

Co przed nami?

Rozkręcający się sezon publikacji wyników spółek z GPW za IV kwartał 2022 r. O ile w USA jest on już zaawansowany, o tyle wiele spółek z warszawskiej giełdy publikację tych danych ma dopiero przed sobą. Na raporty części emitentów przyjdzie nam poczekać do końca kwietnia.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak spółki z różnych sektorów poradziły sobie z widocznym już w końcówce ub.r. spowolnieniem gospodarczym oraz presją kosztową. Szczególnie istotne z perspektywy zachowania kursów akcji będą jednak prognozy i komentarze zarządów spółek w kontekście przyszłych wyników. Czy dadzą one sygnał do płytszej bądź głębszej korekty? A może zaskoczą pozytywnie? Tego już niebawem się dowiemy.

 

Komentarz do pobrania w wersji pdf >>

 

NOTA PRAWNA

 

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID). Dane podane w  materiale nie stanowią oferty w  rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w  rozumieniu ustawy o  obrocie instrumentami finansowymi, a  także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wszelkie informacje zawarte w  niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i  w  pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i  kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z  jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji. Wskazywane w  materiałach wartości mają walor historyczny i  nie stanowią podstawy do przewidywania i szacunków przyszłych wartości oraz nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, a  inwestowanie w  fundusze inwestycyjne wiąże się z  ryzykiem wynikającym z  wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w  jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami. Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.

TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa, pzu.pl