TFI PZU SA

Komentarz rynkowy kwiecień 2023

 

Problemy banków wywołały niepokój na rynkach akcji

Pierwsza połowa marca była słabym okresem dla globalnych rynków akcji, co wynikało najpierw z obaw o reakcję banków centralnych na niepewne perspektywy dezinflacji, a następnie z problemów sektora bankowego.

Giełdy notowały spadki, widoczne zwłaszcza w sektorze finansowym, a najbardziej zagrożone banki traciły nawet po kilkadziesiąt procent. Sytuacja uległa uspokojeniu po tym, jak instytucje publiczne zagwarantowały klientom pełen dostęp do depozytów, a bankom wsparcie płynnościowe. Dodatkowo dla giełd pozytywny był zdecydowany spadek oczekiwanych przyszłych stóp procentowych.

Indeks rynków rozwiniętych MSCI World NTR zyskał w marcu 3,09%, co pozwoliło poprawić wynik w I kwartale do +7,73% (drugi z rzędu wzrostowy kwartał). Patrząc geograficznie, rynek amerykański (MSCI USA NTR +3,50%) okazał się silniejszy niż europejski (MSCI Europe NTR +0,13%). W dużej mierze wynikało to ze struktury sektorowej tych giełd – największym beneficjentem obniżenia ścieżki przyszłych stóp procentowych był sektor informatyczny, mający dużo większy udział w indeksach amerykańskich niż w europejskich. Indeks spółek technologicznych MSCI IT NTR umocnił się w marcu o 10,04%, powiększając zyski w I kwartale aż do 21,10%. Jednocześnie część analityków zwraca uwagę, że za większość tegorocznych zysków amerykańskich indeksów odpowiada zaledwie kilka spółek – giganci sektora technologii tacy jak Apple, Microsoft czy Nvidia.

Pozostałe spółki notują słabsze wyniki. Niepewność dotycząca perspektyw gospodarczych wpłynęła negatywnie na ceny surowców, przez co spółki z tego sektora nieznacznie traciły (MSCI Commodity Producers NTR -0,87%). Wyjątkiem było złoto, którego ceny wzrosły w marcu o 7,79%.To rezultat rynkowej niepewności (złoto jest traktowane przez inwestorów jako bezpieczne aktywo) i spadków rentowności na rynku długu. W efekcie indeks spółek sektora złota wzrósł o 17,22%, odrabiając stratę z lutego i w skali kwartału notując zysk 12,43%.

Akcje europejskie utrzymują swoją siłę

Krajowa giełda zachowywała się zdecydowanie słabiej niż rynki globalne, co było widoczne zwłaszcza w przypadku największych spółek. Indeks WIG20 TR stracił w marcu 4,84%, a największe spadki wykazał CD Projekt (-16,00%) wobec informacji wskazujących na nieudany początek prac nad nową grą. Istotnie spadały również akcje spółek górniczych i paliwowych oraz banków, którym ciążyły kłopoty ich odpowiedników na rynkach rozwiniętych. Polskie indeksy były słabsze od rosnących w marcu rynków wschodzących (MSCI EM NTR +3,03%).

Chiny, kraj o największym udziale w tym indeksie, notują stopniowe ożywienie gospodarki, a tamtejsze władze ustanowiły cel wzrostu gospodarki w 2023 r. na poziomie 5%, czyli nieznacznie niższym od nieosiągniętego w zeszłym roku celu na poziomie 5,5%.

Silne zyski obligacji na fali obaw o stabilność finansową

Sytuacja związana z kłopotami amerykańskich banków regionalnych oraz szwajcarskiego Credit Suisse istotnie oddziaływała na rynek obligacji.

Papiery dłużne zyskiwały wobec zwrotu inwestorów ku bezpiecznym aktywom. Dodatkowy wpływ na spadek rentowności miało pojawienie się w rynkowych oczekiwań, że wobec zagrożenia stabilności finansowej, bankierzy centralni ograniczą swoje dążenia do dalszych podwyżek stóp. Zmienność na polskim rynku obligacji była niewielka w porównaniu do rynków rozwiniętych, gdyż problemy zagranicznych banków miały jedynie pośrednie oddziaływanie.

Również oczekiwania dotyczące krajowej polityki pieniężnej nie uległy tak dużej zmianie jak w USA czy w strefie euro. Krzywa przyszłych stóp procentowych (implikowana z kontraktów FRA) uległa jednak obniżeniu, dyskontując większe oczekiwania na obniżki na początku 2024 r. W rezultacie rentowności polskich obligacji notowały spadki: 10-letnia o 49 pb. do 6,06%, a 2-letnia o 26 pb. do 6,05%. Przełożyło się to na umocnienie indeksu polskich obligacji skarbowych TBSP. Index o 2,06% (w I kwartale: +4,59%). Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu po raz kolejny nie zmieniła poziomu stóp (referencyjna 6,75%). Większą uwagę zwracały nowe projekcje makroekonomiczne – prognoza inflacji uległa obniżeniu, najbardziej dla 2023 r. – do 11,9% z 13,1% w listopadzie. Z kolei wzrost PKB ma być nieznacznie szybszy niż wcześniej zakładano – dla 2023 r. nastąpiła poprawa do 0,9% r/r z 0,7%. Prezes NBP podtrzymał też stanowisko, że Rada formalnie nie kończy cyklu podwyżek. Obniżki stóp byłyby z kolei możliwe, gdyby RPP nabrała pewności, że inflacja szybko zmierza do celu.

