Od czego zacząć inwestowanie?

Masz już zgromadzone oszczędności na czarną godzinę? Czas pomyśleć o pomnażaniu nadwyżek finansowych, czyli inwestowaniu!
Od czego zacząć inwestowanie

Spis treści:

 

Oto kilka wskazówek na początek:

Uporządkuj finanse

Na początek określ, jaką część swoich dochodów będziesz w stanie regularnie i bez nadmiernego obciążania swojego budżetu przeznaczać na inwestycje. Przeanalizuj swoje wydatki w poszukiwaniu zbędnych kosztów, które na co dzień mogą być niezauważalne, ale w skali miesiąca czy roku składają się na spore sumy. Postaraj się też pozbyć drenujących kieszeń długów – odsetki od kredytów i pożyczek mogą pochłonąć całe zyski z Twojej inwestycji.

Dobrą praktyką jest inwestowanie nadwyżek finansowych, czyli pieniędzy, których nie będziesz potrzebować w przypadku pojawienia się nagłych wydatków. Brak żelaznej rezerwy może zmusić Cię do nieplanowanego sięgnięcia po środki z inwestycji. A że rynki są zmienne – raz rosną, raz spadają – być może wypłacisz kapitał w najmniej sprzyjającym momencie.

 

Wyznacz cele

Inwestowanie jest najefektywniejsze wtedy, gdy zdefiniujesz cel. Dom? Samochód? Przyszłość lub edukacja dziecka? A może dodatkowa emerytura? Niezależnie od tego, jaka motywacja przyświeca Tobie, pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć przed oczami jasny cel.

Wyznaczenie celu jest fundamentem dobrego planu inwestycyjnego. Pozwoli Ci określić, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby udało się zebrać określoną kwotę – a także jak podejść do budowy portfela inwestycyjnego. Inaczej inwestuje się z myślą o nieodległym w czasie celu, a inaczej na emeryturę.

 

Opracuj plan

Plan to podstawa – nawet nieidealny jest lepszy niż żaden. Dlaczego? Podobnie jak w innych dziedzinach życia warunkami inwestycyjnego sukcesu są systematyczność i dyscyplina. Plan pomoże Ci osiągać wyznaczone cele i ominąć różne przeszkody i pokusy, które mogą pojawić się po drodze. Trzymanie się planu jest też najlepszym sposobem na okiełznanie emocji, które towarzyszą inwestowaniu.

Systematyczne inwestowanie nawet niewielkich kwot przez dłuższy czas pozwala na zgromadzenie sporego kapitału. Jest to tzw. efekt kuli śnieżnej. Regularne wpłaty, zgodnie z ustalonym planem, pozwalają także zmniejszyć ryzyko związane z łapaniem górek lub dołków na rynkach. Poza tym im wcześniej zaczniesz, tym więcej pieniędzy masz szansę zgromadzić przy mniejszym obciążeniu dla swojego budżetu.



 

Jeśli masz już określony plan i cele, sprawdź jak zabrać się do zbudowania portfela inwestycyjnego.

Dowiedz się więcej

Informacje zawarte na stronie internetowej mogą zawierać treści reklamowe i nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości. Pełną informację prawną znajdziesz tutaj.