Wbrew oczekiwaniom części rynku, główne banki centralne nie przestraszyły się wydarzeń w sektorze bankowym i zdecydowały się w marcu na wcześniej oczekiwane podwyżki. Rezerwa Federalna podniosła poziom stóp o 25 pb., do 4,75-5,00%. Na posiedzeniu zaprezentowała też nowe prognozy – wskazują one na nieznacznie niższy niż zakładano w grudniu wzrost PKB oraz na minimalnie wyższą inflację, jednocześnie przewidywana ścieżka stóp procentowych zakłada nieco wolniejsze tempo obniżek w 2024 r. (4,3% vs. 4,1%). W reakcji na upadek m.in. Silicon Valley Bank, dużo wyraźniej zmieniła się rynkowa wycena przyszłych stóp procentowych w USA. Wobec negatywnego wpływu podwyżek stóp na banki i wprowadzenia programu zapewniającego bankom dostęp do płynności inwestorzy wycofali się z dyskontowania dalszych podwyżek, zakładając też, że w tym roku mogłyby nastąpić pierwsze obniżki.

Również marcowa podwyżka stóp procentowych przez EBC o 50 pb. była zgodna z oczekiwaniami (depozytowa wzrosła do 3,00%). Nowe projekcje makroekonomiczne wskazują na niższą ścieżkę inflacji w horyzoncie prognozy niż zakładano w grudniu (dla 2023 r. do 5,3% z 6,3%), a także wyższy wzrost PKB w 2023 r. (1,0% vs. 0,5%). Według rynków retoryka EBC uległa złagodzeniu, choć nadal wskazuje na kontynuację podwyżek, ale w mniejszym stopniu niż zakładano przed problemami sektora bankowego.

Krajowa polityka pieniężna umacnia relatywnie polski dług

Spadek rentowności (wzrost cen) obligacji krajów rozwiniętych dotyczył bardziej krótkoterminowych papierów – dochodowość 2-letniej obligacji USA spadła o 79 pb., do 4,03%, a 10-letniej obligacji o 45 pb., do 3,47%. W przypadku Niemiec umocnienie długu było nieznacznie mniejsze, dla 2Y o 46 pb., do 2,67%, a dla 10Y o 36 pb., do 2,29%. Powyższe zmiany przełożyły się na istotny wzrost indeksu długu rynków rozwiniętych (o 2,49%, najbardziej od sierpnia 2019 r.). Bardzo dobry miesiąc mają za sobą również obligacje gospodarek rozwiniętych indeksowane inflacją – wzrost indeksu o 3,27% był największy od lipca 2022 r. Na tym tle skromniej wypadły zyski długu rynków wschodzących, których indeks wzrósł o 0,96%.

Polecamy do obejrzenia dwie rozmowy poruszające temat perspektyw na rynkach w kolejnych miesiącach 2023 r.

Rynki kapitałowe okiem ekspertów TFI PZU - 2 kwartał 2023 r.

Wiceprezes Zarządu, CIO TFI PZU Piotr Dmuchowski w rozmowie z Andrzejem Czyrko o potencjalnej sytuacji na rynkach kapitałowych w nadchodzących kwartałach.

OBEJRZYJ

Polska i globalna gospodarka - 2 kwartale 2023 r.

Główny Ekonomista Grupy PZU - Dawid Pachucki omawia perspektywy makroekonomiczne na kolejny kwartał.

OBEJRZYJ

 
 
 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa funduszu inPZU SFIO („Fundusz”) towarzyszą również ryzyka, w tym ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, ryzyko wystąpienia okoliczności, na które uczestnik Funduszu nie ma wpływu, np. likwidacja Funduszu (subfunduszu), a także ryzyko inflacji, ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych oraz ryzyko operacyjne. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe (w tym ryzyko rozliczenia), ryzyko związane z zawieraniem kontraktów pochodnych, ryzyko koncentracji oraz ryzyko utraty płynności. Ponadto dla konkretnych subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych subfunduszy.

Aby prawidłowo ocenić ryzyka wynikające z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa Funduszu, prosimy o zapoznanie się z polityką inwestycyjną, opisem ryzyk oraz opisem profilu inwestora, zawartymi w prospekcie informacyjnym Funduszu lub dokumentach zawierających kluczowe informacje (KID). W szczególności prosimy o zapoznanie się z rekomendacjami dotyczącymi minimalnego okresu inwestycji oraz profilem ryzyka i zysku zawartym w dokumencie KID.

Dla każdego subfunduszu określona została grupa docelowa, czyli grupa nabywców jednostek uczestnictwa, z których potrzebami, cechami lub celami te jednostki uczestnictwa są zgodne. W serwisie inPZU przeprowadzana jest ankieta w celu zbadania, czy fundusze inwestycyjne są dla klienta odpowiednią inwestycją oraz określany jest rynek docelowy wybranych funduszy.

Nota prawna

Jest to informacja reklamowa. 

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID). Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. inPZU SFIO („Fundusz”) ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusze osiągnęły w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusze osiągną określone wyniki w przyszłości. Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim. Subfundusze są zarządzane pasywnie. Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. 

Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania. Wybrane subfundusze mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów funduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, państwa członkowskie Unii Europejskiej, państwa należące do OECD: Australia, Chile, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Turcja, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także przez powiat lub gminę, miasto stołeczne Warszawa oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny.

Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP: 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.